Manuális defibrillátor használata

Manuális defibrillátor használata

Molnár Ferenc, Dr. Kiss Tamás

 

 

Skill célja

A fejezet célja a manuális defibrillátor helyes használatának elsajátítása, illetve az oktatásához szükséges technikai feltételek megteremtésének, valamint a defibrillátorok kezelésének ismertetése. A biztonságos defibrilláció kivitelezésének leírása.

Az eljáráshoz szükséges kompetencia

  • Tudat és légzés vizsgálata
  • Legalább egyszerű légútbiztosítási technikák ismerete
  • Mellkaskompresszió
  • AED használata
  • EKG elemzés, szívritmuszavarok ismerete

Kapcsolódó anatómiai áttekintés

A korai mellkaskompresszió mellett a korai defibrilláció bizonyítottan javítja az újraélesztések kimenetelét. A kamrafibrilláció és a pulzus nélküli magas frekvenciájú kamrai tachycardia sokkolandó ritmusok közé tartoznak. A kamrafibrilláció alatt a szív nem lát el effektív pumpafunkciót, az ingerület átvezetődése teljesen szabálytalanná válik, emiatt a szív munkaizomzata magas frekvencián, teljesen irregulárisan, mindenféle szinkron nélkül működik.  Ennek eredményeképpen a szív izomzata remeg, nem képes összehúzódni és a pumpafunkcióját ellátni. Ezt az állapotot egy vagy több nagyenergiájú áramütéssel meg tudjuk szüntetni. Fontos, tudni, hogy ez az állapot minidig a klinikai halál állapotát jelenti, így az újraélesztés megkezdése nem maradhat el. Manuális defibrillációhoz elengedhetetlen a helyes energia kiválasztása, ami a ZOLL gyártmányú defibrillátorok esetén 120 – 150 – 200 Joule, míg a LIFEPAK esetén 200 - 300 - 360 Joule.

Beavatkozást megelőző teendők listája, szükséges eszközök

Technikai előkészületek:

  • AMBU-Advanced előkészítése.
  • Zoll R Series vagy LIFEPAK 15 manuális defibrillátor előkészítése, beüzemelés, az akkumulátorok ellenőrzése.
  • Az oktató és a hallgatók figyelmének felhívása, hogy az eszköz ténylegesen közvetít nagy energiájú áramütést.
  • Fent említett oktatási eszközök ellenőrzése, lehetőleg jól hozzáférhető, jól látható helyen való elhelyezése későbbi oktatási folyamathoz.
  • Ellenőrizni a szimulátorok mellkasi ellenállását (alacsony – közepes – magas).
  • Ellenőrizni a szimulátorok elemeinek vagy akkumulátorainak töltöttségét (sokk közvetítése esetén hamar lemerülnek).

Oktatási kulcspontok:

  • 360°-ban körüljárható helyszín, amely lehetőleg fedett, száraz helyen van.
  • Defibrilláló személy kijelölése mentőegységben vagy a reanimációs csapatban.
  • Egyértelmű egyirányú kommunikáció.
  • Anterior – apex helyzet és kontakt gél.
  • Ritmusanalízis kivitelezése, sokkolandó ritmus felismerése.
  • Töltés („Töltök ennyi Joule-ra, magasan áramló oxigént el a betegtől”). Ez alatt csak a mellkast komprimáló személy tartózkodik a beteg közelében. A lapátokat kibillentett állapotban a gépen tölteni.
  • BIZTONSÁGOS DEFIBRILLÁCIÓ (beteg feje – beteg lába – saját térdem - monitor) Felszólítás: „Kompresszió állj! Sokk következik!” 
  • Legrövidebb úton a betegre, legrövidebb úton vissza a helyére.
  • Sokk leadása vagy a töltés megszüntetése.
  • CPR folytatása a sikeres sokk leadása után (2 percig).

