A Klinika feladatai
Reumatológiai betegek esetében Baranya megye, immunológiai és oszteoporózisos betegek esetében Baranya, Somogy és Tolna megye tartozik a területi ellátási kötelezettség alapján a klinikához.
Kiemelten kötőszöveti betegségekkel, szisztémás autoimmun kórképekkel, illetve ezen betegségek elő fázis kórképeivel foglalkozunk: rheumatoid arthritis, scleroderma (szisztémás sclerosis), lupus, dermato-polymyositis, szisztémás vasculitis, Sjögren szindróma, kevert kötőszöveti betegség, nem differenciált collagenosis, Raynaud szindróma.
Gyulladásos mozgásszervi betegségek és egyéb akut reumatológiai kórképek ellátása. Idetartozik a már fentebb említett rheumatoid arthritis, illetve minden korai ízületi gyulladás ellátás („korai arthritis” ambulancia), valamint a seronegativ spondylarthritis (spondylitis ankylopoetica /Bechterew kór/, arthritis psoriatica, gyulladásos bélbetegséghez társuló arthritis, reaktív arthritis).
A köszvény (és egyéb kristály arthropathia), illetve egyéb ritka ízületi gyulladásokkal járó kórképek (polymyalgia rheumatica, stb.).
Klinikánk biológiai terápia adására kijelölt reumatológiai centrum. 11 féle biológiai terápiás gyógyszer adását végezzük. 2011. február 1-től a biológiai terápiás gyógyszerek kikerültek a közforgalmi patikai forgalomból, és tételes elszámolással történik a betegek gyógyszer ellátása.
A járóbeteg rendelés előjegyzés alapján történik, a biológiai terápiás készítmények az előjegyzés alapján előzetes rendelés útján, a PTE Központi Gyógyszertárába érkeznek, majd onnan a szükséges heti mennyiséget szállítják klinikánkra. A gyógyszer betegeknek történő kiadása a Központi Gyógyszertár alkalmazásában lévő gyógyszertári asszisztensnő közreműködésével történik.
Osteporosis
Minden egyéb, a gyulladásos reumatológiai illetve a konzervatív reumatológia tárgykörébe tartozó eset konzultálása.
Klinikánk beutaló köteles. Orvosi beutalót az alapellátást végző háziorvos, szakorvosi rendelőintézetben dolgozó szakorvos vagy egyetemi társklinikán dolgozó orvostól fogadunk el. A kontroll vizsgálatra érkező betegek fogadása előzetes előjegyzés alapján történik. Rendelésre időpontot telefonon vagy írásban adunk.
Új betegek előjegyzése a szakambulancia recepcióján történik. A beutalókat írásban kérjük, ezt be lehet juttatni faxon, e-mail-ben, levélben illetve személyesen. A beutalón a beteg neve, a beutalást indokló diagnózis és a beteg értesítési telefonszáma kerül rögzítésre, az utóbbi azért, hogy esetleges időpont változtatás szükségessége esetén a beteg elérhető legyen. Amennyiben a beutaló orvos megítélése szerint betegének állapota indokolja, hogy soron kívül, sürgősséggel kerüljön sor az ellátásra, ezt írásban kell kérnie levél, e-mail vagy fax útján. Egy rövid összefoglalót küld a betegről, melyben a legfontosabb orvosi adatokat, előzményeket rögzíti ezeket a leleteket ambulancia vezetője átnézi és az időpontról rendelkezik. A hét minden munkanapjára ki van jelölve, hogy az ambulancián dolgozó orvosok közül ki foglalkozik a sürgősséggel klinikánkra érkező betegekkel. Amennyiben a beteg állapota súlyos, az ambuláns vizsgálatot követően fekvőbeteg osztályunkon elhelyezése megtörténik. Területen kívül betegek esetében a kezelőorvos kérésére fogadjuk a beteget, egy un. betegbefogadó nyilatkozat kíséretében.
-A klinika sürgősségi ellátást nem végez, a sürgősségi eset ellátása a területileg illetékes sürgősségi ellátó centrum feladata. Az adott centrummal való konzultációt követően kerülhet sor, indokolt esetben a beteg klinikára való átvételére.
