Életet mentett az egyetem mobilos alkalmazása

2015. április 23.

Új Dunántúli Napló - 2015-04-23 - 2. oldal

Még tavaly novemberben mutatták be azt a mobilos applikációt, amelyet a Pécsi Tudományegyetem orvosai fejlesztettek ki, és a világon szinte egyedülálló módon teszi lehetővé a tüdődaganat-rizikó felmérését. Az ingyenes fejlesztés a közelmúltban élesben is bizonyított: nemrégiben operáltak ki egy rákos daganatot annak a kétgyermekes családanyának a tüdejéből, aki a telefonos applikáció alapján ment be kivizsgálásra.
- A fiatal nő barátnője tanácsára töltötte ki a mobiltelefonos tesztet, amely azt az eredményt hozta ki, hogy a családjában előfordult daganatos betegségek gyakorisága miatt magas a rizikófaktor - mondta el lapunknak Dr. Szántó Zalán, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi adjunktusa. - Bejött kivizsgálásra, ahol kiderült, hogy egy kisméretű rákos daganat van a tüdejében. Azonnal megoperáltuk, és mivel mindez egészen korai stádiumban történt, így endoszkóppal tudtuk eltávolítani a beteg tüdőrészt. Összességében nagyon jók a beteg túlélési esélyei. A tüdőrák világszinten is az egyik leggyakoribb betegség, a késői felismerés miatt csak minden ötödik beteg gyógyítható. Bízom abban, hogy a jövőben mi akár több száz, hozzá hasonló beteget menthetünk majd meg.