Vénás vérvétel
Dr. Szemes Kata
Skill/eljárás definíciója
A vénás vérvétel olyan invazív beavatkozás, mely során a betegtől vérmintát nyerünk az arra alkalmas gyűjtőérből.
Kapcsolódó anatómiai áttekintés
A vénás vérvétel típusos helye a könyökhajlati felületes vénás rendszer, valamint az alkar és a kézhát felületes vénái, azonban bármilyen azonosítható felületes véna alkalmas erre a célra.
Szükséges eszközök
- gumikesztyű
- bőrfertőtlenítő, gömbtörlő
- szárnyas tű/hagyományos tű haranggal
- érleszorító (strangulátor)
- kötszer, ragasztó
- megfelelően kiválasztott kémcsövek
- tűgyűjtő
Beavatkozás leírása
1. Beteg azonosítása
Először mindig győződjünk meg róla, hogy a megfelelő betegtől vesszük le a vért. Szükség esetén többször is ellenőrizzük, minden esetben nyitott kérdést tegyünk fel! Két beteg összecserélésének akár fatális következménye is lehet. A beteget fektessük le, vagy ültessük le kinyújtott karral.
2. Eszközök ellenőrzése
A betegágy mellett ellenőrizzük le, hogy minden vérvételhez szükséges eszközt magunkkal hoztunk-e, a kémcsövek típusa (színe), mennyisége megfelelő-e, vatta, fertőtlenítő van-e nálunk. A beteget megszúrva már nem tudunk pl. újabb kémcsöveket hozni. Célszerű mindenből akár kettőt is vinni, hiszen, ha hibás bármelyik eszköz, egyből kéznél van egy újabb.
3. Kesztyű felhúzása
4. Megfelelő véna kiválasztása
A szúrandó véna kiválasztásában számos tényezőt figyelembe kell vennünk. Elsősorban természetesen a számunkra legkönnyebben tapinthatót, legalkalmasabbat válasszuk, melyhez segítséget nyújt, ha a beteg ökölbe szorítja a kezét és érleszorítót helyezünk fel. Ha a betegnél több ilyen megfelelő vénát is találunk, a döntésére bízhatjuk, hogy jobb vagy bal oldalon szeretné-e a vérvételt. A könyökhajlatban találjuk a v. mediana cubitit, amely leggyakrabban alkalmas a vérvételre, de a v. cephalica és basilica is szúrható. A kézhát vénáihoz inkább szárnyastűt használjunk.
5. A strangulátor felhelyezése
A kiválasztott punkciós helytől kb. 10 cm-rel proximálisabban kell helyezni.
6. Fertőtlenítés
A bőrfelszín fertőtlenítése kifejezetten az ilyen célra gyártott fertőtlenítő oldattal történjen! (Az adott intézmény előírt szabályai szerint kell minden esetben eljárni, a Pécsi Tudományegyetemen a Klinikai Központ higiénikus főorvosa által meghatározott bőrfertőtlenítő oldattal vagy spray-vel). A terület lefújása után tiszta vattával letöröljük a területet. Ezt megismételjük még egyszer. A harmadik fertőtlenítést már nem szabad letörölni, várjuk meg, amíg a terület megszárad!
7. A véna lefutásával párhuzamosan, a tű metszett élével felfelé, a felszínre kb. 30-40°-ban, egy mozdulattal szúrjuk a tűt a vénába! A vér megjelenésekor engedjük ki a strangulátort!
8. Kémcsövek behelyezése a harangba
A kémcsövekben vákuum van, így a kiengedett érleszorító után is tud folyni vér a kémcsövekbe. Amennyiben ez mégsem történik meg, érdemes másik kémcsővel próbálkozni, ritkán előfordulhatnak gyári hibás kémcsövek is. Ha egyszerre több kémcsövet kell levennünk, ezek sorrendje is az előírt szabványoknak megfelelően (CLSI H3-A6 szabvány) történjen.
9. Kémcsövek megforgatása
A harangból közvetlenül kivéve a kémcsöveket, javasolt megforgatni többször, a gyártó és a megfelelő szabvány (NCCLS H3-A5 szabvány) által előírtaknak megfelelően.
10. Vérvétel befejezése
Az utolsó kémcső harangból való eltávolítása után a tűt húzzuk ki a vénából úgy, hogy egy vattát (vagy gömbtörlőt) tartunk a tű fölé. (Kihúzás közben még ne nyomjuk erősen a vattát, hiszen a még érben lévő tű lenyomása sértheti az eret és haematomát okozhat.) A tű kihúzása után kissé erősebben nyomjuk a vattát a punkció helyére, majd egy ragasztószalaggal ragasszuk le.
Indikáció/felhasználási terület
Labordiagnosztika
Kontraindikáció/felhasználás feltételei
A gyulladt, thrombotizált vénából, Chimino-fistulából ne vegyünk vért!
Beavatkozást követő teendők listája
A levett kémcsövekre a beteg adatait azonnal, már a betegágy mellett rögzítsük. Így könnyebben elkerülhetjük az esetleges beteg tévesztéseket vagy véletlen kémcső cseréket.
Szövődmények és ellátásuk
- vérzés, haematoma – heves vérzés esetén nyomókötést helyezzünk fel
- gyulladás, thrombophlebitis – jegelés, fájdalomcsillapítás