"Brantner-Lárencz Emléknap" két neves baranyai gyógyszerészre, dr. Lárencz Lászlóra és dr. Brantner Antalra emlékezünk

2016. szeptember 14.

A Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának „Lárencz László” Gyógyszerésztörténeti Csoportja Brantner Antal emlékére, halálának 10. évfordulója alkalmából, gyógyszerésztörténeti előadóülést kezdeményez

Az előadóülésen két neves baranyai gyógyszerészre, dr. Lárencz Lászlóra és dr. Brantner Antalra emlékezünk.

A PTE Gyógyszerésztudományi Kar a rendelkezésünkre álló „Lárencz László”-hagyatékból állandó bemutató szekrényt rendezett be a Gyógyszerésztörténeti Csoport tagjainak gondozásában.

A rendezvény első napján előadásokkal emlékezünk a két jeles egyéniségre. A következő napon megtekintjük a Szentlőrinci Brantner-Koncz Műemlékházat, tájékozódunk a megalakuló „Brantner Antal Gyógyszerésztörténeti Kutatóhely” terveiről, aktuális helyzetéről, továbbá megkoszorúzzuk Brantner Antal sírját.

A részletes program:

2016. október 14. péntek

Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Dékáni Tanácsterem (7624 Pécs, Szigeti út 12. I. emelet)

fakultatív program:

11.30-             Dezső Krisztina könyvtáros-múzeológus és Dr. Benke József ny.docens tárlatvezetés, Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Orvoskari Múzeum

13.15-13.50    Köszöntők

Dr. Perjési Pál, Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar Dékán

Dr. Miseta Attila, Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Dékán

Dr. Páva Zsolt, Pécs Megyei Jogú Város Polgármester

Dr. Szökő Éva, Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Elnök

Dr. Hankó Zoltán, Magyar Gyógyszerészi Kamara Elnök, Gyógyszerészet folyóirat Főszerkesztő

Dr. Győrvári Márk, Brantner-Koncz Múzeum Alapítvány Kuratórium Elnök

Üléselnök:       Dr. Botz Lajos

13.50-14.05    ifj. Dr. Kutas Jenő

Lárencz László, a gyógyszerésztörténész

14.10-14.25    Dr. Szabó László Gyula

Lárencz László és a pécsváradi apátság gyógynövénykertje

14.30-15.00    Dr. Takácsné Dr. Novák Krisztina

Brantner Antal, az elhívatott oktató és kutató munkássága

15.00-15.30    Szünet

Üléselnök:       Dr. Takácsné Dr. Novák Krisztina

15.30-15.50    Dr. Hankó Zoltán

Brantner Antal, a Gyógyszerészet főszerkesztője

15.55-16.15    Dr. Szabó László Gyula és Dr. Grunda Miklós

Brantner Antal, a szentlőrinci múzeumalapító

16.20-16.40    Dr. Várszegi László

A Baranya megyei gyógyszertárak története

16.45-17.05    Dr. Botz Lajos

A pécsi gyógyszerészképzés másfél évtizede

17.10-17.30    Dr. Dobson Szabolcs, a Magyar Gyógyszerésztörténeti Társaság elnöke

Múzeumpatikák Magyarországon – áttekintés

17.35-18.00    Dr. Ambrus Tünde, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság                                                   Gyógyszerésztörténeti Szakosztály elnöke

A Betegápoló Irgalmasrend patikái Közép-Európában egykor és ma

fakultatív program:

18.30               Szentmise a Piusz (Jézus Szíve) templomban, 7624 Pécs, Ifjúság útja

2016. október 15. szombat

Szentlőrinc, Városi Temető, Múzeum

9.00     Különjáratú autóbusz indulása Pécsről Szentlőrincre.

9.40     Megemlékezés és koszorúzás Dr. Brantner Antal sírjánál a szentlőrinci temetőben.

Emlékbeszédet mond Dr. Hankó Zoltán.

10.20-10.40    Megemlékezés és koszorúzás a szentlőrinci múzeumház emléktáblánál és az         udvarban elhelyezett Brantner síremléknél.

Emlékbeszédet mond Dr. Kőhegyi Imre, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Baranya Megyei             Szervezet elnöke.

10.45-12.20    Múzeumi vezetés és „Brantner Antal Helyismereti és Gyógyszerésztörténeti        Kutatóhely” tervének ismertetése. Előadó Dr. Győrvári Márk.

Gyógyszerészeknek szóló felhívás

A péntek délutáni előadóülés akkreditált szabadon választható tanfolyam (tesztírással) 12 pontot ad, díja: 8.000,- Ft (GYOFTEX kódszám: PTE ÁOK/2016.II/00014.).

Az Emléknap méltó megünnepléséhez kérjük támogatásukat, amelyet szívesen fogadunk. Támogatásukat a

„Pécsi Egyetemi Gyógyszerészképzésért Alapítvány”

Bankszámla száma: Szigetvári Takarék 50800104-11090775

(Cím: 7624 Pécs, Honvéd u. 3., Adószám: 18325580-1-02, Nyilvántartási ügyszám: 0200/Pk.60021/2004.) számlára, a „Brantner-Lárencz Emléknap” megnevezéssel tehetik meg.

Amennyiben egyéb részfeladat támogatását vállalják, kérjük egyeztessenek a Gyógyszerésztörténeti Csoport vezetőjével vagy tagjaival :

Dr. Mayer Klára, PTE GYTK Gyógyszertechnológiai és Biofarmáciai Intézet, 7624 Pécs, Rókus u. 2., tel.: 72/503-617; 20/451-2796

Dr. Szabó László Gyula, PTE GYTK Gyógyszerészeti Intézet, 7624 Pécs, Honvéd u. 3., tel.: 72/536-284

Üdvözlettel,

Dr. Szabó László Gyula

Dr. Mayer Klára

emeritus professzor, koordinátor

egyetemi adjunktus, csoportvezető

PTE GYTK Gyógyszerészeti Intézet

PTE GYTK Gyógyszertechnológiai és Biofarmáciai Intézet

Lárencz László Gyógyszerésztörténeti Csoport

Pécs, 2016. augusztus 02.