Eszköz nélküli lélegeztetés

Eszköz nélküli lélegeztetés

Molnár Ferenc, Dr. Woth Gábor

 

 

Skill célja

A fejezet célja a befúvásos lélegeztetés szükségességének felismerése, technikájának elsajátítása, illetve az oktatásához szükséges technikai feltételek megteremtésének ismertetése. 

Az eljáráshoz szükséges kompetencia

  • Tudat és légzés vizsgálata.

Kapcsolódó anatómiai-élettani áttekintés

A légzés olyan folyamatok eredménye, melyek során a szervezet az energiatermeléshez szükséges oxigént felveszi és felhasználja, a keletkezett széndioxidot pedig leadja. Hiánya esetén a szervezet működésképtelenné válik. Habár az utóbbi évek ajánlásaiban a befúvásos lélegeztetés háttérbe szorult, képzett ellátóként technikájának ismerete nélkülözhetetlen. A beteg feje mellé helyezkedve a fej hátra hajtásával és az áll kiemelésével („Head tilt, Chin lift”, lásd: Légzés vizsgálata) felszabadítjuk a légutakat, majd vizsgáljuk a légzést 10 másodpercig. Ha nincs légzés, ezután a homlokon lévő kezünk mutató- és hüvelyk ujjával befogjuk a beteg orrát, a másik kezünkkel a légút nyitva tartása mellet nyitjuk a szájat, és ebbe fújunk bele egy légvételnyit, körülbelül 1 másodperc alatt, majd ezt egyszer megismételjük.   Szájból orrba fújás ugyan elfogadott, de az MRT és ERC ajánlásokban is a szájból szájba lélegeztetés technikáját részesítik előnyben. Azt azonban szükséges tudni, hogy az első ellátó által befújt levegő oxigén koncentrációja mindössze 16-17% között mozog (a körlevegő 21%). Szaksegítség érkezése után 100% oxigén dúsítás mellett kell folytatni a lélegeztetést.

Beavatkozást megelőző teendők listája, szükséges eszközök

Technikai előkészületek:

  • AMBU-SAM, AMBU-Basic, AMBU-Advanced előkészítése.
  • Fent említett oktatási eszközök ellenőrzése, lehetőleg jól hozzáférhető, jól látható helyen való elhelyezése későbbi oktatási folyamathoz.
  • Ellenőrizni kell, hogy a szimulátor (manöken) légútjai nem sérültek-e, valamint a tüdőt helyettesítő zsák rendben van-e.
  • Alacsony élethűségű, AMBU-SAM szimulátor esetén hiba lehet, hogy a „légcsövük” gyakran neki feszül a nyaknak, és emiatt nem lélegeztethetők.
  • Készítsünk elő színtelen bőr és nyálkahártya fertőtlenítőt, továbbá vágott mullpólyát vagy 10x20-as mullapot.
  • Földön elvégzett gyakorlathoz készítsünk elő polifoamot.

Oktatási kulcspontok:

  • Felszabadított légutak mellett (fej hátra hajtásával és az áll kiemelésével) 2 befúvás, melyek időtartama nem lehet hosszabb, mint 10 másodperc
  • A nem használt nyílás zárása (orr vagy száj)
  • Egy légvételnyi befúvás (nagyjából 500 ml)

 

Beavatkozás rövid leírása

  1. 30 mellkaskompresszió után „fej hátra, áll kiemel”.
  2. A beteg feje mellett elhelyezkedve a homlokon levő kezünk hüvelyk- és mutatóujjával zárjuk az orrnyílást.
  3. Állnál lévő kezünkkel nyitjuk a szájat.
  4. 2 befújást végzünk (1 légvételnyi - kb. 500 ml) Amennyiben rendelkezésünkre áll pocket-maszk vagy vágott mullpólya, azt természetesen előtte a beteg szájára helyezzük, bár ez utóbbi a legfrissebb ajánlások szerint nem kötelező.
  5. Közvetlenül a befújások után a mellkas fele fordítjuk a fejünket, figyeljük a süllyedését, halljuk a kiáramló levegőt, és érezzük az áramlatot az arcunkon (hármas érzékelés).
  6. A mellkaskompresszió nem szünetelhet 10 másodpercnél hosszabb időre, ezért a 2 befújás után azonnal folytatni kell.

Indikáció

Bármely keringésmegállásban lévő beteg, vagy olyan oktatási szituáció, amely ezt kívánja szimulálni.

Kontraindikáció

Effektíven légző beteg. Relatív kontraindikációt jelent a helyes technika ismeretének hiánya, elhanyagolt küllemű beteg, egyéb okok (például vallási ok).

Beavatkozást követő teendők listája

  • Keringésmegállás állapotában ügylejünk a magasabb szintű segítség helyszínre hívására (mentő vagy reanimációs csapat). A mellkaskompressziók hatékonyságának megőrzése céljából gondoskodjunk a kompressziót végző segítők időben történő cseréjéről (lehetőség szerint 2 percenként). Készüljünk fel a magasabb szintű ellátásra (BLS → xBLS → ALS). Hozassunk a helyszínre félautomata defibrillátort (AED)!
  • Egyértelmű keringésre utaló jelek (köhögés, pislogás, jajgatás, egyéb…) esetén függesszük fel a kompressziót, vizsgáljuk meg a beteget „ABCDE” szerint.

Szövődmények és ellátásuk

Leggyakoribb szövődmény a gyomor felfújása, ami miatt a gyomortartalom visszacsoroghat, és a légutakba kerülhet. Ilyen esetben a beteget fordítsuk oldalra míg ürül a váladék a szájából, majd fektessük ismét hanyatt, és folytassuk a megkezdett újraélesztést a szaksegítség érkezésig vagy míg ki nem merülünk, vagy egyértelmű életjelet nem tapasztalunk.