TDK

TDK témáink

Társtémavezető: Dr. Németh Timea

A témára jelentkező hallgató(k) feladata az interkulturálisan kompetens egészségügyi ellátás egyes aspektusainak vizsgálata részben szakirodalmi kutatások révén, részben pedig kvantitatív (adatbázisok, kérdőívek) ill. kvalitatív (pl. interjúk, fókuszcsoportos felmérések) kutatási módszerekkel. A vizsgálatok fókuszába a jelentkező hallgatóval történő megbeszélés alapján beletartozhat mind az egészségügyi ellátórendszer szempontjainak (felkészültségének, nehézségeinek, stb.) felmérése, mind pedig a felhasználói oldal (betegek, külföldi vendéghallgatók, stb.) szempontjainak a vizsgálata

The migration process, the stressful and unsafe migration routes in addition to the discontinuation of care in the countries of origin (due to war, or unbearable circumstances) can exacerbate migrants’ risk of developing non-communicable diseases (NCDs). Despite the rising prevalence of NCDs amongst refugees and migrants, there is little research and understanding on this issue in people on the move. The task of the student will be to investigate the extent of the complications of untreated NCDs in refugees from Gaza living in Jordan through mixed research methods, including analysis of existing databases, questionnaire surveys, semistructured interviews and/or focus-group discussions. The results may give significant information about the cruciality of ensuring continuity of NCD care in humanitarian crises, and the importance of incorporating early detection and treatment upon arrival to refugee camps. The findings may also be used to build a standardized program, involving health care workers, patients and the patients’ family, designed to educate and raise awareness about these complications.

Munkacsoportunk már működteti az interaktív web alapú adatbA képre kattinva átválthat a Roma Health Network hivatalos weboldalára.ázist és kutatói fórumot.(http://www.romahealthnet.org) Ennek fejlesztésében, moderálásában, kutatási kapcsolatok kiépítésében, új kutatások kialakításban, csatlakozó rendezvények szervezésében való részvételre ad lehetőséget a TDK munka. 

A migránsok nem csak eredetországuk morbiditási profilját, de a közegészségügyi hálózat fejlettségét is tükrözik. Ennek fontos eleme a vakcináció. Az un. ’vakcinációval megelőzhető betegségek’, mint morbilli, poliomyelitis, diphteria újra megjelentek Európában, kisebb járványgócokat alakítottak ki. Ezért a WHO és az EU elsődleges célnak tekinti a migránsok vakcinációját. A hazai migránsok körében folytatott kutatásaink erre a témára is kitérnek. (lásd: http://www.mighealth-unipecs.hu)  

A képre kattinva átválthat a Migrant Health Program hivatalos weboldalára.

Társtémavezető: Salamon Csaba

Az utóbbi években az EU és a WHO prioritásként jelölte ki a hátrányos helyzetű csoportok, romák égészség-kilátásait javító projektek, intézkedések kidolgozását. Kiemelt cél az egészségügyi ellátást és az egészséges életmódot támogató szolgáltatások, törekvések multikulturális kompetenciájának fejlesztése. A cél eléréséhez az érintett csoportok, ellátó rendszerek, támogató civilszervezetek közötti egységes narratíva, értelmezési keret valamint cselekvési konszenzus kialakítása elengedhetetlen.

Az emberkereskedelem nagyságrendje Európában eléri az évi fél milliót. Az áldozatok (kényszer prostitúció, kényszer koldulás /gyerekek!/, szervkereskedelem, kényszermunka) komplex abúzusnak vannak kitéve, ahol a fizikai, szexuális, pszichikai erőszak egyszerre van jelen. Ezek ellátása speciális ismereteket, felkészültséget kíván. A kutatás, ehhez kapcsolódó továbbképzés/ tréning fejlesztés nemzetközi és hazai humanitárius szervezetekkel együttműködve folyik. (Irodalom: Szilard I., Barath A.: Public Health Aspects of Trafficking in Human Beings: Health Promotion and Prevention Tasks and Possibilities In: Health Promotion and Disease Prevention; a handbook for teachers, researchers, health professionals and decision makers. p. 670 - 693 Hans Jacobs Publishing Company 2007 Germany and FYRM) 

Társtémavezető: Prof. Dr. Kiss István

Az Európai Unió (EU) fogyó népessége számára a migráns munkaerő egyértelmű gazdasági szükségszerűség. Ugyan akkor távoli földrészekről érkező migránsok integrálása az európaitól különböző betegségprofiljuk, kulturális/ munka-kulturális hátterük miatt a jelenlegi munka-egészségi gyakorlat és vizsgálati protokollok felülvizsgálatát, az új körülményekhez való adaptálást kívánná meg; a kutatás a jelenlegi helyzet EU szintű felmérését és javaslatok kidolgozását, bevezetésük tesztelését jelenti.

Társtémavezető: Dr. Kiss (Orsós) Zsuzsanna

A TDK hallgató feladata aktívan részt venni a pécsi szegregátumokban élő roma populációk egészségi állapotának felmérésére irányuló lakossági egészségfelmérésben (személyes interjúzás során). Részvétel az adatok feldolgozásában, összehasonlítás a rendelkezésre irányuló szakirodalmi adatokkal és a teljes hazai népességben végzett 2014-es lakossági egészségfelmérés eredményeivel (OLEF, 2014). Következtetések levonása, javaslatok a romák egészségi állapotának javítására, az egyenlőtlenségek csökkentésére.

