Épület és szobor is őrzi dr. Grastyán Endre emlékét a pécsi orvoskaron

2024. szeptember 24.

Szeptember 20-án tartották a pécsi orvoskar új elméleti és oktatási tömbjének hivatalos névadóját, valamint szobrot is avattak dr. Grastyán Endre nemzetközileg is elismert tudós, idegfiziológus emlékére, születésének 100. évfordulója alkalmából. A professzor az egykori Pécsi Orvostudományi Egyetem Élettani Intézetének és a Magyar Tudományos Akadémia Idegélettani Kutatócsoportjának vezetője volt. A kar tavaly januárban országos, anonim szoborpályázatot hirdetett olyan szobor megmunkálására, amely méltón állít emléket dr. Grastyán Endre személyének, tudományos, oktatói tevékenységének. A pályázatot a Magyar Képzőművészeti Egyetem Vizuális Művészet Tanszékének oktatója, dr. Orosz Klára nyerte. A Théta elnevezésű alkotás az új elméleti és oktatási tömb előtti közösségi parkban kapott helyet.

Az ünnepségen dr. Miseta Attila professzor, a Pécsi Tudományegyetem rektora beszédében felidézte egyetemista korának emlékeit, dr. Grastyán Endre emlékezetes előadásait.

„Grastyán Endre mindannyiunk számára szimpatikus személyiség volt, azon túl is, hogy kiváló oktató és tudós. Tudásának átadásával jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az itt végzettek később hatékonyan szolgálják az orvostudományt és a betegellátást. Nagyon fontos, hogy valós vagy áttételes művészeti alkotások révén is emlékezzünk azokra, akik egyetemünket naggyá tették” - fogalmazott.

Dr. Nyitrai Miklós professzor, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja köszönetét fejezte ki a műalkotás megálmodójának, dr. Orosz Klára szobrászművésznek, aki munkájával jelentős részt vállalt abban, hogy tovább szépüljön és gazdagodjon a kar környezete.

„Ha valaki felüti az álmainkat összefoglaló szakmai anyagot, a PotePillars-t, akkor látja, hogy nagy figyelmet szentelünk az épített környezetnek és annak is, hogy második otthont teremtsünk az orvoskar polgárainak. Mostantól ez a gyönyörű szobor is része ennek a koncepciónak, segítve céljaink elérését. Grastyán Endre iránti tiszteletünket azzal is kifejeztük, hogy közös döntés nyomán az új elméleti tömbünket is róla neveztük el”

- mondta, hozzáfűzve, hogy a nemzetközileg is elismert tudós születésének 100. évfordulója mellett idén nemzetközi képzéseinek jubileumait is ünnepli a kar: a 40 éves angol és a 20 éves német nyelvű általános orvos- és fogorvosképzés, valamint a 15 éves angol nyelvű gyógyszerész-, és az ugyancsak 15 éves angol biotechnológus mesterképzés évfordulóit.

Dr. Lénárd László, a pécsi orvoskar Élettani Intézetének emeritus professzora mestereként szólt dr. Grastyán Endréről, méltatta életútját, beszélt oktatói és tudományos tevékenységéről, szerény, vonzó és szuggesztív személyiségéről. Mint mondta, Grastyán Endrétől a rangkórság végtelenül távol állt. Aki a közelébe került, azonnal egyenrangúnak érezhette magát, gyorsan feloldotta mások szorongását. Olyan volt, mint egy közeli ismerős, vagy idősebb testvér. Emberként, oktatóként és tudósként is sokat tanultak tőle.

„Egy rendkívüli alkotás született, ami remélhetőleg újabb impulzusokat és flow-élményt ad az itt tanulóknak és mindenkinek, aki megtekinti. Nagyon örülök, hogy megszületéséhez helyet adhattunk. Ez a szobor azért is különleges, mert egyesíti magában a játékot, az elmélyültséget és újabb impulzusok megszerzésének lehetőségét. Remélem, hogy produktívabbá és élménydúsabbá teszi azoknak az életét, akik itt megfordulnak”

- fogalmazott dr. Szemerey Zoltán, a Pécsi Sörfőzde Zrt. ügyvezető igazgatója, a Szalon Art Factory műtermi ház tulajdonosa.

Készmann József művészettörténész, kurátor, a budapesti Ludwig Múzeum főosztályvezetője a Théta szobor sok szempontú egyediségéről beszélt. Hangsúlyozta: ritka, hogy egy jelentős tudományos személyiségnek korszerű módon állítanak emléket, és a kortárs művészet világában sem mindennapos, hogy egy ilyen volumenű és minőségű, nyilvános térre kitalált munkát avassanak.

„Ez a szobor eszköz arra, hogy átélhetővé tegyük azt, amivel Grastyán Endre foglalkozott, amit kutatott, és összekapcsolhassuk a múltat a jelennel: a játékban elmerülve flow-ba kerülünk és az agyunk Théta-hullámokat generál. A tér interaktív helyszínné válik, ami dr. Orosz Klára korábbi munkáira is jellemző volt. Nem pusztán kívülről láthatjuk és csodálhatjuk az alkotást, de bele is tudunk feküdni, a részévé tudunk válni” - mondta.

Az avatási ünnepség végén dr. Orosz Klára szobrászművész mondott köszönetet mindazoknak, akik hozzájárultak alkotása megvalósulásához.

Fotó:

Kalmár Lajos

Galéria: