Több lombikbébi születhet pár éven belül

2015. július 6.

Napi Gazdaság - 2015-07-04 - 5. oldal

Akár 15 százalékkal is több gyermek születhet lombikbébiprogram segítségével a nagyon közeli jövőben - tudta meg a Napi Gazdaság. Magyar szakemberek kutatásaik során bebizonyították: az embriót körülvevő tápoldat - a haptoglobin családjába tartozó - fehérjemennyisége mutatja, hogy a beültetés sikeres lesz-e vagy sem. Az erről szóló publikációért az írók a legrangosabb nemzetközi elismerést kapták, ami újabb lépés a magyar innováció és a magyar tudósok elismertségének növelése felé.

A Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem kutatói a technika hatásfokának javításáról szóló publikációért a tudományos világ legrangosabb elismerését kapták: a Laboratóriumi Medicina Európai Szövetségéhez benyújtott 17 pályamunkából a magyar dolgozat bizonyult a legjobbnak. A legkiválóbb kutatási eredményeket felmutató szerzőknek járó, magyar szakemberek által először elnyert elismerést Kovács L. Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának elnöke Párizsban vette át, kollégái nevében is. A PTE részéről Bódis József rektor, Kovács L. Gábor, Montskó Gergely, Várnagy Ákos és Zrínyi Zita, szegedi részről pedig Janáky Tamás és Szabó Zoltán nevéhez fűződik, utóbbiak a projektben a Pécsi Tudományegyetem alkalmazottaiként vettek részt.