A hallgató feladata széleskörű szakirodalmi adatgyűjtés egyes kiválasztott etnikumhoz való tartozás, és/vagy kultúra és vallás egészségre gyakorlolt hatásainak témakörében (pl. vallási előírások, szokások, hiedelmek, böjtök, diéták, viselmekdéselemek, orvos-beteg kapcsolat, stb.). A hallgatók kutatásaik során meríthetnek saját etnikai, kulturális vagy vallási hátterükből is, azonban a gyűjtött adatok objektív és kritikai elemzése szükséges a bizonyítékokon alapuló orvoslás tükrében.

A TDK hallgató feladata összegyűjteni, összehasonlítani és elemezni széleskörű szakirodalmi adatgyűjtés révén az elérhető epidemiológiai és más releváns adatokat a menedékkérők országai, valamint az irreguláris migráció szempontjából fő küldő országok tekintetében: morbiditási profil, védőoltási rendszer és lefedettség, az ellátórendszer állapota és működése, a helyi kulturális és vallási tényezők, melyek hatással lehetnek az egyének, közösségek egészségére, stb. Az összegyűjtött adatok elemzése alapján követően következtetések levonása a valós, ill. nem valós közegészségügyi veszélyekről, fenyegetettségről, valamint ezek megelőzéséhez szükséges lépésekről a fogadó országokban (pl. oltások, képzés, stb.)

A TDK hallgató feladata összegyűjteni, összehasonlítani és elemezni EU-szintű szabályozásokat, gyakorlatokat a migránsok (legális vagy irreguláris) egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésével kapcsolatosan. Elemezni az esetleges akadályokat, valamint következtetések, ajánlások megfogalmazása.

A migráció szempontjából fogadó - vagy célországokban a sikeres integráció egyik alapvető feltétele az adott ország egészségügyi ellátórendszerébe történő zökkenőmentes beilleszkedés. A hallgató feladata egyes választott országokban vizsgálni ennek a feltételeit, jogszabályi környezetét, gyakorlati megvalósulását (’best practices’), különös figyelemmel a folyamatban lévő integrációs programok egészségügyi elemeire (pl. informálás, motiválás), az újonnan érkezettek szűrővizsgálati ill. védőoltási programokba történő bevonására, a mentális és pszichoszociális segítségnyújtással kapcsolatos programokra, valamint munkaerőpiaci integrációjukkal kapcsolatos egészségügyi rendelkezésekre, gyakorlatokra.

 
 

A TDK hallgató feladata az elérhető szakirodalom és az Intézet széleskörű nemzetközi kapcsolatrendszerén keresztül összegyűjteni, összehasonlítani és elemezni az Uniós migráns egészségügyi szűrővizsgálati gyakorlatokat és következtetéseket, javaslatokat megfogalmazni egy egységes, nemzetközi szűrővizsgálati protokol témájában

Témám a 2014. január 1 – 2017. december 31. között a Vámosszabadi Menekülteket Befogadó Állomáson elhelyezett, regisztrált menedékkérők egészségügyi adatainak elemzésére épül. Munkám során kiemelt figyelmet fordítok a fertőző megbetegségekre, ill. az azokat feltáró kötelező szűrési protokollra. Dolgozatomban ezen adatok feldolgozását, ábrázolását és elemzését végzem. Az adatállomány lehetőséget biztosít korábban Magyarországon még nem vizsgált epidemiológiai aspektusok, kérdések elemzésére is, mint például:

  • Van-e kapcsolat a származási ország és a szűrési protokoll által lefedett fertőző betegségek között?
  • Milyen egyéb fertőző betegségek jelenthetnek kihívást?
  • Milyen eloszlást mutatnak az egyes fertőző betegségek a menedékkérő populációban?
  • A jelenleg hatályos kötelező szűrési protokoll képes-e hatékony választ adni a valós kihívásokra az adatbázisban előforduló fertőző megbetegedések ismeretében?

A gyógyszeres terápia hatékonyságában, a lehetséges kimenetekben jelentős különbségek fordulhatnak elő, amelynek hátterében a betegek genetikai különbözősége állhat. Számos bizonyíték létezik az egyes hatóanyagok hatásmechanizmusában, metabolizmusában tapasztalt, genetikai alapokon nyugvó eltérésekre, ugyanakkor a napjainkban tapasztalható felgyorsult migrációs folyamatoknak köszönhetően egyre heterogénebb társadalmak alakulnak ki világszerte. Például: a renin aktivitásban tapasztalható különbségek miatt nem csak a Ca-csatorna blokkolókra, de az ACE-gátlókra adott terápiás válaszban is szignifikáns eltérés mutatkozik a kaukázusi és az afrikai népcsoportok között; a CYP2D6 aktivitásában akár 1000-szeres különbség is tapasztalható egy kaukázusi és egy etióp egyén között. A témára jelentkező hallgató az individualizált terápiában már fellelhető, ill. az aktuális kutatások tárgyát képező aspektusok irodalom-kutatásában venne részt, valamint a migrációhoz kapcsolódó,,ajánlások" kialakításába kapcsolódhatna be.

 

Az elmúlt évek során jelentősen erősödött az Európai Unió felé irányuló migráció. Származásukat tekintve, zömében olyan közel-keleti és afrikai országokból érkeznek, ahol egyes fertőző betegségek még endémiásnak számítanak, viszont Európából részben, vagy teljesen eltűntek. A jelentkező hallgató a hazánkba érkező menekültek egészségügyi adatainak retrospektív feldolgozásában, valamint a témához kapcsolódó szakirodalom-kutatásban működhet közre.