Hólyagkatéterezés
Dr. Sarlós Donát Péter
Skill/eljárás definíciója
Katéter bevezetése a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba.
Kapcsolódó anatómiai áttekintés
Mindkét nemben a húgy-és ivarszervek anatómiájának ismerete szükséges a beavatkozás elvégzéséhez.
Beavatkozást megelőző teendők listája, szükséges eszközök:
- A hólyagkatéterezés steril beavatkozás, ezért olyan környezet szükséges, ahol a steril eszközöket elő tudjuk készíteni.
- A beteget hanyattfekvő helyzetbe hozzuk. Férfiaknál nyújtott alsó végtaggal, nőknél hajlított térdekkel és enyhe terpesszel történik a fektetés.
- Egy asszisztens segítsége a beavatkozást jelentősen gyorsítja, de könnyedén elvégezhető egyedül is.
Szükséges eszközök
- Hólyagkatéter: általában 18 Ch/Fr vagy 16 Ch/Fr Nelaton végű, Foley (ballonos) katéter
- Vizeletgyűjtő zsák
- Folyadék a rögzítő ballon feltöltéséhez: kb. 12ml steril fiziológiás sóoldat luer végű fecskendőben
- Katéter csúsztató gél („instillagél”): vízbázisú síkosító, lidokain és klórhexidin tartalommal
- Steril izoláló és lemosó (sebészi) szett: tartalmaz lukas kendőt, izoláló kendőt, legalább három lemosó géz labda („buci”)
- Nyálkahártyán használható fertőtlenítő szer: Octenisept, Skinsept Mucosa, Betadine stb.
- Steril gumikesztyű
Beavatkozás rövid leírása
Férfi hólyagkatéterezés (jobb kézzel, a beteg jobb oldalán állva): A beteg fektetését, eszközök előkészítését, a steril gumikesztyű felhúzását követően a lukas izoláló kendőt a penis köré helyezzük. A bal kezünkkel a penisen az előbőrt hátrahúzzuk, a penist stabilan megfogjuk a glans alatt és kíméletesen megemeljük. A jobb kezünkkel ezt követően a fertőtlenítőszerrel alaposan meglocsolt gézlabdákkal háromszor a húgycsőnyílást és környékét megtisztítjuk. A csúsztató gélből egy cseppet a húgycsőnyílásra cseppentünk, majd a gél tartályának hegyét a húgycsőnyílásba tövig bedugva, és a gél tartályát a glans penishez hozzászorítva a gélt (12ml) maradéktalanul a húgycsőbe fecskendezzük. A húgycső disztális részét a bal kezünk mutató- és hüvelykujja segítségével összeszorítjuk, hogy a gél a húgycsőből ne folyjon ki. Ebben a helyzetben körülbelül 1-2 percig várunk, hogy a lidokain érzéstelenítő hatása kialakuljon. Ezt követően a katétert a jobb kezünkkel közel a hegyéhez megfogjuk és határozott mozdulatokkal a húgycsőbe vezetjük, egészen a katéter elágazó végéig. A művelet közben különösen fontos a penis emelése a bal kézzel, mert ezzel tesszük egyenessé, és feszítjük ki a húgycsövet. A vizeletgyűjtő zsákot csatlakoztatjuk a katéterhez. Amennyiben a hólyag vizeletet tartalmaz, az hamarosan megjelenik a csőben. Ez esetben a rögzítő ballont feltöltjük, a szelephez csatlakoztatott fecskendővel. A katéterezés befejeztével az előbőrt visszahúzzuk a glans penisre.
Különösen fontos, hogy csak akkor töltsük meg a ballont, ha a katéter biztos a hólyagig fel lett vezetve. Amennyiben nem ürül a katéterből vizelet, a katétert fecskendővel megszívva annak vezetése elindítható (a csúsztató zselé gyakran eltömíti a frissen behelyezett katétert). Farkas fecskendővel steril sóoldatot a hólyagba fecskendezve és azt visszaszívva üres hólyagban is ellenőrizhetjük a katéter pozícióját.
Női hólyagkatéterezés (jobb kézzel, a beteg jobb oldalán állva): A beteg fektetését, eszközök előkészítését, a steril gumikesztyű felhúzását követően a lukas izoláló kendőt a vulva köré helyezzük. A bal kezünkkel a vestibulum vaginae-t feltárjuk. A jobb kezünkkel, a fertőtlenítőszerrel alaposan meglocsolt gézlabdákkal háromszor a húgycsőnyílást és környékét megtisztítjuk. A csúsztató gélből egy cseppet a húgycsőnyílásra cseppentünk, majd a gél tartályának hegyét a húgycsőnyílásba bedugjuk és körülbelül 6ml gélt (általában egy csomag gél fele) fecskendezünk a húgycsőbe. Körülbelül 1-2 percig várunk, hogy a lidokain érzéstelenítő hatása kialakuljon. Ezt követően a katétert a jobb kezünkkel közel a hegyéhez megfogjuk és határozott mozdulatokkal a húgycsőbe vezetjük, a katéter hosszának feléig. A vizeletgyűjtő zsákot csatlakoztatjuk a katéterhez. Amennyiben a hólyag vizeletet tartalmaz, az hamarosan megjelenik a csőben. Ez esetben a rögzítő ballont feltöltjük, a szelephez csatlakoztatott fecskendővel.
Indikáció/felhasználási terület
- Vizelési képtelenség, totálretenció
- Vizelet mennyiségének monitorizálása kritikus állapotú betegeknél
- Műtétek kapcsán (hólyag detenzionálás, vizeletmonitorizálás)
- Alvadékos hematuria ellátása (coagulum eltávolítás, irrigáció)
- Hólyagot, prosztatát érintő műtétek
- Gáti, szakrális régióban lévő nyílt sebek ápolása
- Instilláció (gyógyszerek hólyagba juttatása)
Kontraindikáció/felhasználás feltételei
- Húgycső folytonosságának megszakadása (pl. medence trauma)
- Relatív kontraindikációk: akut prostatitis, művi záróizommal élő személy
Beavatkozást követő teendők listája
A katétert lefelé kell kivezetni az alsónadrágból, hogy ne törjön meg. A vizeletgyűjtő zsákot a hólyag szintje alatt kell elhelyezni, hogy a vizelet lefelé folyjon.
Szövődmények és ellátásuk
- Húgyúti fertőzés kialakulása
- A katéter ballonjának a húgycsőben történő felfújása, következményes vérzés, hosszabb távon húgycsőszűkület lehetősége
- A katéterrel a húgycső falának perforációja és téves járat („fouse route”) kialakulása
Katéterezéssel kapcsolatos szövődmények esetén mielőbbi urológiai konzultáció szükséges.
Orvosi dokumentáció helye, módja
A katétert behelyező orvosnak a következőket feltétlenül le kell írnia az egészségügyi dokumentációban:
- katéter fajtája, mérete
- katéterezés módja
- hólyagból ürülő vizelet mennyisége (residuum)
- rögzítő ballonba juttatott folyadék mennyisége
Egy példa: Lemosást, izolálást követően a hólyagba 18Ch latex Foley katéter akadálymentesen felvezethető, szalmasárga vizelet ürül, residuum 400 ml, ballonban 12ml.
Az állandó katéter behelyezéséről – bár a magyar egészségügyben mind a mai napig ez nem szokás – írásos beleegyező nyilatkozat szükséges.