Sebészcsomó

Sebészcsomó

Dr. Varga Péter

 

 

Indikáció/Felhasználási terület

Varratok elkészítésekor, lekötésekor. Feszülő sebszélek esetén az elsőként választandó nem eszközös csomózási mód.

Szükséges eszközök

  • gyakorló (kétszínű) fonal
  • sodrott, illetve monofil fonal egyaránt
  • olló
  • gumikesztyű

Beavatkozás rövid leírása (jobb kézzel kezdve)

Az egyesítendő szövetszélek két oldalán levő fonalak közül az egyiket jobb kézzel, a 3-5. ujjunkkal tartjuk, miközben a jobb kéz hüvelyk- és mutatóujj együtt „C” alakot formál. Bal kézzel a fonalat a jobb hüvelykujj hegyére helyezzük, majd behúzzuk a jobb mutatóujjal tartott fonal alá úgy, hogy közben jobb mutatóujjunkat kihúzzuk a kialakult hurokból. A bal kézben tartott fonalat ekkor visszafektetjük a jobb hüvelykujj ujjbegyére, és ráfogunk a jobb mutatóujjal, majd átfordítjuk a hurkon. Az így keletkezett félcsomót ujjal vezetve végig letoljuk.

Folyamatos feszesen tartás mellett, amikor az első félcsomó elkészült, a másik kézzel kell elkészíteni a másodikat, majd a harmadik félcsomónál ismét az első félcsomó irányát kell alkalmazni és így tovább. Legalább 3 félcsomó kell a stabilitáshoz, de a nemzetközi ajánlások jellemzően 4-et írnak elő (gyakorlati szempontból a fonal vastagsága lehet irányadó).

Beavatkozást követő teendők listája

Meg kell győződni, hogy a csomó megfelelően tart, nem lazult-e ki a folyamat során. Szükség esetén további félcsomók felhelyezése is indokolt lehet.

Szövődmények és ellátásuk

  • nem megfelelően tartó (túl laza) csomó: vérzés, haematoma, sebgyógyulási zavar alakulhat ki

túl szoros csomó: komprimálhatja a keringést, lassabb sebgyógyulás, sebgyógyulási zavar alakulhat ki, átvághatnak a varratok