Bemutatkozás
Hálásan köszönjük a Pécsi Nagycsaládosok Egyesületének a klinikánk részére adományozott 13 doboz/650 darab kezeslábas védőruhát.
Klinikánk profilja a gyulladásos reumatológiai és szisztémás autoimmun betegségekhez és a korai mozgásszervi rehabilitációhoz kapcsolódó magas szintű gyógyítás, kutatás és egyetemi oktatás. Klinikánk járóbeteg szakrendelései mellett három fekvőbeteg osztályon folyik a betegellátás összesen 62 ágyon.
Feladatok
Reumatológiai betegek esetében Baranya megye, immunológiai és oszteoporózisos betegek esetében Baranya, Somogy és Tolna megye tartozik a területi ellátási kötelezettség alapján a klinikához.
A klinika sürgősségi ellátást nem végez, a sürgősségi eset ellátása a területileg illetékes sürgősségi ellátó centrum feladata. Az adott centrummal való konzultációt követően kerülhet sor, indokolt esetben, a beteg klinikára való átvételére.
A klinika profilja:
- Kiemelten kötőszöveti betegségekkel, szisztémás autoimmun kórképekkel, illetve ezen betegségek előfázis kórképeivel foglalkozunk: rheumatoid arthritis, scleroderma (szisztémás sclerosis), lupus, dermato-polymyositis, szisztémás vasculitis, Sjögren szindróma, kevert kötőszöveti betegség, nem differenciált collagenosis, Raynaud szindróma.
- További terület a gyulladásos mozgásszervi betegségek és egyéb akut reumatológiai kórképek ellátása. Ide tartozik a már fentebb említett rheumatoid arthritis, illetve minden korai ízületi gyulladás ellátás („korai arthritis” ambulancia), valamint a seronegativ spondylarthritis (spondylitis ankylopoetica /Bechterew kór/, arthritis psoriatica, gyulladásos bélbetegséghez társuló arthritis, reaktív arthritis).
- Végül a köszvény (és egyéb kristály arthropathia), illetve egyéb ritka ízületi gyulladásokkal járó kórképek (polymyalgia rheumatica, stb.) kezelése.
Konzíliárusi feladat
Az egyetem Klinikai Közponjtába tartozó társklinikák részére konzíliáriusi feladatok ellátását végezzük. A társklinikák munkatársai a klinika szakorvosait telefonon értesítik a kérésről vagy az információs rendszerben konzílium kérést adnak fel, melyet 24 órán belül teljesítünk bent fekvő beteg esetében. A konzílium lebonyolítása a beteg állapotától függően a klinikánk ambulanciáján vagy személyesen ágy mellett történik, majd írásos szakvélemény, ambuláns lelet (MedSol-ban rögzítve) készül. A külső konzíliumos beosztás megtalálható a titkárságon, a diszpécsernél és az ambulancián. A Korai Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály felvétel előtti szakkonzíliumot ad más klinikákra, hogy a beteg rehabilitációs ellátásra alkalmas, együtt tud-e működni a szakdolgozó személyzettel a terápia közben. Másrészt a konzílium célja lehet segédeszköz ellátás, gyógyszer, fizioterápia, osztályos kezelés, illetve házibeteg szakápolás javaslata is.
Oktatási feladat
A graduális oktatás az egyetem orvosi karára járó medikusok oktatása magyar, angol és német nyelven történik. Az immunológiai és reumatológia tantárgy keretén belül 14 előadás és 7 gyakorlati óra van. Minden csoport számára két hetente 2x45 perces gyakorlati órákat tartunk. A tantermi előadások során szemléltető diák, klinikai fotók vetítése történik. A gyakorlati foglalkozások a klinika kórtermeiben és betegvizsgáló helyiségeiben történnek. A gyakorlati foglalkozások alatt a beteg kikérdezése, az anamnézis felvétele és a fizikális betegvizsgálat megtanítása történik. Az betegek eseteinek részletes megbeszélése során a hallgatók az egyes betegségek kivizsgálásának és kezelésének gyakorlati menetét sajátíthatják el.
