Nem kell félni a menekültektől

2015. október 30.

Figyelő - 2015-10-29 - 42,43. oldal

Szilárd István
Egészségügyi kihívások akadnak a migránsok kapcsán, ám behurcolt betegségektől nem kell félni, leginkább a jól működő oltási rendszerünk miatt. A vándorúton lévők orvosi ellenőrzése azonban hiányos - mondja a Pécsi Tudományegyetem migrációs egészségügyi tanszéki csoportjának vezetője. Az újra fokozódó krízis okán is aktuális az egészségügyi törvény múlt keddi módosítása: ez alapján az országos tiszti főorvos elvben szűrővizsgálatokat rendelhet el a tömeges bevándorlás okozta válság-helyzetekben.

Orvosi diplomáját 1968-ban szerezte Pécsett. Ugyanott belgyógyászként kezdett dolgozni a II. Sz. Belgyógyászati Klinikán, majd kutatóként folytatta a Társadalomorvostani Intézetben.
1984-ben kandidátusi fokozatot szerzett a Magyar Tudományos Akadémián.
1992-ben egyetemi docens lett a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. Ekkortól a balkáni háborúk kapcsán kezdett foglalkozni a migránsokkal. Tizenkét évig a Nemzetközi Migrációs Szervezet európai egészségügyi programjait vezette, hat évig a Balkánon, ezt követően Brüsszelben.