TDK

TDK témáink

A lentinán elsősorban immunerősítőként ismert bioaktív vegyület, hazánkban a shiitake távol-keleti gyógygomba őrleményként, ill. kivonat formájában elérhető, jelenleg gyógyszerként nem elismert élelmiszer. Komplex hatását a szervezet T-sejtes és humorális immunválasz folyamatainak egyidejű aktiválása révén, továbbá tumorellenes folyamatokban résztvevő enzimek termelésével fejti ki. Emiatt onkoterápiás kezelések adjuváns terápiájában is alkalmazzák. Tekintettel arra, hogy a lentinán aktiválja az olyan ölősejtek működését is, melyek a szabadgyökök termelésén keresztül fejtik ki hatásukat, felmerül a kérdés, hogy a hatóanyag esetleges antioxidáns hatása ezt hogyan módosítja, ill. molekuláris csomagolásra alkalmas befogadó molekulák jelenléte ezt a hatást milyen irányba mozdítja el. Fontos továbbá az is, hogy a vér óriásmolekulái a lentinán transzferét hogyan módosítják. A fenti kérdések megválaszolásához a vonatkozó szerkezetvizsgálatokon túl a lentinán ciklodextrinekkel, kavitandokkal, valamint szérum albuminokkal létrejövő gyenge kölcsönhatásai vizsgálatával szeretnénk hozzájárulni.   

A szulforafán ismert antitumor karakterű, növényi eredetű vegyület. Számos vizsgálat bizonyította, hogy különböző detoxifikáló enzimek aktiválása révén hatásos több különböző daganat kialakulásának, ill. fejlődésének gátlásában. Viszonylag nagy mennyiségben megtalálható a Keresztesvirágúak rendjébe tartozó növényekben, mint például a brokkoliban, karfiolban és káposztában. Számos korábbi munkában részletesen tanulmányozták a szulforafán kölcsönhatását ciklodextrinnel, humán és bovin szérum albuminnal. Azonban a szélesebb körű gyógyászati felhasználását a vegyület instabilitása korlátozza. Egyrészről a nagyobb stabilitás, valamint a transzport elősegítése érdekében a diákköri munka keretében megvizsgáljuk a szulforafán befogadó molekulákkal történő kölcsönhatását, valamint egyes membrántranszfer fehérjékkel, továbbá membránalkotókkal kialakuló gyenge molekuláris kölcsönhatásait. Reményeink szerint vizsgálataink hozzájárulhatnak e természetes eredetű hatóanyag működésének jobb megértéséhez.  

<

Társtémavezető: Prof. Dr. Kálai Tamás

A Szerves és Gyógyszerkémiai Intézetben számos, nitroxiddal és elővegyületeikkel  módosított biomolekulát szintetizáltunk, amelyek hatásspektruma ez által kedvezőbbé vált. A diákkörös feladata újabb antioxidánsokhoz kapcsolt nitroxidok szintézise és in vitro vizsgálata lenne, ill. a korábban szintetizált mintákkal történő összehasonlítása.

A kurkumin köztudottan számos kedvező hatással rendelkezik (gyulladáscsökkentő, anti-iszkémiás, anti-mikrobás és daganatellenes hatás). Sajnos a molekula abszorpciója rendkívül kedvezőtlen.  A diákkörös hallgató feladata az lesz, hogy adott szintetikus protokoll alapján néhány vízoldható, tenzid-szerű csoporttal rendelkező kurkumin származékot szintetizáljon és az Orvosi Mikrobiológiai Intézettel együttműködve részt vegyen ezen új kurkumin-származékok antimikrobás hatását vizsgálva hatás-szerkezet összefüggések felderítésében.

Az adamantán származékok között számos neuroprotektív ill. antivirális hatással rendelkező vegyület található. A diákköri munka során új adamantán származékokat állítunk elő, amelyek biológiai hatását más intézetekkel együttműködve kívánjuk vizsgálni.