Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet

Bemutatkozás

Bemutatkozó videó

 

Legjobban oktató elméleti intézete 2024

Kutatás

A kapszaicin-érzékeny érzőideg-végződések, a belőlük felszabaduló neuropeptidek és receptoraik, valamint a neuro-immun interakciók szerepének vizsgálata fájdalommal, gyulladással, ill. tumoros folyamatokkal járó kórállapotok komplex állatkísérletes modelljeiben. Új fájdalomcsillapító és gyulladásgátló gyógyszercélpontok azonosítása, gyógyszerjelöltek preklinikai hatástani vizsgálata e rendszerekben:

  • Akut és krónikus ízületi gyulladás állatkísérletes vizsgálata (kaolinnal, carrageeninnel kiváltott akut monoartritisz, komplett Freund-adjuvánssal kiváltott krónikus poliartritisz, autoantitest-transzferrel és proteoglikánnal kiváltott reumatoid artritisz, jodoacetáttal kiváltott oszteoartritisz)
  • Akut és krónikus légúti gyulladás állatkísérletes vizsgálata (endotoxinnal kiváltott nem allergiás és háziporatka antigénnel indukált allergiás tüdőgyulladás, ovalbuminnal kiváltott asztma, dohányfüst-expozícióval kiváltott krónikus bronchitisz)
  • Akut és krónikus bőrgyulladás állatkísérletes vizsgálata (irritánsokkal kiváltott akut gyulladás, oxazolonnal kiváltott allergiás kontakt dermatitisz- pikkelysömör modell, bleomycinnel kiváltott szkleroderma)
  • Krónikus gyomor és bélgyulladás állatkísérletes vizsgálata (gasztritisz, autoimmun vastagbélgyulladás, Crohn-betegség)
  • Migrén és krónikus neuropátia állatkísérletes vizsgálata (traumás mononeuropátia, diabéteszes polineuropátia, toxikus polineuropátia, daganatos csontmetasztázis-indukálta neuropátia).

Farmakoinformatikai Kutatócsoport

A Farmakoinformatikai Kutatócsoport 2016-ban kezdte meg működését Intézetünkben, Hetényi Csaba egyetemi docens vezetésével. A kutatócsoport fő profilja a gyógyszertervezéshez használható kémiai informatikai és szerkezeti bioinformatikai módszerek fejlesztése és alkalmazása. E módszereket ma már minden jelentős gyógyszeripari vállalat kiterjedten felhasználja a gyógyszerkutatás korai fázisában. Jelenlegi munkánk előterében a gyógyszer-célpont kölcsönhatások szerkezetének és termodinamikájának számítása áll. Eszköztárunkba több nyílt forráskódú (ingyenes) szoftver tartozik, mint például molekuláris dinamikai (Gromacs) vagy dokkoló (AutoDock) eljárások. Alkalomszerűen használunk kvantumkémiai programokat is. A csoportunk által fejlesztett programok szintén nyílt forráskódúak. A MobyWat nevű program a célpont fehérjék és a gyógyszer-célpont interfészek hidrát-szerkezetének számítására alkalmas. A Wrap ‘n’ Shake nevű módszerünk pedig a gyógyszerek kötőhelyének szisztematikus feltérképezését végzi el, ami a gyógyszerek hatástanának kulcskérdése. Számos kutatócsoporttal működünk együtt szerkezeti biokémiai kérdéseik megválaszolását segítve. Intézetünkön belül az SST4 ás TRPA1 célfehérjék gyógyszertanának felderítésében veszünk részt. Ezen túlmenően az Alzheimer-kór amiloid peptidjétől a motorfehérjéken, a szérum albuminon, az epigenetikában fontos hisztonokon át a jelátviteli útvonalakban szereplő kinázokig bezárólag a legkülönfélébb fehérjékkel kapcsolatban értünk és érünk el eredményeket. A kutatott rendszerek e széles spektruma is illusztrálja farmakoinformatikai módszereink változatos alkalmazási lehetőségeit.

Kapcsolattartó: Dr. Hetényi Csabahetenyi.csaba@pte.hu

Hírek

2024. december 14.

„Valódi hivatásnak tekintem a munkám” - Gábor Dénes-díjat kapott dr. Helyes Zsuzsanna

2024. december 14.

Dr. Borbély Éva: Díjam pozitív példa lehet a tudományos pályára készülő nők számára

2024. október 1.

L'Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért elnevezésű díjat kapott dr. Borbély Éva

2024. június 10.

Dr. Helyes Zsuzsanna új tagsága

2024. április 16.

Felvételi pluszpontokat is nyertek az idei Brain Bee legjobb diákjai

Összes hír

Galéria

2018. február 23.

Dr. Szolcsányi János akadémikus 80. születésnapi ünnepsége

Összes galéria

Videók

Összes videó