Sok hallgatót és sebészt vonzott a skill-laborba az új Versius sebészeti robot

2025. február 11.

A tavaszi szemeszter első hetében - február 3-7. között - ismét egy új robotsebészeti rendszert, a Versiust próbálhatták ki a pécsi orvoskar hallgatói és sebészei az Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központ tanműtőjében. Az eszköz forradalmi ugrást jelent a sebészetben, sok újdonsággal szolgál még a tapasztalt robotsebészek számára is, így nem csoda, hogy megjelenését nagy érdeklődés kísérte.

A brit fejlesztésű Versius sebészeti rendszer nagy precizitású, laparoszkópiás beavatkozásokat tesz lehetővé. Mint azt a gyártó honlapján kiemelték, úgy tervezték, hogy kis méretének köszönhetően minden műtőbe könnyedén integrálható legyen. A rendszer innovatív "V-wrist" technológiájának köszönhetően a Versius kompakt, moduláris és könnyen mozgatható, a karok a csuklóknál 360 fokban forgathatók, lehetővé téve kis méretű eszközök használatát, melyek kisebb bemetszéseket, ezáltal gyorsabb regenerálódást tesznek lehetővé.

A februári pécsi bemutató során a hallgatók nagyjából 50 percet tölthettek a géppel. Először szimulált gyakorlatokkal tanulták meg a rendszer használatát, majd egy valódi pelvitrainerben volt lehetőségük a varrást gyakorolni.

„A Versius robotsebészeti rendszer elsősorban moduláris felépítése és egyszerű használhatósága révén ismert, segítségével könnyen elsajátíthatók az egyénre szabott robotsebészeti műtétek alapvető lépései. A februári kurzus minden résztvevője sikeresen elvégezte az alapképzést, és elérték a szükséges szintű jártasságot a rendszer használatában. A robotsebészeti műtétekben jártas sebészeink is gyakorolhatták a Versius használatát, a klinikai környezeten kívül is” - nyilatkozta dr. Szántó Zalán, a PTE Klinikai Központ Sebészeti Klinikájának egyetemi docense, osztályvezetője, a pécsi orvoskar Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központ Sebészeti Műtéttani Csoportjának vezetője.

Hozzátette, hogy a műtéttani csoport által szervezett program hatékonyan rövidíti a robotsebészeti eljárások elsajátításához szükséges időt, különösen azok számára, akik korábban nem rendelkeztek tapasztalattal ezen a területen. Ez jelentősen hozzájárulhat a legmodernebb technikájú, minimálisan invazív sebészeti eljárások elterjedéséhez a gyógyításban, ahogyan a tehetséges hallgatók korai képzéséhez is.

Fotó:

dr. Szántó Zalán