Gyakorlattal egybekötött ismeretterjesztő előadás a fényről a Koch Valéria Gimnázium tanulóinak

2020. március 27.

2020. január 9-10-én a Koch Valéria Gimnázium Gerner Zsófia tanárnő által mentorált tizedikeseinek tartott gyakorlattal egybekötött ismeretterjesztő előadást Dr. Ujfalusi Zoltán egyetemi adjunktus.

A téma a "fény" volt és annak kísérletes felhasználása a tudományban, a PTE ÁOK Biofizikai Intézetében. A diákok megismerkedtek az abszorbancia és a flureszcencia jelenségével, mintákat raktak össze és méréseket is végeztek az intézet néhány műszerén. Tapasztalták, hogy egy igen híg mintát (fehérjeoldat) - mely szabad szemmel nem különböztethető meg a víztől - fluoriméterbe helyezve az "életre kel" és a parányi molekulák által (gerjesztés hatására) kibocsátott fény spektruma pontosan megadja a fehérjék bizonyos tulajdonságait, például összekapcsolódásukat vagy szétválásukat.

Visszajelzések alapján a tanulók érdekesnek találták az elhangzottakat és további csoportok érkezése is várható a közeli jövőben.