Intubáció

Intubáció

Molnár Ferenc, Dr. Kiss Tamás

 

 

Skill célja

A fejezet célja az emeltszintű légútbiztosítás technikájának elsajátítása, illetve az oktatásához szükséges technikai feltételek megteremtésének ismertetése, valamint azon eszközök bemutatása, amelyek segíthetnek komplikációk esetén.

 Az eljáráshoz szükséges kompetencia

  • Tudat és légzés vizsgálata
  • Eszköz nélküli lélegeztetés
  • Egyszerű légútbiztosítás és lélegeztetés ballonnal és maszkkal

Kapcsolódó anatómiai áttekintés

Átjárható légutak nélkül nincsen megfelelő légzés. A légútbiztosítás „gold-standard”-ja továbbra is az endotracheális intubáció, mivel ez az egyetlen légútbiztosítás, amely legbiztonságosabban véd az aspiráció és a gyomorból regurgitálódó tartalom ellen. Ennek oka, hogy a hangrésen átvezetett tubuson található „cuff” teljesen kitölti a légcsövet, így azon csak a ballonból vagy a lélegeztetőgépből származó levegő-oxigén megfelelő aranyú keveréke megy keresztül. Érdemes megjegyezni, hogy a beavatkozás magas idő- és képzettség igénye miatt újraélesztés során ezt csak a ROSC fázisában ajánljuk.

Beavatkozást megelőző teendők listája, szükséges eszközök:

Technikai előkészületek:

  • Trucorp Airway, Laerdal Airway Managment előkészítése
  • Meti-Man, Caesar, AMBU-Advanced előkészítése komplikáltabb szimulációkhoz
  • Fent említett oktatási eszközök ellenőrzése, lehetőleg jól hozzáférhető, jól látható helyen való elhelyezése a későbbi oktatási folyamathoz
  • Ellenőrizni kell, hogy a szimulátorok légútjai nem sérültek-e
  • Megfelelő méretű tubus, laryngoszkóp lapoc és nyél előkészítése
  • Szükség esetén nehéz intubációt segítő eszközök előkészítése
  • Rezervoár, ballon, szelep, kapnográf, bakterfilter megfelelő sorrendben
  • Megfelelő lapocok (Machintosch, McCoy, Miller) előkészítése

 

Beavatkozás rövid leírása:

  1. Standard lapoc esetén bal kézben tartott laryngoszkóppal, jobb kezünkkel hátra hajtjuk a fejet.
  2. Jobb oldalról, a jobb szájzug felől, óvatosan bevezetjük a lapocot, hogy a csúcs a nyelv közepe felé mutasson.
  3. Ezt követően alkarból és csuklóból előre billenő mozdulatot végzünk, mintegy elkanalazzuk a nyelvet. Vigyázzunk, hogy az eszköz lehetőleg ne érjen a felsőajakhoz és a fogsorhoz!
  4. Előrefelé tolva a lapocot hozzuk látótérbe a nyelvgyököt és gégefedőt!
  5. A laryngoszkóp csúcsát a bal vallecula epiglotticába vezetjük, majd előre billentjük csuklóból, továbbá emelünk alkarból. A felső fogsor és ajak sérülését leginkább a laryngoszkópnyél hossztengelyével párhuzamos irányban alkalmazott húzással tudjuk elkerülni.
  6. Ekkor, ha helyesen csináltuk, a hangrés látótérbe kerül.
  7. A hangrésen keresztül vezetjük át az ET-tubust.
  8. Ha a tubus jó helyen van (kapnográf jel + hallgatózás, manöken szimulátor esetén mindkét tüdőfél együttes mozgása), akkor rögzítjük. Felnőtt esetében általában a fogsor vonalában 22 cm-nél, de egyéni variációk előfordulnak.

 

Indikáció

Egyértelmű eszméletlenség (GCS 8 vagy az alatti), illetve a reanimáció utáni időszak, ha a beteg eszméletlen marad. A reanimáció alatti kivitelezése csak megfelelő képzettség esetén ajánlott, amennyiben ezzel a mellkaskompressziók kivitelezése nem sérül.

Kontraindikáció

Szájnyitási képtelenség, nem megfelelő előzetes képzettség.

Beavatkozást követő teendők listája

  • Betegellátás esetén: megfelelő szedáció és analgézia stratégia kiválasztása, és a lélegeztetőgép megfelelő beállítása.
  • Oktatási környezetben: hallgató által elvégzett feladat ellenőrzése.

 

Szövődmények és ellátásuk

Legáltalánosabb szövődmény az ET-tubus rossz helyre való bevezetése (nyelőcsőbe történő intubálás). Ezt könnyen orvosolhatjuk a tubus eltávolításával és, 100% oxigén koncentráció mellett ballonos maszkos lélegeztetést végezhetünk vagy alternatív légútbiztosító eszközöket használhatunk (pl. szupraglottikus eszköz).

Másik általános szövődmény a fogak és a felsőajak sérülése. Ezt megfelelő technikával el tudjuk kerülni. Amennyiben nem sikerül, és jelentősebb vérzés jelentkezik, szükség lehet a vérzés csillapítására.

Oktatás alatt a babák jelzik az esetleges fogsérülést, így a helyes technika rögzül. A rossz helyre történő intubáció esetén szimulációs eszköz gyomra fújódik fel.

Orvosi dokumentáció helye, módja

  • Betegellátás esetén: Ustein lap, kórházi dokumentáció, esetlap, intelligens fedélzeti terminál.
  • Oktatási környezetben: értékelőlapon vagy a szimulátor kezelő felületén való rögzítése a beavatkozásnak.