Harminchárom középiskola kétszáznál több diákja jelentkezett a 10. Szentágothai János biológiai versenyre, akik közül 12-en mérhették össze tudásukat a PTE Általános Orvostudományi Karán rendezett március 1-i laboratóriumi döntőben, ahol felvételi pluszpontokat is értek a helyezések. A pécsi orvosképzőn a döntősök mellett a döntőbe nem jutottakat és kísérőiket is izgalmas előadással és intézetlátogatási programokkal várták.
A Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara szervezésében lezajlott versenyt komoly érdeklődés övezte: 33 középiskola 228 diákja jelentkezett rá. Az első forduló 2024 novemberében zajlott le, onnan 28-an jutottak tovább a második, mindent eldöntő fordulóba.
A kétnapos döntőt 2025. február 28-án és március 1-én tartották. Ennek első, elméleti szekcióját án Bonyhádon, a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban bonyolították le. Az itt legjobb eredményt elérő 12 diák másnap a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán, a laboratóriumi döntőben mérte össze tudását, számos témakörben, úgy, mint biokémia, sejt- és szövettan, embertan, molekuláris genetika, emellett dr. Szentágothai János anatómus, egyetemi tanár életéről és munkásságáról is faggatták őket.
„A laboratóriumi döntő tapasztalatai alapján a diákok számára a legnagyobb kihívás a versenyszakasz rendelkezésre álló munkaidejének a legoptimálisabb kihasználása lehetett. A versenyzőknek a siker érdekében ügyesen kellett navigálniuk a feladatok között, hogy minél több pontot szerezhessenek” – mondta el dr. Sétáló György egyetemi docens, a pécsi orvoskar Orvosi Biológiai Intézetének intézetigazgató-helyettese.
„Számunkra a legfontosabb az volt, hogy a versenyzők az elért végeredménytől függetlenül örömmel végezzék a kísérleteket, és élményekkel gazdagodva térhessenek haza a versenynap végén. A kapott visszajelzések alapján ezt a célunkat általában sikerül megvalósítanunk. Külön öröm számunkra, hogy a PTE ÁOK-ra sok olyan versenyző és kísérő tanáraik, vagy szüleik is ellátogatnak, ahol a tanuló nem jutott ugyan be a nálunk tartandó laboratóriumi döntőbe, de a megmérettetéssel párhuzamosan tartott intézetlátogatási programok vonzereje mégis idecsalja őket. Idén a mindig nagyon népszerű Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központot és az Igazságügyi Orvostani Intézetet tekinthették a vendégeink” – tette hozzá.
Rámutatott, az eredményhirdetés előtt a döntősök és a nem döntős látogatók egyaránt minden évben érdekes előadásokat hallgathatnak meg. Idén Lente Gábor, a PTE Természettudományi Karának kémia professzora tartott nemrég megjelent könyve apropóján is „Férgek és fűszer: Tudomány a Dűne homokja alatt” címmel prezentációt.
„Elméleti ismereteink leellenőrzése, akár már ismert tények kísérleti eredmények formájában történő visszaköszönése rendkívül fontos mozzanata a tanulási folyamatnak. Az ilyen feladatok speciális helyszín (megfelelően felszerelt laboratórium), valamint műszer- és anyagigénye ezt nem teszi akárhol, bármilyen formában lehetővé. A Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium kezdeményezésére, a PTE ÁOK vezetőségének támogatásával a Szentágothai János középiskolás biológia verseny laboratóriumi döntőjének keretében erre szerencsére lehetősége adódik a verseny elméleti két fordulóján legjobban teljesítő diákoknak. A versenyfeladatok megoldása kapcsán érdekes tapasztalatok, meghatározó aha-élmények érik a diákokat, ami sokukban tovább növeli a biológia, az élettudományok iránti általános érdeklődést és elköteleződést. Természetesen annak is nagyon örülünk, ha ezek közül a versenyzők közül később egyeseket az egyetemi hallgatóink között is viszontláthatunk. Ennek előmozdítása érdekében az élen végző versenyzők az utóbbi években már értékes pluszpontokat is kapnak, ha felvételi jelentkezésüket a pécsi orvoskarra adják be” – összegezte dr. Sétáló György. Az 1-3. helyezett 15, a 4-6. helyezett 10, a 7-10. pedig 5 pontot gyűjtött, a különdíj pedig 15 extra pontot ér a felvételi során.
A díjazottak névsora a felvi.aok.pte.hu oldalon olvasható.