Bosnyák Inez nyerte a Nemzeti Tudósképző Akadémia "Kiváló Szent-Györgyi Hallgató 2024" díját

2024. december 11.

Bosnyák Inez, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának elsőéves PhD-hallgatója kapta a Nemzeti Tudósképző Akadémia „Kiváló Szent-Györgyi Hallgató 2024” díját, amit december 7-én adtak át Szegeden, a Nobel-díjas kutatók és tehetséges diákok 23. találkozóján. Témavezetői: dr. Reglődi Dóra professzor, a PTE ÁOK Anatómiai Intézetének igazgatója és dr. Váczy Alexandra, a PTE ÁOK Anatómiai Intézetének egyetemi adjunktusa.

A Nemzeti Tudósképző Akadémia programjának fő célkitűzése az orvosbiológiai kutatások iránt érdeklődő, tehetséges fiatalok felkarolása, tudományos munkájuk támogatása és hosszabb távon Magyarországon tartásuk. A gimnáziumi programrészben országosan több mint ezer középiskolás képzése zajlik. Az erre épülő egyetemi képzésben olyan hallgatók vesznek részt, akik az ország valamely élettudományi felsőoktatással rendelkező városában, így Budapesten, Pécsett, Szegeden vagy Debrecenben végzik egyetemi tanulmányaikat és kutatómunkájukat.

A www.magyarhirlap.hu információi szerint az egyetemi képzési programba az ország négy orvosegyetemének olyan tehetséges, motivált, az élettudományi kutatások iránt érdeklődő hallgatói jelentkezhetnek, akik biológiából vagy kémiából legalább 75 százalékos emelt szintű vizsgát tettek. A hallgatókat magyar és nemzetközi mentorok segítik, ösztöndíjat kapnak, valamint lehetőségét arra, hogy bekapcsolódhassanak a laboratóriumi kutatásokba a négy egyetem mellett a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban, vagy a fővárosi HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben. Emellett szabadidős és kulturális programokat szerveznek számukra, valamint angol nyelvi képzésen is részt vehetnek, ahol előadói képességeiket is fejleszthetik. Szegeden kollégium is várja a hallgatókat.

Az írásból az is kiderül, hogy a Nobel-díjas kutatók és tehetséges diákok 23. találkozójának megnyitóján átadták a „Kiváló Szent-Györgyi Hallgató 2024” díjat is, amit Bosnyák Inez, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának elsőéves PhD-hallgatója vehetett át, aki kutatásai során az oxigénhiány következményeit vizsgálja a retinában. Az elmúlt években olyan optimális egérmodell kialakításán dolgozott, amely akár új gyógyszerek tesztelésére is alkalmas lehet.

Forrás:

magyarhirlap.hu

Fotók:

A képeket Balázs Rita Lívia, Dénes Eszter és Reglődi Dóra készítették.