Kutatók Éjszakája 2020 összefoglaló

2021. április 13.

Az elmúlt években megszokhattuk, hogy szeptember utolsó pénteki napján Európa-szerte érdeklődők népesítik be a kutatóintézeteket, egyetemeket, könyvtárakat és múzeumokat, hogy a kutatók munkájával, a tudományos kutatás titokzatos világával megismerkedjenek.

A hazánkban is egyre népszerűbb eseményre évről évre egyre nagyobb számú látogató érkezett.  A rendezvényt kezdeményező Európai Bizottság a járványhelyzet miatt úgy döntött, hogy az idei éveben a Kutatók Éjszakája esemény november végén az online térben kerül megrendezésre. A pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi és Gyógyszerésztudományi Kara idén 13. alkalommal vett részt a programon, melynek keretében láthatóvá szerettük volna tenni a pécsi tudományos és kutatói életet, képzéseinket, Pécs városát.

A szokatlan helyzet ellenére az Általános Orvostudományi és Gyógyszerésztudományi Kar, a Klinikai Központ, a Szentágothai János Kutatóközpont 45 különböző programot hirdetett meg az érdeklődők számára, akik az #online esemény során tudományos - ismeretterjesztő előadásokon, laborbemutatókon, interaktív foglalkozásokon vehettek részt.

A programok között a legkisebbek, és a szakmai érdeklődők is találhattak számukra érdekes előadásokat és foglalkozásokat. A gyermekek anatómiai vetélkedőn vehettek részt és tudományos előadásokat is tartottak. A felnőttek többek között megismerkedhettek az emberi agy és szív különböző részeinek, funkcióinak működésével, betekintést nyerhettek az antropológia világába, gyakorlati bemutató során megpillanthatták az örökítőanyagot, a DNS-t, megismerkedhettek a DNS alapú személyazonosítás rejtelmeivel. Munkatársaink az állatkísérletekről is tartottak előadást, valamint a fogorvosok munkájába és a laboratóriumi vizsgálatokba is betekintést nyerhettek az érdeklődők A Gyógyszerésztudományi Karon a gyógyászat, gyógyszerek, gyógynövények voltak a fókuszban, interaktív laboratóriumi foglalkozások színesítették a Kar által kínált programokat.

A rendhagyó helyzet ellenére közel 800 látogató vett részt az eseményen.  Reményeink szerint minden résztvevő pozitív élményekkel gazdagodott a programok révén.

Ezúton is köszönjük valamennyi résztvevő és segítő kolléga munkáját! Köszönjük az Oktatástechnikai és Szolgáltatási Osztály munkatársainak – Kittkáné Bódi Katalin osztályvezető asszonynak, Muskát Sebestyénnek, Patkó Péternek, Pásztor Tamásnak és Skáfár Tamásnak, valamint a Kari Informatikai Csoport munkatársainak - Bencze Zsoltnak és Mihály Sándornak a segítő közreműködését.

A programban résztvevő ÁOK Intézetek és Klinikák:

• Anatómiai Intézet
  • Biofizika Intézet
  • Élettan Intézet
  • Fogászati és Szájsebészeti Klinika
  • Igazságügyi Orvostani Intézet
  • Laboratóriumi Medicina Intézet
  • Orvosi Biológiai Intézet és Központi Elektronmikroszkópos Laboratórium
  • Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézet
  • Szívsebészeti Klinika
  • Transzlációs Medicina Intézet

A programban résztvevő GYTK intézetek, tanszékek: