Magyar Orvosok, Gyógyszerészek és Szakdolgozók VIII. Világtalálkozója

2014. augusztus 5.

2014. augusztus 13-17.

Kedves Kollégák!

Nagy tisztelettel és szeretettel meghívunk mindenkit az országhatáron belül és kívül a VIII. Világtalálkozónkra, melynek több különlegessége van. Először is a közös rendezés. A Pécsi Tudomány Egyetem jelenlegi vezetése ezzel is ki kívánja fejezni elismerését Andrásofszky Barna főorvosnak, aki 20 évvel ezelőtt egy olyan szervezetet alapított, mint a Magyar Egészségügyi Társaság (MET), amely pusztán a 20 éves létével is bizonyította különös fontosságát a magyar anyanyelvű orvosok, gyógyszerészek és az összes többi egészségügyi dolgozó országhatárt átívelő összefogásában. Kezdetben a Kárpát-medence egyes országaiban élők különböző fokú bezártságából fakadó különbségek kiegyenlítésére tett erőfeszítések adták a fő feladatot. Mostanra, az egyes egészségügyi ágazatok tudományos eredményeinek ismertetése helyett - hisz ezek az országhatárok átjárhatósága miatt egyéb módon is elérhetők - sokkal inkább a magyarságot, sőt a Föld összes lakosát, életét, jövőjét érintő bajok - mint az igazságtalan szegénység, a  gyermekéhezés, a népesedés, a környezet elszennyezettsége, a tiszta ivóvíz biztosítása és számos új betegség, mint az új vírusok okozta betegségek, a legkülönbözőbb autóimmun kórképek, a rosszindulatú daganatok számának gyors növekedése - adják a közösen megvizsgálandó feladatot. Mivel az egyének és a közösségek egészsége mindig, de a sok- sok ártással teli új helyzetben különösképpen is, az egyes emberek tudásán, képzettségén múlik, az egyetem és egy olyan egészségügyi társaság feladata, amely a tevékenységét az ország határán kívülre is kiterjeszti, nagymértékben egybe esik.

A VIII. Világtalálkozó különlegessége még maga a város, Pécs. Ha a történelem viharai miatt nincs is folytonosság a kezdeti és a jelenlegi egyetem között, mégis nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy Pécs városában alapította Nagy Lajos király az első magyar egyetemet 1367-ben. De túl az egyetem Pécsre alapításán, a festett falú ókeresztény sírkamrák miatt, Pécs az UNESCO világörökség listájára is felkerült. Összefüggésben mindkettővel és azzal, hogy Pécs a sokszínű néphagyomány, a sokszínű művészeti, kulturális, muzeális hagyományok városa is, 2010-ben Európa egyik kulturális fővárosa lett. A Világtalálkozó tudományos programján túl, szeretnénk az itt töltött idejükben a város meghatározó új és régi szépségeit megmutatni, Önöket maradandó élményekben részesíteni, hogy később aztán mindig visszavágyódjanak Pécsre.

Mindenkit szeretettel várunk!

Miseta Attila                           Bódis József                         Kellermayer Miklós

PTE dékán                              PTE rektor                                 MET elnök

Dokumentum(ok)