A hamis csodaszerek kiszűrését segíti egy pécsi fejlesztés

2015. január 2.

Új Dunántúli Napló - 2014-12-30 - 11. oldal

Átfogó adatbázist készít a Magyarországon kereskedelmi forgalomban kapható, "gyógyszernek nem minősülő kiegészítő termékekről" a PTE ÁOK Gyógyszerészeti Intézete a Magyar Gyógyszerészi Kamara támogatásával. A feladat kritikus fontosságú, hiszen a krónikus betegek 80 százaléka szed gyógyszerei mellé olyan szereket, amelyekről orvosait nem tájékoztatják és amelyekről hiteles adatbázisok hiányában szinte semmit sem tudnak. Kapcsoljuk be akár a tévét, vagy böngésszük a netet, néhány percen belül minden bizonnyal szembejönnek velünk olyan reklámok, amelyek újabb és újabb szereket ajánlanak legkülönbözőbb nyavalyáink gyógyítására, avagy egész egyszerűen univerzális csodaszereket minden bajunkra. Mindez nem sajátosan magyar jelenség, mondja dr. Botz Lajos, a Pécsi Tudományegyetem intézetvezető egyetemi tanára: amíg nem létezik "tökéletes" gyógyszer minden egyes betegség ellen, addig sokan ilyen "alternatív", gyógyulást ígérő szerekhez is fordulnak.