 

Beavatkozás rövid leírása

  1. Biztonságos körülmények a sokk leadásához.
  2. Jelöljük ki a defibrillációért felelős személyt.
  3. Helyezzük fel az elektródákat az elsőt a jobb kulcscsont középvonala alá a szegycsont mellé, a másikat a szívcsúcsra, amennyiben nem öntapadó elektrodákat használunk abban az esetben a defibrillátor lapátok esetén a felhelyezés ugyanoda történik, azonban előtte vagy az erre a célra szolgáló zselés lapokat kell a beteg mellkasára helyezni, vagy a fenti területre megfelelő mennyiségű kontakt gélt kell juttatni.
  4. Állítsuk a defibrillátorunkat „Lead” megnyomásával „Paddles”-re lapátok esetén vagy „Pads”-re öntapadó elektródák használatakor.
  5. Vizsgáljuk meg a ritmust. Sokkolandó ritmusnál: töltsük fel defibrillátort  LIFEPAK 15 esetén - „Töltök 200J-ra! Magasan áramló oxigént el a betegtől!” - vagy ZOLL R esetén - „Töltök 120J-ra! Magasan áramló oxigént el a betegtől!”.
  6. Ezt követően kibillentet lapátokkal töltsük fel az eszközt, eközben a beteg közelében csak a mellkaskompressziót végző személy tartózkodhat. Öntapadós elektródák használatakor a készüléken található „töltés” = „charge” gombbal töltsük fel az elektródákat. Ilyen esetben a töltés ideje alatt is folytassuk a mellkaskompressziókat, és csak a sokk leadásának idejére szakítsuk meg azokat!
  7. Ha a gép feltöltött, szóljunk: „Kompresszió állj! El a betegtől! Sokk következik!”. Ha meggyőződtünk róla, hogy a mellkaskompressziót végző személy is ellépett a betegtől, legrövidebb úton a beteg mellkasára helyezzük a lapátokat.
  8. Sokk leadása előtt gyorsan végig pillantunk, a beteg fejénél senki nincs, a beteg lábához senki nem ér hozzá, én sem érek az ágyhoz vagy a beteghez, a monitoron még mindig sokkolandó ritmust látunk. „Sokk következik!”.
  9. Lapáton található két „sokk”gomb hüvelykujjal történő együttes lenyomásakor a gép leadja a sokkot, ezt követően a lapátokat a helyükre rakjuk. Öntapadós elektródák használatakor a készüléken található „sokk” = „shock” gomb megnyomásával adhatjuk le a sokkot. „Sokk leadva, folytasd a kompressziót!” 
  10. Sokk leadása után folytassuk az újraélesztést, és szervezzünk váltást.

 

Indikáció

Minden keringés megállásban lévő beteg esetén, amennyiben sokkolható ritmust detektálunk, illetve az ehhez kapcsolódó oktatási szimulációk kapcsán.

Kontraindikáció

  • Betegellátás esetén: effektív keringéssel rendelkező beteg, továbbá nedves környezet, a beteg közvetlen fémmel érintkezik, amelyhez mi is hozzáérhetünk. Bármely olyan helyzet, ahol a biztonsági vagy környezeti okok miatt nem kivitelezhető a sokk leadása. Reanimációs csapat bármelyik tagja a beteghez ér, vagy nagyáramlású oxigén van a közelben (1 m-en belül). 
  • Oktatás alatt: ha a hallgató vagy oktató hozzáér az élés eszközhöz.

Beavatkozást követő teendők listája

Akár oktatási, akár valós környezetről beszélünk a CPR folytatása kiemelt fontosságú.

Szövődmények és ellátásuk

Manuális defibrilláció esetén viszonylag kicsi az előfordulása a szövődményeknek, ha betartjuk a defibrilláció szabályait. Kontakt gél hiányában szövődmény lehet, hogy a mellkas kültakarója enyhe égési sérüléseket szenved. Ezzel reanimáció alatt nem szükséges foglalkoznunk, sikeres újraélesztésnél az égés ellátásának szabályai szerint járjunk el.

Oktatás közbeni szövődmény lehet a véletlen áramütés, ilyenkor kérjünk segítséget, szükség esetén kezdjük meg az újraélesztést, és az áramütöttet ne hagyjuk magára, a segítség érkezéséig maradjunk vele.

Orvosi dokumentáció helye

  • Betegellátás esetén: Ustein lap, kórházi dokumentáció, esetlap, intelligens fedélzeti terminál.
  • Oktatási környezetben: Ambu szoftvernél a hozzárendelt ikonnal, dokumentálhatjuk a defibrilláció pontos idejét. METI-Man esetén a Képernyő jobb oldalán található legördülő menüben találjuk meg, illetve Caesar esetén a Tablet-en tudjuk rögzíteni. Manuális defibrillátor esetén a közvetített energiát a fent említett magas élethűségű szimulációs rendszerek felismerik és automatikusan rögzítik.