Rectalis digitalis vizsgálat

Rectalis digitalis vizsgálat

Dr. Szujó Szabina

 

 

Skill/eljárás definíciója:

A rectalis digitalis vizsgálat a végbél ujjal történő vizsgálata, mely során férfiak esetében a végbélen át a prosztata, míg nők esetében a belső nemi szervek vizsgálatára is lehetőség nyílik.

Az eljáráshoz szükséges kompetencia:

  • Általános belgyógyászati ismeretek (fontos kapcsolódó szakmák: belgyógyászat, gasztroenterológia, urológia, sebészet, nőgyógyászat).

Kapcsolódó anatómiai áttekintés:

A végbél (rectum) a vastagbél legutolsó, „S” alakú szakasza, mely felülről a szigmabélhez csatlakozik, míg alulról az anuscsatornán keresztül a végbélnyílásban végződik. A végbél hossza megközelítőleg 12-15 cm, digitalis vizsgálattal csak az alsó része, általában 7-8 cm vizsgálható. Felső görbülete belefekszik a keresztcsont vájulatába, majd megfordulva hátrafelé tekintő homorulattal mintegy megkerüli a farokcsont csúcsát. Férfiakban a rectum alsó 1/3-a közvetlenül érintkezik a húgyhólyag alapjával, az ondóvezeték-ampullával, az ondóhólyag alsó részével és a prosztata hátsó felszínével. Nőkben ugyanezen szakasz közvetlenül érintkezik a hüvely hátsó falának felső részével. Ezen topográfiai viszonyok ismerete nagy gyakorlati jelentőséggel bír.

A végbélnyílás (anus) a bélcsatorna kivezető nyílása, melyet erős végbélzáróizom-rendszer (m. sphincter ani) vesz körbe.

Beavatkozást megelőző teendők listája, szükséges eszközök:

  • A beteg számára csendes és megnyugtató, intimitást biztosító környezet.
  • A beavatkozás és a várható kellemetlenségek rövid ismertetése.
  • Személyzeti feltétel: vizsgáló orvos, illetve a vizsgálat intim jellege miatt a beteg beleegyezésével egy nővér vagy családtag jelenléte megengedhető.
  • Szükséges eszközök: síkosító zselé vagy vaselin, vizsgálókesztyű (esetleg ráhúzott gumiujjal kiegészítve), törlőkendők.

Beavatkozás rövid leírása:

  1. A szükséges eszközök előkészítése.
  2. A beteg elhelyezése a megfelelő vizsgálói pozícióba
    - Bal oldalfekvés, felhúzott térdekkel, az ágy szélén lévő farral
    - Ágyon térdelve, a fej a karok között, párnával alátámasztva (térd-könyök helyzet).
    - Bicskahelyzet. 
  3. A beteg farpofáinak széttárását követően egyik kezünk két ujjával feltárjuk a végbélnyílást, majd megtekintjük (a következőket figyeljük meg: környező bőr gyulladása, ekzema, külső aranyeres csomók, fissura, fistulanyílás, tályog jelenléte, stb.).
  4. A síkosító anyaggal bekent gumikesztyűs mutatóujjunkat az anális sphincterbe helyezzük. Ha ellenállást érzünk, ne erőltessük a bejutást, várjunk, míg a sphincter ellazul. A sphicter tónusának megítéléséhez szólítsuk fel a beteget, hogy szorítsa össze a záróizmot.
  5. A vizsgáló ujjunkat a sacrum hajlatát követve vezessük fel a végbélbe, amennyire lehetséges, minél magasabbra, de fájdalmat ne okozzunk a betegnek. A végbelet 360 fokban tapintsuk körbe, mely során az ujjunkat kifelé húzva a körültapintást többször megismételjük (a következő elváltozásokat észlelhetjük: a végbél nyálkahártyájának növedékei, polyp, tumor, fluctuáló tályog, thombotizált belső aranyerek, férfiak esetében a prosztata, nők esetében a méhnyak eltérései, ez utóbbi a végbél mellső, ventralis falát domborítja be).
  6. Vizsgáló ujjunkat kihúzva nézzük meg, ujjunkon maradt-e vér, széklet, genny vagy nyák.

Indikáció/felhasználási terület:

Az anorectalis terület vizsgálata és a rectalis digitalis vizsgálat a fizikális vizsgálat része. Ezen belül kiemelt jelentősége van a következő esetekben:

  • A rectum alsó részének és a canalis analisnak direkt vizsgálata (pl. alsó gastrointestinalis vérzés, székrekedés, hasmenés vagy székelési habitus megváltozása, anális fájdalom, aranyér, pruritus, stb. esetén)
  • Acut hasi kórképek, pl. acut appendicitis, ileus esetén
  • Férfiakban a prostata, nőkben a belső nemi szervek vizsgálatára alkalmas

Kontraindikáció/felhasználás feltételei:

  • Perianális és anális szövetek nagymértékű gyulladása, fájdalma
  • Imperforált anus
  • Striktúra
  • Prolabált, trombotizált belső aranyér

Beavatkozást követő teendők listája:

  • Biztosítsunk törlőkendőt a betegnek, hogy a vizsgálat után a síkosító zselé maradékát el tudja távolítani
  • A beteggel a vizsgálati eredményt ismertetjük
  • A beteget tájékoztatjuk, hogy kis mennyiségű vérzés a beavatkozást követően előfordulhat

Szövődmények és ellátásuk:

  • A vizsgálat kapcsán érdemi szövődménnyel nem kell számolni, extrém ritka esetben előfordulhat:
  • Vérzés, mely súlyossági fokától függően sebészeti szakellátás jön szóba.
  • Bacteriaemia és következményes szepszis (pl.: bakteriális prosztatagyulladás esetén az erőteljes prosztata masszázs bakteraemiát és később szepszist okozhat).

Orvosi dokumentáció helye és módja:

  • A vizsgáló orvos a vizsgálat pontos dátumával ellátva rögzíti a vizsgálati eredményeket a beteg dokumentációjában, a fizikális státusz vagy a dekurzus bekezdésekben.