Mérgező növények: a csoportos megbetegedés sem ritka a gyermekeknél

2014. július 29.

webbeteg.hu - 2014-07-28

Több száz olyan mérgezés fordul elő évente Magyarországon, amit növények idéznek elő. Egyes fajok lenyelve okoznak rosszullétet, hányást, sőt akár légzési nehézséget, számos növény azonban már a bőrre jutva is a bőr kipirosodását, viszketését, felhólyagosodását eredményezheti. A leggyakrabban mérgezést okozó fajok között tartják számon a sárga pillangós virágokkal, barna hüvelyterméssel és fénylő fekete magokkal rendelkező aranyesőt (Laburnum anagyroides); a burgonyafélékhez tartozó csattanó maszlagot (Datura stramonium) és angyaltrombitát (Brugmansia suaveolens); a sövényként gyakran ültetett, fénylő fekete, mérgező termésű fagyalt (Ligustrum vulgare); és a medvehagymával összetéveszthető májusi gyöngyvirágot (Convallaria majalis), valamint a tiszafát (Taxus baccata) – sorolja dr. Farkas Ágnes, a PTE ÁOK Farmakognóziai Tanszék egyetemi docense.