-Új betegek ambuláns vizsgálata során az áttekintett, beteg által hozott orvosi dokumentumok, leletek, az anamnézis és fizikális vizsgálat alapján előzetes véleményt adunk. A szükséges laboratóriumi, képalkotó, szövettani stb. vizsgálatok megkérésre kerülnek, esetleges egyéb intézményekben történő konzíliumi beutalásokkal együtt. A vizsgálati eredmények megérkezését a járóbeteg ellátásban dolgozó asszisztensnők figyelemmel kísérik, majd az összes eredmény kézhezvételét követően a vizsgáló orvos végleges orvosi véleményt készít, mely a beteg részére a megadott címre postázásra kerül. Amennyiben további vizsgálatok, vagy kezelés beállítása szükséges, a beteg ismételt megjelenésre időpontot kap. Klinikánk tevékenységi körébe tartozó betegség diagnosztizálása esetén a beteg gondozásba vétele megtörténik.
Konzíliárusi feladat
Az egyetem Klinikai Közponjtába tartozó társ klinikák részére konzíliáriusi feladatok ellátását végezzük. A társ klinikák munkatársai a klinika szakorvosait telefonon értesítik a kérésről,vagy az információs rendszerben konzílium kérést adnak fel, melyet 24 órán belül teljesítünk - bent fekvő beteg esetében -. Amennyiben a beteg nem súlyos állapotú és szállítható, akkor a konzíliumot adó orvos klinikánk ambulanciáján végzi el a beteg vizsgálatát, majd írásos szakvéleményt, ambuláns leletet ad (Med-sol-ban rögzítve). Ha a beteg állapota nem engedi meg szállítását, akkor a konzíliumot adó kolléga az adott klinikára utazik és ott a betegágy mellett vizsgálja meg a beteget, ez esetben is írásos véleményt ad, és a kezelő orvossal szóban is megbeszéli az esetet, a teendőket. A külső konzíliumos beosztás megtalálható a titkárságon a diszpécsernél és az ambulancián. A Korai Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály felvétel előtti szakkonzíliumot ad más klinikákra – hogy a beteg rehabilitációs ellátásra alkalmas – együtt tud-e működni a szakdolgozó személyzettel terápia közben. Másrészt a konzílium célja lehet segédeszköz ellátás, vagy gyógyszer, illetve fizioterápia, osztályos kezelés, házibeteg szakápolás javaslata is.
Oktatási feladat
A klinika oktatási feladata két részből áll. Egyrészt graduális, másrészt postgraduális oktatást is végzünk. A graduális oktatás az egyetem orvosi karára járó medikusok oktatása magyar, angol és német nyelven történik. Az immunológiai és reumatológia tantárgy keretén belül 14 előadás, valamint kötelezően választható kurzus keretében történik, melyeket magyar és angol hallgatók részére. Az előadások tematikája a klinika honlapján elérhető az orvostanhallgatók számára.
Magyar és angol nyelvből minden csoport számára két hetente 2x50 perces gyakorlati órákat tartunk. Német és angol tannyelvű oktatás, oktatásvezetője meghatározott. A tantermi előadások során szemléltető diák, klinikai fotók vetítése történik. A gyakorlati foglalkozások a klinika kórtermeiben és beteg vizsgáló helyiségeiben történnek, az egyes csoportok két részre vannak osztva, melyekkel külön oktató foglalkozik, így biztosítható a kis csoportos oktatás. A gyakorlati foglalkozások alatt a beteg kikérdezése, anamnézis felvétel, a fizikális betegvizsgálat megtanítása történik, az egyes betegek eseteinek részletes megbeszélése során a hallgatók az egyes betegségek kivizsgálásának és kezelésének gyakorlati menetét sajátíthatják el.
Orvosi továbbképzés
A posztgraduális oktatás során klinikánk a rezidens orvosok szakorvosi képzéséhez szükséges reumatológiai és immunológiai képzésében vesz részt. A rezidens orvosok (a letenni kívánt szakvizsga képzési feltételeiben előírt időtartamban) részt vesznek a klinika fekvőbeteg ellátásában, eközben a szakorvosok a mindennapi orvosi munka kapcsán folyamatos gyakorlati képzésben részesítik őket.
A posztgraduális képzés másik része tanfolyamok, továbbképzések tartása. Ezeket az interneten meghirdetett időpontokban, kredit ponttal elismert vizsga zárással tartjuk. A tanfolyamok helyszíne a klinika oktató terme, a tanfolyamokhoz kapcsolódó gyakorlati betegbemutatások a klinika vizsgáló.
Statisztikáink, betegforgalmunk
A klinika gondozott betegeinek száma
(saját klinikai adatbázisból)
A klinika ambuláns betegforgalmi adatai
(saját klinikai adatbázisból)
Fekvőbetegek számának alakulása 2007 - 2018.-ig
(saját klinikai adatbázisból)