WHO Együttműködő Központ a Migrációs-egészségügyi képzés és kutatás területén
A Migrációs-egészségügyi Tanszéki Csoport aktuális kutatási programjai
Részletes információ a http://www.mighealth-unipecs.hu/ linken illetve a képre kattintva érhető el.
CHANCE - MSc in Migrant Health: Addressing New Challenges in Europe: A magyar felsőoktatási intézmények közül a Pécsi Tudományegyetem az első, amely Európai Unió egyetemeiből álló konzorcium vezetőjeként nyerte el az Európai Bizottság ERASMUS - Lifelong Learning programja keretében meghirdetett kurrikulum fejlesztési támogatást a MSc in Migrant Health: Addressing New Challenges in Europe – CHANCE c. projekttel. Ennek kapcsán a PTE elnyerte a „Partner in Europe – ERASMUS Curriculum Development Program” titulust is, egyedüli magyar egyetemként. A táblát az Európai Bizottság képviselője 2011. februárban avatta fel a PTE ÁOK Dékáni Hivatala mellett Prof. Dr. Miseta Attila dékán úr és a projekt koordinátora, Dr. Szilárd István, c. egyetemi tanár jelenlétében.
A CHANCE konzorcium fő célkitűzése, hogy kifejlesszen, teszteljen majd akkreditáljon egy MSc szintű oktatási programot a migrációs egészségügy területén. A kurrikulumot hat egyetem dolgozza ki: Pécsi Tudmányegyetem, Danube University Krems, Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Medizinische Universität Graz, Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald és végül, de nem utolsó sorban University of East Anglia. Társult partnerként az EURIPA (European Rural and Isolated Practitioners Association) vesz részt a projektben.
Az új program 2013 szeptemberében kerül bemutatásra egy EU szintű konferencián. (http://www.chance2013.eu/)
PROMOVAX – Promoting Migrants’ Vaccination: A hároméves PROMOVAX (Promoting Migrants’ Vaccination among Migrant Populations in Europe) projekt 2010 májusában indult a DG SANCO társfinanszírozásával a Public Health Program 2008-2013 keretében. A megvalósítója egy 11 EU tagállam intézményeiből álló konzorcium.
A projekt fő célkitűzései:
- Elősegíteni – elsősorban - a munkavállaló migráns népesség immunizációját Európában
- Hozzájárulni a védőoltásokkal megelőzhető betegségek eliminációjához
- Csökkenteni a társadalmi egyenlőtlenségeket az egészségügyben
- Ajánlások, állásfoglalások kidolgozása
PROMOVAX project ‘Migrant vaccination – best practices in the EU’ workshopjának a Pécsi Tudományegyetem adott otthont 2011. április 27-28 között. A tudományos ülés hozzájárult a WHO és a Magyar Országos Epidemiológiai Központ által szervezett oltási hét programjához ("For a Healthy Future of Our Children - Childhood Immunization").
A PTE Team a projekt 5.sz. munkacsomagját (work package) valósítja meg:
A migráns immunizálás legjobb gyakorlatának azonosítása, értékelése és tapasztalatcseréje:
- A migráns immunizálás promóciójára vonatkozóan az európai legjobb gyakorlat azonosítása és tapasztalatcsere.
- Egy kifejlesztett értékelő módszer kidolgozása (súlyozott lista), mely segítségével azon ’legjobb gyakorlatok’ felsorolása, amelyek modell értékűnek tekintendők.
- A ’legjobb gyakorlatok’ alapján - különös figyelmet szentelve a migráns munkavállalókat célzó- javaslatok kidolgozása, valamint ezen információk terjesztése az érintettek és a döntéshozók körében.
Kiemelendő, hogy a PTE munkacsoport feladata az Európai Unió számára készített ajánlások elkészítése. Ez a rész a projekt egyik legfontosabb, hosszú távú hatással járó eredménye.
ARECHIVIC - Az emberkereskedelem gyermekáldozatainak támogatása és visszailleszkedésük segítése: az eredet- és a célországokban a legjobb gyakorlatok értékelése és előmozdítása.
A PTE migrációs-egészségügyi kutatói egy hat EU tagállam intézményeiből álló konzorcium tagjaként dolgoznak az Európai Bizottság (DG HOME) által támogatott projekt megvalósításán. A projekt fő célja az emberkereskedelemre adható hatékony válaszreakciók felmérése és összehangolása az EU tagállamaiban. Összegyűjteni, elemezni és terjeszteni a különböző áldozat segítségnyújtási eljárásmódokat és programokat mind az eredet- és célországokban, és az emberkereskedelem gyermekáldozatainak biztosítani a „fenntartható” visszailleszkedést a társadalomba.
RHN - Roma health network (http://www.romahealthnet.org/)
A PTE migrációs-egészségügyi teamje az Open Society Foundation támogatásával interaktív weboldalt működtet. Ez egy olyan többfunkciós honlap, amely interaktív kommunikációs felületet, strukturált adatbázist biztosít a roma egészségügyben érdekelt szervezetek (egyetemek, kutatócsoportok, nem kormányzati szervezetek) és szakemberek számára.
A kezdeményezés újszerű nem csak a célcsoport szempontjából, de ezen túlmenően struktúrájában is, amely az internetes közösségi felületek és a web-alapú adatbázisok előnyeit a következőképpen ötvözi:
- a legtöbb internetes adatbázissal ellentétben a szakirodalom rendszerezetten, kategorizálva érhető el.
- interaktív közösségi felületet biztosítunk a témában érdekelt szakemberek számára, ahol nem csupán az egymással való információcserére nyílik alkalom, hanem pályázati lehetőségekről is tájékozódhatnak, továbbá kutató csoportok közötti együttműködés kialakítását is kezdeményezhetik.
Társult és együttműködő partnereink
- A PTE Migrációs-egészségügyi programjai a WHO Európai Irodája, az Európai Bizottság különböző főigazgatóságaival (DG) és az ECDC-vel együttműködve, koordináltan kerülnek megvalósításra.
További partnereink:
- Italian National Institute for Migration Health and Poverty
- BORDERPOL
- CEIPA
- NATO Military Medical Center of Excellence
- OSI
- EUPHA Migrant and Ethnic Minority Health Chapter
ARECHIVIC Projekt:
- Center for the Study of Democracy, Bulgaria
- CENSIS Foundation, Italy
- Ludwig Boltzmann Association – Institute of Human Rights, Austria
- People in Need, Slovakia
- University of Pecs, Hungary
- Crime Victim Compensation and Support Authority
PROMOVAX Projekt:
- Institute of Preventive Medicine, Environmental and Occupational Health, Prolepsis – Greece
- University of Pecs, Hungary
- Technische Universität Dresden - Germany
- Università degli Studi di Sassari - Italy
- The SINTEF Foundation - Norway
- Nofer Institute of Occupational Medicine - Poland
- University of Zagreb, Medical School - Croatia
- Research Unit in Behaviour and Social Issues - Cyprus
- Università degli Studi di Milano - Italy
- Istituto Superiore di Sanità - Italy
- Cyprus University of Technology – Cyprus
CHANCE Projekt:
- University of Pecs, Hungary
- Danube University Krems
- Pavol Jozef Šafárik University in Košice
- Medizinische Universität Graz
- Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald
- University of East Anglia
- Associated partner: EURIPA
Kapcsolat
Dr. Szilárd István c. egyetemi tanár, tudományos főtanácsadó
Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar
Műveleti Medicina Tanszék, Migrációs-egészségügyi Programok
Címe: H-7632 Pécs, Akác. u. 1. / Magyarország
Telefon: +36 (72) 536-801
E-mail: istvan.szilard@aok.pte.hu
Mobil: +36 (30) 387-1246 (iroda)
+36 (30) 747-2251 (magán)