Orvosi továbbképzés
A posztgraduális oktatás során klinikánk a rezidens orvosok szakorvosi képzéséhez szükséges reumatológiai és immunológiai képzésében vesz részt. A rezidens orvosok (a letenni kívánt szakvizsga képzési feltételeiben előírt időtartamban) részt vesznek a klinika fekvőbeteg ellátásában, eközben a szakorvosok a mindennapi orvosi munka kapcsán folyamatos gyakorlati képzésben részesítik őket.
A feladatok részletes leírása itt érhető el.
Történet
Nyugat-Európában reumatológiai centrumokban foglalkoznak a gyulladásos ízületi betegségek ellátásával, mint például a rheumatoid arthritis, systemás lupus erythematosus, scleroderma, dermato/polymyositis, systemás vasculitisek, Sjögren syndroma, stb. Ehhez hasonló törekvés alapján célunk volt itt, Kelet-Európában, Magyarországon, a Dél-Dunántúlon is létrehozni egy 45-50 ágyas klinikát, ahol mind belgyógyász immunológus, mind reumatológus munkatársak dolgoznak.
Első lépések - 1995
Első lépésként 1995. augusztusában 20 ággyal elindította működését a II. sz. Belgyógyászati Klinika keretében (az Irgalmasok utcájában, majd a 1998 nyarán a Pacsirta utcai épületben) az Immunológiai Osztály Dr. Czirják László vezetésével, aki a Debreceni Orvostudományi Egyetem nagy immunológiai iskolájából, a III. sz. Belgyógyászati Klinikáról pályázott Pécsre.
E regionális immunológiai centrum feladata volt az Egyetem vonzáskörébe tartozó (lényegében a dunántúli) szisztémás autoimmun betegségekkel rendelkező betegek gondozása, a klinikai, laboratórium háttér biztosítása, a graduális, posztgraduális képzéssel kapcsolatos teendők ellátása.
Megnyílik az Immunológiai és Reumatológiai Klinika - 2002
Az osztály működésére igen nagy volt az igény a régióban, a páciensek száma folyamatosan nőtt, ellátásuk a szűk ágykapacitás, illetve a nagyon korlátozott személyi háttér miatt egyre nehezebbé vált, az Egyetem és az Irgalmas Rend közös munkálkodása eredményeként 2002.07.01. megnyitotta kapuit az Immunológiai és Reumatológiai Klinika Pécsett, az Irgalmasok utcájában. A Klinika igazgatója Prof. Dr. Czirják László egyetemi tanár lett.
Feladataink voltak:
A regionális immunológiai centrumnak megfelelő feladatok ellátása:
- Szisztémás és szervspecifikus autoimmun betegek gondozása, ellátása:
- Ezen belül kiemeltebb specializált rendelések a következők lennének:
- scleroderma centrum (ez már létezik, a jelenlegi osztály európai scleroderma referencia centrum);
- lupus centrum;
- vasculitis centrum;
- Raynaud syndromát felvállaló angiológia ellátás (a fentivel együtt: “immun-angiológiai centrum”).
- Felnőttkori immunhiányos állapotok kezelése.
- Immunológiai problémákkal (allergológia, szervtransplantatio, tumor immunológia, stb.) kapcsolatos konzultációs feladatok ellátása.
- Ezen belül kiemeltebb specializált rendelések a következők lennének:
- Gyulladásos mozgásszervi betegségek és egyéb akut reumatológiai kórképek ellátása:
- Kötőszöveti betegségek (ez teljesen átfed az A pontban írtakkal).
- „Korai arthritis” ambulancia (feladata minden ízületi gyulladással járó kórkép diagnosztizálása, szükség szerint kezelése és gondozásba vétele.
- Nagyszámú rheumatoid arthritises beteg gondozása.
- Seronegatív spondylarthritises, reaktív arthritises esetek ellátása, gondozásba vétele.
