35 éves a pécsi ILCO Egyesület, a sztómásokat segítő városi szervezet, mely jubileumi ünnepséget rendez december 15-én, 16 órától, a Laterum étteremben / Pécs, Hajnóczy u. 37-39. /.
A megnyitó után köszöntőt mond dr. Nagy András Péter, a Magyar ILCO Szövetség elnöke, és a pécsi egyesületről előadást tart Ujlaki Tibor. A hivatalos programot kötetlen beszélgetés és vacsora követi.
A Szövetségről:
Horváth Gyula 1980-ban Kaposváron svéd segítséggel megalakította az első magyarországi ILCO Klubot. Ezt követte a különböző városokban, így Pécsett, Kecskeméten, Budapesten, főleg a műtéteket végző kórházak, klinikák vonzáskörzetében a helyi egyesületek létrejötte. 1983-ban megalakult a Magyar ILCO Szövetség, ami 1990-től teljes jogú tagja az Európai Sztómás Szövetségnek is, ami a MISZ munkájának elismeréseként Budapesten tartotta alakuló ülését.
A Szövetség célja és feladata a magyarországi ILCO egyesületekben folyó utógondozási, rehabilitációs, és szociális segítségnyújtási munkák koordinálása, valamint tájékoztatás a legújabb műtéti és sztómaterápiás módszerekről, a hazai és a külföldi ILCO mozgalom gondjairól, eredményeiről. Emellett az egyik legfontosabb feladata a sztómaviselők és az őket tömörítő klubok érdekvédelme.
A MISZ legfőbb szerve a közgyűlés, mely évente egy alkalommal ülésezik. Hatáskörébe tartozik többek között a szövetség elnökének, elnökhelyettesének, titkárának, valamint a vezetőségnek öt évre történő megválasztása.
A MISZ-ben, annak vezetőségében és a helyi klubokban is Orvosi Tanácsadó Testület működik. Az itt tevékenykedő orvosok térítésmentesen segítik, gondozzák a sztómaviselőket, azok testi, lelki problémáit. Az érintettek szakmai gondozásában óriási szerepet játszanak a klubokban dolgozó sztómaterápiás szakasszisztensek, asszisztensek is.
A sztómaterápiás gyógyászati segédeszköz ellátás magas színvonalát, továbbá azt, hogy a magyarországi betegellátásban, műtéti repertoárban mindaz szerepel, ami szerte a világon, a Magyar ILCO Szövetségnek köszönhetjük.