AMBU BLS és ALS szoftver használata

AMBU BLS és ALS szoftver használata

Molnár Ferenc, Dr. Kiss Tamás

 

 

Skill célja

A fejezet célja a AMBU-fantomokhoz tartozó szoftver helyes használatának elsajátítása, illetve az oktatásához szükséges technikai feltételek megteremtésének ismertetése.

Az eljáráshoz szükséges kompetencia

Az AMBU BLS és ALS bábu használata csak előzetes képzésen részt vett egyetemi oktató vagy demonstrátor számára lehetséges.

Kapcsolódó technikai áttekintés

Modern oktatási rendszerben egyértelműen fontos szerepe van a mérésekkel és adatokkal alátámasztott „feed-back” -nek. Ehhez nagy segítségünkre lehet az említett szoftver rendszer, amin a hallgató által elvégzett minden beavatkozás rögzíthető és kiértékelhető.

Beavatkozást megelőző teendők listája, szükséges eszközök

  • AMBU-Basic, AMBU-Advanced előkészítése.
  • Fent említett oktatási eszközök ellenőrzése, lehetőleg jól hozzáférhető, jól látható helyen való elhelyezése későbbi oktatási folyamathoz.
  • Ellenőrizni a szimulátorok mellkasi ellenállását (alacsony – közepes – magas).
  • Ellenőrizni a szimulátorok elemeinek vagy akkumulátorainak töltöttségét.
  • Szoftvert elindítani és kiválasztani a megfelelő fantomot.
  • A bábuk ftp-n vagy wifi-n keresztül csatlakozzanak a szoftverhez.
  • WiFi esetén ellenőrizni, hogy a helyes manöken van-e kiválasztva (Ambu 1-2-3).
  • Ftp esetén ellenőrizzük, hogy a megfelelő szerverre van-e csatlakoztatva a szoftver.
  • Hálózati hiba esetén az USB-s kábellel való csatlakozás.

Beavatkozás rövid leírása

  1. Babát elővenni, hasán található analóg mérőn bekapcsolni.
  2. A kapcsolat akkor jött létre, ha a zöld lámpa folyamatosan ég.
  3. Szoftver indítása után ki kell választani, melyik csatlakozási módot kívánjuk használni: WiFi vagy USB, ezután automatikusan el kezdi keresni a manökent. Itt kell kiválasztani a megfelelő számozásút, amelyiket éppen használni kívánjuk.
  4. Megfelelő fantom kiválasztása után megnyílik az „új gyakorlat” ablak.
  5. Itt beállíthatjuk a tanulók számát, a feladat időtartamát, a használni kívánt protokollt. Oktatás alkalmával célszerű az időt „végtelenre állítani”, így tetszőlegesen megállhatunk egy scenarió közben.
  6. Indítás után a szimuláció nem indul el azonnal, nekünk kell elindítani azt. Ekkor még az Ambu-Advanced esetén beállíthatjuk a kívánt szívritmust az „ECG-Box” -ra kattintva.
  7. A kezelőfelületen rögzíthetjük az egyes beavatkozások megtörténtét
  8. Gyakorlat végeztével egy értékelő táblázatban megnézhetjük a hallgató(k) által elért eredményeket, értékelhetjük azokat.

Beavatkozást követő teendők listája

  1. Következő vizsgázó/tanuló esetén új gyakorlat beállítása.
  2. Amennyiben szükséges, ilyenkor menthetjük a gyakorlat eredményét, amelyet később elérhetünk az általunk kiválasztott mappából.
  3. Gyakorlat vagy vizsga végén, megfigyelő monitoron ellenőrizni az akkumulátorok vagy elemek töltöttségét, amennyiben túl alacsony, azt jelezni kell a kezelő személyzetnek.
  4. Gyakorlás vagy vizsga végén a számítógép kikapcsolása.
  5. Legvégül a szimulátorok kikapcsolása a bekapcsoló gomb nagyon rövid ideig tartó megnyomásával (max 0,5 mp, hosszabb ideig tartó lenyomás esetén a rendszer törli az előzetes hálózati beállításoktoat!). Amennyiben a hálózati beállítások törlődnek, a technikusokat haladéktalanul értesítsük, hogy visszaállíthassák a megfelelő hálózati beállításokat.