- Köszvény (és egyéb kristály arthropathia) ambulancia.
- Egyéb akut reumatológiai kórképek ellátása.
- Degeneratív és egyéb nem gyulladásos eredetű reumatológiai kórképekkel kapcsolatos konzultáció (lényegében minden a reumatológiai tárgykörébe tartozó eset konzultálása a klinikán dolgozó reumatológus szakorvos által).
Az új egység szerepe a belgyógyász, illetve reumatológus graduális képzésben, illetve belgyógyász, reumatológus, immunológus szakorvos képzésben nyilvánvaló volt. Ezeken a területeken a rendszeres posztgraduális képzés, családorvos továbbképzés szintén alapvető oktatási feladatunk.
A 2002 júliusi indulást követően egy fél évvel később 22 reumatológiai ágyat kapott a klinika, így immár két osztályon 42 ágy várta a betegeket.
költözés az Akác utcába - 2007
2007. augusztus végén ismét költöznünk kellett, ezúttal a régi Honvéd Kórház területére, amit akkor már az egyetemi integráció következtében Akác utcai Klinikai Tömbnek hívtak.
Ekkorra feladataink:
- 3 dél-dunántúli megye szisztémás autoimmun betegei ellátása.
- Baranya megye gyulladásos reumatológiai kórképeinek ellátása.
- 3 dél-dunántúli megye biológiai terápia igényű betegeinek ellátása.
Új osztály létrejötte - 2016
Az újabb mérföldkő a 2016-os év volt, amikor is december elsején megnyitotta kapuit a Korai Aktív Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály 20 fekvőbeteg ággyal és a hozzá tartozó ambuláns kapacitással. Főként nagy ortopédiai, traumatológiai és érsebészeti műtéten átesett betegek, valamint a reumatológiai betegek rehabilitációját látja el.
Vezetőváltás - 2019
2019. május Klinikánkon igazgató váltás történt: Prof. Dr. Czirják Lászlót Dr. Kumánovics Gábor tanár úr váltotta.
Tájékoztatók
Gyógyszerszedés melletti kötelező laboratóriumi vizsgálatok rendje
A Magyar Reumatológusok Egyesületének (MRE) állásfoglalása szerint, Ön azért kapta gyógyszeres kezelését, hogy állapotában romlás, súlyos egészségkárosodás megelőzhető legyen. Mint az ismert, ahhoz, hogy ezeknek a gyógyszereknek az alkalmazása biztonságos legyen, szükséges az előírás szerinti laboratóriumi kontroll. Ennek elmaradása a betegnél fel nem ismert mellékhatásokhoz, esetleg súlyos szövődményekhez vezethet. Ez a törvény szerint a maradandó egészségkárosodás fellépésének lehetőségét jelenti, emiatt sürgős szükség esetét kimeríti.
A laboratóriumi kontroll (általában We, vérkép, GOT, GPT, CRP, esetleg CN, Kreatinin, GFR) újonnan indított gyógyszer esetében az indítás után 2 héttel, majd 6 héttel, majd a harmadik hónapban szükséges. Ezt követően a stabil, jól beállított esetekben 3 havonkénti kontroll javasolt.
A napi gyakorlatban azoknál a betegeinknél, akik régóta, szövődmény mentesen szednek egy bizonyos gyógyszert, azoknál kisebb (de nem nulla) a valószínűsége, hogy a laboratóriumi vizsgálat elmaradásával (három hónappal) probléma lépne fel a gyógyszer szedése mellett. Amennyiben a beteg vállalja a kockázatot, hogy így folytatja, megteheti.
Ha korábban már voltak laboratóriumi eltérések a terápia mellett, úgy mindenképpen javasolt legalább három havonta (vagy a kezelőorvos megítélése szerinti időközökben) a laboratóriumi vizsgálat. Az újonnan indított kezelés esetén szintén nem tanácsos elhagyni a laborvizsgálatokat.
