Data
Official data in SubjectManager for the following academic year: 2025-2026
Course director
-
Pál Szilárd
egyetemi adjunktus,
Gyógyszertechnológiai és Biofarmáciai Intézet -
Number of hours/semester
lectures: 28 hours
practices: 0 hours
seminars: 0 hours
total of: 28 hours
Subject data
- Code of subject: OGG-C2E-T
- 2 kredit
- Gyógyszerész
- gyógyszertudományi és gyógyszerészeti modul
- spring
OGG-R1E-T finished , OGG-C1E-T finished , OGG-C2G_23-T parallel
Exam course:Course headcount limitations
min. 5 – max. 80
Topic
A gyógyszertechnológia tárgyat a gyógyszerészhallgatók a III., IV. évfolyamon tanulják. A tárgy oktatása során, a korábban tanult tárgyakra alapozva a hallgatóknak el kell sajátítaniuk a készítmények tervezésének, adagolásának elméleti alapjait, a gyógyszertári, középüzemi és ipari gyógyszerkészítés és ellenőrzés főbb ismereteit. A félév során a technológiai műveletekkel, majd a diszperz rendszerekkel, majd a félszilárd gyógyszerkészítmények közül a kenőcsökkel ismerkednek meg a hallgatók.
Az oktatás során különös figyelmet fordítunk arra, hogy a hallgatók a gyakorlatokon végzett munkájuk alapján megfelelő gyakorlatra, manuális készségre is szert tegyenek.
Lectures
- 1. Diszperz rendszerek (emulziók, emulgensek) - Kása Péter
- 2. Diszperz rendszerek (emulziók, emulgensek) - Kása Péter
- 3. Diszperz rendszerek (szuszpenziók) - Kása Péter
- 4. Diszperz rendszerek (szuszpenziók) - Kása Péter
- 5. Szemcseméret gyógyszertechnológiai jelentősége és meghatározása - Pál Szilárd
- 6. Szemcseméret gyógyszertechnológiai jelentősége és meghatározása - Pál Szilárd
- 7.
Szűrés, ülepítés, centrifugálás
- Lemli Beáta - 8.
Szűrés, ülepítés, centrifugálás
- Lemli Beáta - 9.
Reológia alapjai.
- Kovács Barna Szilárd - 10.
Reológia alapjai.
- Kovács Barna Szilárd - 11. Félszilárd gyógyszerformák - Pál Szilárd
- 12. Beszámoló - Pál Szilárd
- 13. Kenőcsök reológiai tulajdonságai, alapanyagok - Pál Szilárd
- 14. Kenőcsök reológiai tulajdonságai, alapanyagok - Pál Szilárd
- 15. Kenőcsök szerkezeti jellemzői, Kenőcsök készítése, (olvasztása, fagyasztása) - Pál Szilárd
- 16. Kenőcsök szerkezeti jellemzői, Kenőcsök készítése, (olvasztása, fagyasztása) - Pál Szilárd
- 17. Kenőcsök vizsgálata - Pál Szilárd
- 18. Beszámoló - Pál Szilárd
- 19. Folyékony és félszilárd készítmények segédanyagai - Pál Szilárd
- 20. Folyékony és félszilárd készítmények segédanyagai - Pál Szilárd
- 21. Kúpok, hüvelykúpok, gyógyszeres pálcikák - Pál Szilárd
- 22. Kúpok, hüvelykúpok, gyógyszeres pálcikák - Pál Szilárd
- 23. Sebészeti kötözőszerek. - Mayer Klára
- 24. Sebészeti kötözőszerek. - Mayer Klára
- 25. Állatgyógyászati készítmények technológiája - Pál Szilárd
- 26. Állatgyógyászati készítmények technológiája - Pál Szilárd
- 27. Gyógyászati segédeszközök. - Pál Szilárd
- 28. Beszámoló - Pál Szilárd
Practices
Seminars
Reading material
Obligatory literature
Dévay Attila, Antal István: A gyógyszeres terápia biofarmáciai alapjai, Medicina, 2009.
Dévay Attila: A gyógyszertechnológia alapjai, PTE-Pécs (elektronikus könyv)
Dévay Attila: Gyógyszertechnológiai és biofarmáciai vizsgálatok, PTE-Pécs (elektronikus könyv)
Literature developed by the Department
Notes
Dr. Dévay Attila, Ugriné dr. Hunyadvári Éva: Receptúrai gyógyszerkészítés, gyakorlati jegyzet III-IV. éves gyógyszerészhallgatók részére, Pécs 2005.
Recommended literature
Magyar Gyógyszerkönyv, VIII. kiadás, Medicina Könyvkiadó, Budapest, 2002, 2005.
Formulae Normales, VIII. kiadás, Melania Könyvkiadó, Budapest, 2021.
Conditions for acceptance of the semester
-
Mid-term exams
A félév elfogadásának feltételei a következők:
A hallgatóknak 2 írásbeli beszámolót kell írniuk a félév során, előre meghatározott időpontokban. A megírt beszámolók összesítésének legalább 60,1%-ot elérő minősítésűnek kell lennie. A meg nem írt írásbeli beszámolók pótlására az intézet lehetőséget biztosít, melynek elhagyása 0%-os beszámolót eredményez. Amennyiben a két írásbeli beszámoló összesítése nem éri el a 60,1%-ot, javításra a Tanulmányi és Vizsgaszabályzattal összhangban 2 alkalommal van lehetőség. Az első javító írásbeli beszámoló eredményének legalább 60,1%-ot el kell érnie. Sikertelen/elégtelen első javító írásbeli beszámoló esetén is a legalább 60,1%-os minősítés szükséges a második javító beszámoló esetén a félév elfogadásához és a vizsgára bocsátáshoz (amennyiben a hiányzások nem érik el a meghatározott hányadot).
Making up for missed classes
A PTE GYTK Tanulmányi és Vizsgaszabályzatában foglalt általános követelmények teljesítése. A hallgatók kötelesek az órákon részt venni, az előírt gyakorlatokat elvégezni, s azokról jegyzőkönyvet készíteni. Az esetleges hiányzást igazolni kell, a gyakorlati feladatokat be kell pótolni.
Exam topics/questions
Az intézetben kerülnek kiadásra a hallgatók számára ill. letölthető az intézeti weboldalról.
A félév végén a hallgatók kollokviumot, írásbeli vizsgát tesznek, az "A" vizsga egy időpontban van a kurzust végzőknek. A "B" és "C" vizsga szóbeli, melyet megelőz sikeres "Minimum-Vizsga" (MV). A MV megírására maximum 30 perc áll rendelkezésre, értékelése százalékos minősítéssel történik. Azon hallgatók vizsgáját, akik a "Minimum Vizsgán" 60% alatti teljesítményt érnek el, elégtelenre kell értékelni és szóbeli vizsgára nem bocsáthatóak.
A vizsga szóbeli része két tételből áll. Bármelyik szóbeli tétel elégtelen ismerete esetén a vizsgát elégtelenre kell értékelni.
A vizsga részét képezik a tételektől függetlenül feltett, a vizsgázó általános tájékozottságot felmérő kérdések.
Examiners
- Kása Péter
- Mayer Klára
- Pál Szilárd
Instructor / tutor of practices and seminars
- Bálint Gábor
- Kása Péter
- Mayer Klára
- Pál Szilárd
- Secenji Aleksandar