Szeptember 11-én hirdették ki a PTE Klinikai Központjának „Prime Site” minősítését a PTE Általános Orvostudományi Karán. Az IQVIA (ami egy amerikai multinacionális vállalat, és az egészségügyi információs technológia és a klinikai kutatás kombinált iparágait szolgálja ki) - reagálva a klinikai vizsgálatok folyamatos változásaira és kihívásaira - egy szűk, elit vizsgálóhelyi kört, úgynevezett „Prime Site”-okat választott ki, melyek kiemelt szerepet kapnak a vizsgálatok sikeres lebonyolításában. Európa 13 országában eddig összesen 19 ilyen vizsgálóhely működik, a most megkötött megállapodás értelmében Magyarországról a Pécsi Tudományegyetem csatlakozik hozzájuk harmadikként – írja az univpecs.com.
Az írás szerint az együttműködés célja, hogy elősegítsék a PTE betegei és vizsgálatvezetői számára a klinikai vizsgálatokhoz való hozzáférést, valamint javítsák ezek minőségét és hatékonyságát. Lehetővé teszi azt is, hogy a betegek gyorsabban hozzáférjenek az innovatív terápiákhoz, valamint hozzájárul ahhoz is, hogy a klinikai vizsgálatok mielőbb elindulhassanak.
Dr. Bódis József, a Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány Kuratóriumának elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a Pécsi Tudományegyetem és a hozzá tartozó Klinikai Központ több évtizede kiváló tudományos műhelyként működik.
„Köszönöm a partnerünknek, hogy ebben a tevékenységben munkájukkal, minőségükkel járulnak hozzá ahhoz, hogy egy új dimenzióban tudjunk megjelenni” – mondta.
Dr. Miseta Attila, a PTE rektora beszédében kitért arra, szeretné, ha a jövőben sokkal jobban kihasználnák a PTE Klinikai Központban rejlő lehetőségeket a klinikai kutatások terén.
Dr. Boncz Imre, a PTE Klinikai Központ stratégiai elnökhelyettese üdvözölte, hogy az intézmény egy olyan partnerrel dolgozhat a jövőben, melynek nagy tapasztalata van az ún. big data-elemzések terén.
„Az egyetem egyik legfontosabb feladata a K+F tevékenység, mely amellett, hogy jelentős tudományos eredményekkel szolgál, bevételhez is juttatja az intézményt” – mondta dr. Tóth Kálmán, a PTE KKTT elnöke, aki szerint a pénzügyi források megfelelőbb elosztásával több szakembert lehetne visszaterelni a humán klinikai vizsgálatok irányába.
Dr. Veres László, az IQVIA RDS Magyarország ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: több, mint 30 éve foglalkoznak kiszervezett klinikai vizsgálatokkal világszerte, a „Prime Site” programot pedig - ami lényegében egy „exkluzív klub”- 15 évvel ezelőtt indították azzal a céllal, hogy hosszú távú stratégiai együttműködést folytathassanak olyan kórházakkal, intézményekkel, amelyeket klinikai és technológiai kiválóság jellemez.
Forrás:
Fotó:
Csortos Szabolcs/UnivPécs