Az, hogy a vizsgálatok mennyire nélkülözhetőek, ez egyéni mérlegelést igényel. EZÉRT KÉRJÜK AZON BETEGEINKET, AKIKNÉL A LABORATÓRIUMI KONTROLL VIZSGÁLAT NEM MEGOLDHATÓ, AZOK EZT A 72/536-864-ES TELEFONSZÁMON JELEZZÉK. Ezt követően szakorvosaink mérlegelik a szükségességet, és szükség esetén postán, e-mailben sürgős labor beutalót küldünk Önöknek az MRE hivatalos állásfoglalásával együtt.
Laborvizsgálatokhoz kötött gyógyszerek:
- metotrexat – Trexan, Methotrexat Orion, Metoject, Namaxir, Methotrexat Sandoz, Ebetrexat;
- leflunomid – Arava, Leflunomid Sandoz, leflunomid Teva;
- azathioprin – Imuran;
- ciklosporin A – Sandimmun Neoral;
- ciklofoszfamid – Cytoxan, Endoxan;
- sulfasalazin – Salazopyrin EN;
- mikofenolát mofetil – Cellcept, Myfenax, Myfortic;
- tacrolimus – Adport, Advagraf, Envarsus, Modigraf, Prograf, Tracforius;
- biológiai terápiák – Amgevita, Benlysta, Cimzia, Enbrel, Humira, Hyrimoz, MabThera, Simponi, Orencia, Taltz, Cosentyx, Roactemra, Remicade, Zessly;
- JAK kinázgátlók – Xeljanz, Olumiant;
- bosentan – Stayveer.
LEGGYAKRABBAN FELTETT KÉRDÉSEK
1. Új beteg vagyok. Van új beteg ellátás?
Amennyiben háziorvosa úgy gondolja, hogy immunológia/reumatológiai kivizsgálás szükséges Önnél, úgy kérjük, hogy háziorvosa a szokásosnál is részletesebb beutalót írjon, leletekkel alátámasztva, melyet juttassanak el az immunologia.ambulancia@pte.hu címre. Ezt szakorvosaink átnézik és döntenek arról, hogy mennyire sürgős az ellátás.
2. Hirtelen romlott az állapotom. Mi a teendő?
Sürgősségi betegellátás nem történik a Klinikán. Kérjük ilyen esetben a területileg illetékes Sürgősségi Betegellátő Osztályt keresse fel.
Amennyiben állapota konzultációt igényel kezelőorvosával, e-mailben vagy telefonon vegye fel vele a kapcsolatot, de fel kell készülni, hogy vonalaink túlterheltek. A kezelőorvosát tájékoztatjuk erről, aki megítéli, hogy szükséges-e hogy befáradjon az ambulanciára/osztályra.
3. Immunszupprimált vagyok. Dolgozhatok?
Amennyiben megoldható, javasolt a otthoni munkavégzés (home office). Ha nem akkor szintén jobb, ha kis közösségben, még jobb, ha egyedül dolgozik. Gyakori fertőtlenítés, szellőztetés, kézmosás segíthet. Mi nem javasolhatjuk a táppénzre való vételt. Szakvéleményünk az általunk kiadott és lepecsételt ambuláns lap/zárójelentés. Szükség esetén ezzel tud fordulni foglalkozásegészségügyi orvosához, háziorvosához.
4. Immunszupprimált vagyok. Közlekedhetek tömegközlekedéssel?
Amennyiben megoldható, ne. Ha nincs más lehetőség, akkor igen, de fokozott figyelem szükséges a higiénére. Gyakori kézmosás, fertőtlenítés, a szem és száj kézzel való érintésének elkerülése javasolt.
Hírek
2024. október 17.
Képzés: „Fontos reumatológiai problémák a családorvos praxisban.” - november 22.
2024. szeptember 11.
Képzés a súlyfelesleg kezelési lehetőségeiről a reumatológiai betegeknél - október 3.
2024. június 25.
Elnöki, MESZK és Semmelweis napi dícséretek
2024. május 29.
Rektori Dícséret
2024. május 24.