A Budapest Open vitaversenyen ismét részt vettek a pécsi orvosisok, ami októberben zajlott a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapest Debate Union szervezésében. A POTE Debate Club tagjai tapasztalataikról, élményeikről is meséltek.
Kovács Hanga írása
„A POTE Debate Club mentorai, Roskó Kristóf és Váradi Kata bátorítottak minket arra, hogy részt vegyünk a versenyen, tőlük mindvégig kaptunk támogatást és útmutatást. Négy fordulóban mérettettük meg magunkat a brit parlamenti stílusú vitán. Számomra a vitatémák sokfélesége volt érdekes: szó volt Andrew Tate-ről, az Antarktisz állapotáról, és egy anarchista állam létrehozásáról is. Sokat tanultunk vitatársainktól és a bíróktól, javítottunk a vitatechnikánkon, és minden fordulóban új stratégiákat sajátítottunk el. Néhány fordulót megnyertünk és párat el is veszítettünk, ám összességében lenyűgöző nap volt, az egyik legjobb élmény, amit idén szereztem. Minden vitaközösségi tagot arra biztatok, hogy próbálja ki” – nyilatkozta Abdelrahman Yasser, az egyiptomi származású, ötödéves orvostanhallgató.
Mint Roskó Kristóf ötödéves orvostanhallgató, a POTE Debate Club egyik alapítója, a versenyzők mentora a korábbiakban elmondta, a brit parlamenti vitastílus azt jelenti, hogy két csapat van, akik pro-kontra érvelnek az adott témában. Az így formálódott csapatok két részre oszlanak, akik először megvitatják egymással az álláspontot, amit képviselni fognak. A témameghatározás után lefektetik a vita alapjait, majd ezt követi a tételmondat kibontása és maga a vita.
Csirmaz Benedek elsőéves, általános orvostanhallgató is pozitív élményekkel gazdagodott a verseny során. Kiemelte, hogy már az első vita során megtapasztalták, nem elég csak az érveiket megfogalmazni, hanem a logikai felépítésre is hangsúlyt kell helyezni. Ez kezdetben nehézséget okozott, de aztán jól összeszoktak, és a későbbiekben könnyebben vették az akadályokat.
„Mindenféleképpen kell bátorság a részvételhez, főleg akkor, ha valaki először próbálja ki magát ilyen területen. Aki viszont szereti törni a fejét problémákon, és hangot is tud adni a gondolatainak, annak mindenképpen ajánlom az efféle versenyeket. Minden szakmában fontos, hogy az ember ki tudjon állni a véleménye mellett, és meg is tudja győzni a kollégáit, feletteseit vagy pácienseit. Nagyon sokat fejlődtem ebben a másfél napban érveléstechnikai és rapid döntéshozatali szinten is. Legyőzve a kezdeti lámpalázat, olyan élményekkel gazdagodtam, melyek biztosan hasznomra lesznek a pályám során” – tette hozzá.
A POTE Debate Club képviselői a harmadik vitájukban második helyezést értek el, a negyedikben pedig harmadikak lettek.
Fotók:
Váradi Kata