Kutatás

Aktív klinikai vizsgálatok

 

Kutatási projektek

A PTE Bőrklinikán jelenleg viszonylag nagy számban folynak humánpolitikai – azaz betegek bevonásával történő kutatások. Ezekben még Magyarországon forgalomban nem levő, de már bevizsgált gyógyszereket tesztelnek. Nemcsak gyógyszereket, krémeket tesztelünk, hanem biológiai terápiákat is. A kutatásokat szakorvosaink és a klinika vezetése ellenőrzi, és dokumentálja.

Neuro-immun interakciók vizsgálata pikkelysömörben

Kutatásaink során a pikkelysömör patomechanizmusában szerepet játszó neuro-immun interakciók feltérképezését végezzük. Célunk, olyan célpontok azonosítása, amelyek farmakológiai finomhangolása új stratégiát jelenthet a pikkelysömör megelőzésében és kezelésében. Munkánkat a Farmakológia és Farmakoterápiai Intézettel együttműködésben végezzük.

Alkalmazott módszerek: sejt-, és szövettenyésztési technikák, molekuláris biológiai technikák, sejtbiológiai módszerek.

Cirkadián gének expressziós mintázata bőrbetegségekben

A centrális molekuláris óra és a különböző szisztémás biológiai ritmusok számos szövetspecifikus gén cirkadián ritmusú expresszióját szabályozzák. Vizsgálatunk célja, hogy a bőrben olyan, a cirkadián rendszer szabályozása alatt álló molekulákat azonosítsunk, melyeknek fontos szerepe van a bőr élettani folyamataiban. Munkánkat az Anatómiai Intézettel együttműködésben végezzük.

Alkalmazott módszerek: molekuláris biológiai technikák (nukleinsav izolálás, PCR, QPCR), immunhisztológia

Mikrobiom vizsgálat

Kutatásaink során a humán bőr bakteriofág közösségének és a fág-baktérium kölcsönhatások vizsgálatát végezzük atópiás dermatitiszben, Vizsgáljuk, hogy az adott kórkép kialakulásában, lefolyásában és súlyosságában milyen szerepet töltenek be a mikorbiom alkotói. Munkánkat a Szentágothai Kutatóközpont Virológiai Munkacsoportjával együttműködésben végezzük.

Alkalmazott módszerek: klasszikus mikrobiológiai technikák (baktérium, ill. bakteriofágtenyésztés), molekuláris biológiai metodikák (nukleinsav izolálás, PCR), bioinformatikai elemzések.

Alkalmazott módszerek

Biológiai terápiák

A biológiai terápiák alatt definíció szerűen biotechnológiai módszerekkel előállított olyan fehérjetermészetű molekulákat értünk, melyek az élő szervezetben egy célzott támadásponton specifikusan hatnak és így érik el terápiás hatásukat. A biológiai terápiák alkalmazásához, kifejlesztéséhez és gyártásához szükséges sejtszintű ismeretek és gyártástechnológiai módszerek igénye miatt széles körben csak az elmúlt 10 évben terjedtek el.

A biológiai terápiás készítmények injekciós, vagy infúziós formában állnak rendelkezésre. Ez azért van, mert a fehérjemolekuláknak ahhoz, hogy szerkezetüket, szerepüket megőrizzék, sajátos (az élettani, vagyis emberben is előforduló) környezetben kell oldva lenniük, így tabletta formájában fixálva elveszítenék hatásukat. Mindezek mellett hűtve kell őket tárolni a beadásig.

Gyógyszeres kezelések

Krémek tesztelése