Alulfinanszírozott laborvizsgálatok

2013. december 11.

Évek óta változatlan a laborvizsgálatok finanszírozása, erre az Országos Egészségbiztosítási Pénztár húszmilliárd forintot biztosít jelenleg. A lapunk által megkérdezett szakember szerint legalább 25-30 százalékos növelésre volna szükség. (forrás: Magyar Nemzet)

Csaknem valamennyi az országban működő, az egészségbiztosító által támogatott laboratórium alulfinanszírozott - fogalmazott lapunknak Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem Laboratóriumi Medicina Intézetének igazgatója. A professzor rámutatott: az egészségügyi kiadások csökkentése 2006-ban kezdődött, s mivel a kórházak többnyire a laborvizsgálatokon igyekeznek spórolni, a laborok, különösen az egyetemi egységek nehéz helyzetbe kerültek. A laboratóriumi járóbeteg-kassza 2007 óta változatlan finanszírozású, s már akkor is elégtelen volt. Ráadásul a fekvőbeteg-intézetek át is hárítják a költségeket rájuk. - Eközben a szakmai és technológiai fejlődés folyamatosan zajlik, amivel lépést kell tartanunk - magyarázta a szakember. Hozzátette: a klinikai döntések 80 százalékában elengedhetetlen a laborvizsgálatok eredménye.