Az agytól a sejtvizsgálatokig

2016. január 18.

Magyar Idők - 2016-01-16 - 6. oldal

Élen járnak az orvostudományi kutatásokban a hazai egyetemek

Legyen szó daganatos, szív- és érrendszeri vagy idegrendszeri megbetegedésekről, a sikeres gyógyításhoz elengedhetetlenek a legújabb kutatási eredmények. Márpedig a magyar kutatók kimagasló eredményeket érnek el az újdonságok felfedezésében, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy szinte nem telik el úgy hét, hogy ne érkezzen hír egy-egy új kutatási eredményről valamelyik hazai orvostudományi egyetemről.
Jelentősen növelhető a mesterséges megtermékenyítések hatásfoka a Pécsi Tudományegyetemen befejeződött kutatás eredményeként. A kutatók olyan molekuláris biomarkereket (jelzőanyagokat) azonosítottak, amelyek az egészséges embriót jellemzik, és előre jelzik a sikeres terhesség kialakulásának valószínűségét. Ez nemcsak a gyermekre vágyó meddő pároknak, hanem demográfiai szempontból is komoly jelentőséggel bír. Pécsett 2012-ben adták át a Szentágothai János Kutatóközpontot, amely kiemelkedő kutatási infrastruktúrát biztosít, egyedülálló lehetőséget nyújtva nemcsak az egyetemi kutatócsoportok, de az innovációorientált gazdasági társaságok számára is.