Eredete ismeretlen

2015. december 17.

Magyar Narancs - 2015-12-17 - 64,65,66. oldal

A becslések szerint Magyarországon körülbelül harmincezer Parkinson-beteg él, világszerte úgy 8-9 millió, számuk évről évre növekszik. A betegség akkor alakul ki, amikor az agyban a dopamint (idegsejtek közötti ingerület-átvivő vegyület, ami a vázizmok remegésmentes működésének szabályozásában is részt vesz - a szerk.) termelő idegsejtek pusztulni kezdenek, ám ennek okát még ma sem derítették ki a tudósok. "Nagyon sok részfolyamatot ismerünk, de nem tudjuk, hogy miért és hogyan alakul ki. Csak hipotézisek vannak, például lehet genetikai hajlam, főleg a 65 év alattiaknál, vagy környezeti hatás" - mondja dr. Takáts Annamária, a Semmelweis Egyetem Parkinson-kór és Mozgászavarok Szakrendelés osztályvezető orvosa. Egyes kutatások szerint még az is elképzelhető, hogy bizonyos növényvédő szerek hatása áll a hátterében, de dr. Komoly Sámuel, a Pécsi Neurológiai Klinika professzor-igazgatója szerint e teóriánál is hiányoznak a meggyőző bizonyítékok.
A másik terápiás módszer a mély-agyi stimulációs műtét, ilyenkor az elektromos áram segítségével a kórosan túlműködő agyi területek, központok gátlását hozzák létre - az idegsejtek ezért nem képesek a tünetekért "felelős" üzeneteket, utasításokat kiadni és továbbítani. Az eszközös terápiás kezeléseket Budapesten kívül Pécsett, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon lehet igénybe venni, a mélyagyi stimulációs műtét országos várólistához kötött. "Korábban voltak fennakadások, de amióta az Országos Egészségbiztosítási Pénztár csökkentette a műtét árát, gyakorlatilag folyamatosan végzünk ilyen műtéteket, évente körülbelül ötvenet" - mondta dr. Balás István, a Pécsi Idegsebészeti Klinika munkatársa.