Vénás kanül behelyezése

Vénás kanül behelyezése

Dr. Szemes Kata

 

 

Skill/eljárás definíciója

A vénás kanül olyan orvosi eszköz, mellyel egy műanyag csövet juttatunk az érbe egy üreges tű segítségével. Behelyezésre akkor van szükség, ha intravénás gyógyszerelésre vagy infundálásra készülünk a betegnél, ami valószínűsíthetően több alkalommal is szükséges. Így elkerüljük a beteg többszöri megszúrását és meggyorsítjuk a gyógyszer beadásának idejét.

Az eljáráshoz szükséges kompetencia

  • vénás vérvétel

Kapcsolódó anatómiai áttekintés

A vénás kanül behelyezésének típusos helye a könyökhajlati felületes vénás rendszer, valamint az alkar és a kézhát felületes vénái, azonban bármily azonosítható felületes véna alkalmas erre a célra.

Szükséges eszközök

  • gumikesztyű
  • bőrfertőtlenítő, gömbtörlő
  • érleszorító (strangulátor)
  • kötszer, ragasztó
  • átmosó folyadék (fiziológiás sóoldat) kb. 5 ml fecskendőben
  • megfelelően kiválasztott kanülök
  • tűgyűjtő

 

Beavatkozás leírása

Először mindig győződjünk meg róla, hogy a megfelelő betegnél akarjuk elvégezni a beavatkozást! Minden esetben nyitott kérdést tegyünk fel!

A beavatkozás előtt mindig győződjünk meg róla, hogy minden szükséges eszközből kettő (bármelyik eszköz lehet hibás, vagy bármely lépés ismétlésére szükség lehet) rendelkezésünkre áll.

Az előkészületek megegyeznek a vénás vérvételnél említettekkel. A kanülök kiválasztása a beteghez és a véna méretéhez mérten történjen. (Pl. gyerekeknél kisebb kanül szükséges, mint felnőtteknél. Idős, gyenge vénafalú betegeknél szintén kisebb átmérőjű kanül kellhet, hiszen náluk nagyobb az esély, hogy kisebb behatásra is sérülni fog a véna fala). A fertőtlenítés szintén nem különbözik a vérvételnél leírtaknál.

A kanül behelyezése

Először hajtsuk le a kanül két szárnyát. Ezután fogjuk meg a kanült úgy, hogy hüvelykujjunkkal hátulról támasztjuk, mutató- és középső ujjunk pedig a szárnyakat fogják. Így könnyebben tudjuk biztosan, precízen vezetni a kanült. Egy mozdulattal szúrjuk be a kanült. Ha a végén látjuk a megjelenő vért, jó helyen vagyunk. Ha ez megvan, a beszúrás után a tűt a kanülből kissé húzzuk vissza, majd a kanült úgy toljuk fel teljesen a vénába, hogy a tű már nincs a kanül elején, így nem sérti a véna falát. Ezután teljesen húzzuk ki a tűt a kanülből, a végére pedig csavarjuk rá a fehér kupakot. Hogy eközben a kanülből vér ne folyjon ki, ujjunkkal a behelyezett kanül végére rászorítunk. Célszerű a kupak ráhelyezés előtt átmosni a kanült fiziológiás sóoldattal, hogy a vér ne alvadjon a kanülbe. Ezután ragasszuk le a kanült a megfelelő ragtapasszal úgy, hogy a szárnyakat is satbilizálja, így stabilabb lesz a kanül helyzete. A vénás gyógyszerelés ma már kórházban gyakorlatilag csak a kanülön (annak szelepes injekciós portján) keresztül történik, ez a legbiztosabb módja a gyógyszer gyors vénába juttatásának. Amennyiben infúzió beadása céljából történt a kanül behelyezése, az infúziós szerelék közvetlenül az eszköz végére csatlakoztatható.

Indikáció/felhasználási terület

  • Vénás gyógyszerelés, infundálás
  • Instabil betegnél vagy olyan esetben, ahol szövődmény esetén sürgősen vénás gyógyszeradásra lehet szükség (pl. lokális anesztéziában végzett „kisműtét”)

Kontraindikáció/felhasználás feltételei

Thrombotizált véna, thrombophlebitis, közelmúltban operált végtag, gyulladt bőrterület.

Beavatkozást követő teendők listája

A kanül ragasztására írjuk rá a behelyezés dátumát, és a behelyező személy monogramját, így biztosan követhető lesz a kanül dokumentációja.

Szövődmények és ellátásuk

  • thrombotizált véna – ha ultrahang vizsgálat által igazolt, anticoagulálás javasolt
  • gyulladás, thrombophlebitis – jegelés, fájdalomcsillapítás
  • vérzés, haematoma – heveny vérzés esetén nyomókötést helyezzünk fel