Nagy baj lehet a gyerekkori túlsúlyból

2015. október 22.

Magyar Nemzet - 2015-10-22 - 17. oldal

Ismert és rengetegszer hangoztatott tény, hogy azoknál a felnőtteknél, akik túlsúlyosak, jóval nagyobb eséllyel alakulnak ki bizonyos betegségek: epehólyag-problémák, szív- és érrendszeri, daganatos betegségek, magas vérnyomás, diabétesz. Ma már azt is tudjuk, hogy a súlyos elhízás a dohányzásnál is jobban megrövidíti az ember életét. (Az átlagos testmagasságú, 45 kilogramm vagy annál nagyobb túlsúllyal bírók 6,5-13,7 évvel korábban halnak meg, mint normál testsúlyú társaik - legalábbis ez derült ki az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet [NCI] tavalyi tanulmányából.) Az azonban kevésbé hangoztatott tény, hogy az elhízott gyerekeknél - hiába adják le később felesleges kilóikat - megmarad az elhízással kéz a kézben járó betegségekre való hajlam - mondta lapunknak dr. Molnár Dénes, a Pécsi Tudományegyetem tanára, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke. Ráadásul akik gyermekkorban túlsúlyosak, azok nagyobb valószínűséggel fognak felnőttkorukban is küzdeni az elhízással, mint normál testsúlyú társaik. És akkor még nem beszéltünk a túlsúly gyermekkorban jelentkező szövődményeiről - mint a túl korai, vagy adott esettben túl késői pubertás, a bőrön megjelenő csíkok, személyiség- és önértékelési zavar, vagy a lányoknál jelentkező ciklusproblémák.