Agykutatás hete

2018. március 12.

Karunk március 12-e és 18-a között tartja az Agykutatás hete (Brain Awareness Week) rendezvénysorozatot, melynek keretében számos izgalmas, látványos, az agyi működéshez szorosan kapcsolódó eseményt szervez.

A rendezvény Pécsett több helyszínen is kínál programlehetőséget:

1. Agyműtét testközelből - Egy Parkinson beteg beszámolója képekkel

Időpont: 2018. március 12. (hétfő), 17:00-18:00

Helyszín: Civil Közösségek Háza (Pécs, Szent István tér 17.)

Helyszín kapacitás: kb. 80 fő

Előadó: Szentpéteri L. József (fotós), Hatvani Zsolt (páciens), Dr. Balás István (idegsebész)

Előadás témája: Interaktív bemutató egy műtét dokumentációja, és a beteg beszámolója alapján.

2. Az agyi funkciók vizsgálata a Pécsi Tudományegyetemen

o Tanulási és memóriafolyamatok vizsgálata állatkísérletes modellekben

o Koponyasérülések

Időpont: 2018. március 13. (kedd), 14:00-15:00

Helyszín: Elméleti tömb (7624 Pécs, Szigeti út 12.), I. számú előadóterem

Előadó: Dr. László Kristóf egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem Élettani Intézet

Előadó: Dr. Nagy Máté idegsebész rezidens, Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinika

Előadások témája: Mi történik az agyunkban, amikor tanulunk és emlékezünk? Milyen következményekkel jár egy fejsérülés?

3. Laboratóriumok megtekintése

Időpont: 2018. március 13. (kedd), 15:00-17:00

Helyszín: Elméleti tömb, 7624 Pécs, Szigeti út 12) PTE ÁOK Anatómiai, Élettani és Farmakológiai Intézete

A program témája: a látogatók izgalmas és interaktív bemutatón vehetnek részt agykutatást végző laboratóriumokban

4. Agyoncsodált szépség - Hogyan dolgozza fel agyunk a körülöttünk felbukkanók arcvonásait?

Időpont: 2018. március 14. (szerda), 16:30-18:00 óra között

Előadó: Prof. Hejj Andreas

Helyszín: Civil Közösségek Háza (Pécs, Szent István tér 17.)

Helyszín kapacitás: kb. 80 fő

Előadás témája: Vonzó, vagy sem? Ismerős, vagy idegen? Ezt az alapvető, de rendkívül fontos feladat végrehajtásának agyi folyamatát meséli el az előadó közérthetően és színesen illusztrálva

5. "Tiszta idegsejt vagyok" - origami nap a Filter Kultúrkávéházban

Időpont: 2018. március 16. péntek 10:00-15:00

Helyszín: Filter Kultúrkávéház (Pécs, Színház tér 2.)

A program rövid leírása:

A Pécsi Origami Körrel közösen idegsejteket hajtogatnak papírból, amiket összekötnek.

13:00 órától Dr. Sík Attila, neurobiológus, az ITD igazgatója magyarázza el az ideghálózatok működését az addig felépített hálózaton. A belépés díjtalan!

6. "Ahogy ők látták" - Pszichiátriai betegek művei

Időpont: 2018. március 12. - Kiállításmegnyitó (15:00 óra) - Dr. Simon Mária és Dr. Sík Attila

2018. március 16. (péntek), 16:00 órától - Dr. Simon Mária előadással egybekötött tárlatvezetése

Helyszín: Modern Magyar Képtár (7621 Pécs, Papnövelde u. 5.)

Vendégünk: Dr. Simon Mária, a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika adjunktusa

A program rövid leírása: Mentális betegek műveinek kiállítása a múlt századból

7. Agyaljunk együtt! - Interaktív kiállítás / programok a Nádor Galériában

Időpont: 2018. március 17. (szombat), 10:00-18:00

Helyszín: Nádor Galéria (Pécs, Széchenyi tér 15.)

Programok

o 11:30-kor és 15:00 órakor: Láttatni a láthatatlant - Dr. Szentpéteri L. József (National Geographic fotográfusa) lassított cselekvés fotózásának bemutatója és előadása

o 10:00 órától: A Művészeti Kar hallgatóinak az agy téma által inspirált munkáinak készítése és bemutatója

o 10:00 órától: Mutasd meg, milyennek képzeled az agyad! - A rajzpályázatra érkező rajzok kiállítása

o 10:00 órától: Kézműves foglalkozás gyermekeknek és felnőtteknek (festés, rajzolás, gyurmázás, valamint Varga Józseffel 3D origami hajtogatás)

o 10:00 órától: Asvini csokoládé kóstolás - www.asvini.hu

Péceli Gyöngyvér egyedi tervezésű kézműves csokoládékat készít, amiket a helyszínen megkóstolhatnak, és megismerkedhetnek a csokoládé kóstolás illemszabályaival, a kakaó- és csokoládé rövid történetével.

o 10:00 órától: Az agy szép - Mikroszkóppal készített fényképcsodák kiállítása

o 10:00 órától: Kiállított (tapintható) agymodellek bemutatása (ÁOK munkatársai)

o 10:30 és 13:30 órakor: Optikai csalódás dimenziókon át. Előadással egybekötött bemutató arról, hogyan lehet becsapni az agyunkat (Dr. Jandó Gábor)

o 11:00 és 14:00 órakor: Mérjük meg, hogyan látsz 3D-ben! Egy új számítógépes látásvizsgáló program bemutatása (Dr. Jandó Gábor, Dr. Mikó Baráth Eszter)