Reproduktív és tumor immunológiai csoport (Prof. Dr. Szekeres Júlia)

REPRODUKTÍV ÉS TUMOR IMMUNOLÓGIAI KUTATÓCSOPORT

Kutatócsoport vezető: Prof. Dr. Szekeres-Barthó Júlia, emeritus professzor, kutató professzor (Human Reprodukciós Nemzeti Laboratórium)

Kutatócsoport tagjai:
Dr. Bognár Zoltán, tudományos munkatárs
Ahmadi Hamid, egyetemi tanársegéd
Dr. Balassa Tímea, egyetemi tanársegéd
Dr. Bogdán Ágnes, egyetemi tanársegéd
Csabai-Tanics Tímea, egyetemi tanársegéd
Görgey Éva, egyetemi tanársegéd
Gáspár Gábor, biológus
Pejtsik Judit, laboráns

Kutatási terület

A kutatócsoport érdeklődésének középpontjában a terhességi immunológia, a magzati-anyai kommunikáció vizsgálata áll. A részben idegen antigéneket expresszáló embriót az anyai immunsejtek felismerik, mégsem támadják meg. Normális terhesség során a foeto-maternális felszínen aktív immuntolerancia alakul ki, mely védi a magzatot, és fejlődéséhez ideális környezetet biztosít. A sikeres terhesség létrejöttében és fenntartásában kulcsfontosságú szerepe van a progeszteronnak és az immunmoduláló hatásait közvetítő Progeszteron-Indukálta Blokkoló Faktornak (PIBF). A kutatócsoport vezető által felfedezett PIBF fehérje termelődik az anyai lymphocyták, a placenta, a decidua, az embrió által, és részt vesz magzatvédő immunológiai mechanizmusok aktiválódásában, az implantációban, a trophoblast sejtek inváziójának szabályozásában.

Sikeres terhesség kialakulásának feltétele egyrészt a receptív endometrium, a befogadó anyai környezet, másfelől a beágyazódásra képes, megfelelő minőségű embrió. A két feltétel egyikének hiánya infertilitáshoz vezethet, mely meddő párok millióit érinti világszerte. A kutatócsoport egyik fő célja az asszisztált reprodukciós eljárások fejlesztése, melyhez in vitro fertilizációs egér modell segítségével, valamint humán embriók tenyésztő médiumának molekuláris vizsgálatával járul hozzá.

PIBF malignusan transzformálódott sejtekben is megtalálható, progeszterontól függetlenül termelődik, és a lokális tumorellenes immunválasz gátlása, a sejtciklus szabályozása, valamint az invázió serkentése révén támogatja a tumorsejtek túlélését, növekedését, terjedését. A kutatócsoport célja, hogy a PIBF expressziójának és funkciójának vizsgálatával, illetve működésének gátlásával elősegítse terápiás célpontként való használatát.