Húsz éve hunyt el Szentágothai János

2014. szeptember 9.

hirado.hu - 2014-09-08

Húsz éve, 1994. szeptember 8-án halt meg Szentágothai János Kossuth-díjas neurobiológus, a magyar agykutatás egyik legnagyobb alakja1946-tól a Pécsi Orvostudományi Egyetem anatómia tanáraként és az Anatómiai Intézet igazgatójaként működött, 1956-ban a pécsi Értelmiségi Forradalmi Bizottság elnöke volt. Virágzó neuroanatómiai, neuroendokrinológiai és neuroembriológiai iskolát épített föl Pécsen, amelyet a világ valamennyi jelentős neurobiológiai intézetében ismertek és nagyra becsültek. Munkásságát 1950-ben Kossuth-díjat vehetett át, 1970-ben Állami Díjat kapott az idegrendszer funkcionális struktúrakutatásában elért eredményeiért.Szentágothai János 1994. szeptember 8-án, nyolcvankét évesen hunyt el. A Pécsi Tudományegyetemen kutatóközpont viseli nevét. 2013-ban Budapest IX. kerületében teret neveztek el róla, ahol felállították mellszobrát.