TDK

TDK témáink

Társtémavezető: Dr. Váncsodi József

A kutatás célja a nemzetközileg széles körben használt betegségkérdőívek magyar nyelvre történő adaptálása és validálása carpal tunnel szindrómás betegek körében. A  magyar nyelvre fordított és lektorált kérdőíveket a PTE KK Traumatológiai és Kézsebészeti Klinikán diagnosztizált betegek bevonásával teszteljük, különös tekintettel azok klinikai használhatóságára, megbízhatóságára, valamint érzékenységére.  A kutatás hozzájárul a magyar betegpopulációra szabott diagnosztikai eszközök kialakításához, ezáltal elősegíti a pontosabb diagnózist és a hatékonyabb kezelést.

 

.

-

.

.

Társtémavezető: Takács Anita 

.

Társtémavezető: Dr. Jandó Gábor

Az öregedéssel járó látásfunkció romlás az emberi szem és az idegrendszer természetes öregedési folyamatának eredménye. A klinikai gyakorlatban mérhető funkciók közé tartoznak többek között a látásélesség, kontrasztérzékenység, színlátás és a térlátás. A jelen kutatási projekt célul tűzi ki a kulcsfontosságú mechanizmusok pszichofizikai és elektrofiziológiai módszerekkel történő vizsgálatát és azonosítását. Ez napjainkban is kiemelt jelentőségű, hiszen az időskori látásproblémák korai felismerése és a megelőző intézkedések kidolgozása az életminőségre is hatással van.

-

Társtémavezető: Dr. Cziger-Nemes Vanda

A projekt célja a baleseti sebészet területén alkalmazható prevenciós stratégiák feltárása és elemzése. Kutatásunk során a különféle megelőző intézkedések hatékonyságának vizsgálatára összpontosítunk, beleértve az oktatási programokat, a szerevezett szűrővizsgálatokat, a környezeti biztonság javítását és a kockázatcsökkentő technológiák bevezetését.

Társtémavezető: Dr. Fogarasi Katalin

.

.

.

-

.

-

A projekt célja a csípőtáji törések szövődményeinek feltárása és vizsgálata. Vizsgáljuk a rehabilitációs folyamatokat, a visszaesések gyakoriságát, és az életminőségre gyakorolt hatásokat. A hallgatók megismerhetik a legmodernebb diagnosztikai és kezelési technikákat.

A biokompatibilitási kutatásban vizsgáljuk a bioaktív üvegek összetételét, szerkezetét, biológiai aktivitását és meghatározzuk szerepüket az oszteointegrációban. A kutatás során a résztvevő diákok elsajátíthatják a szükséges laboratóriumi technikákat és anyagtani módszereket, miközben közvetlen betekintést nyerhetnek baleseti sebészeti ellátás területébe is.

Társtémavezető: Havasi Marianna

Az időskori elesések megelőzésének fontos eleme a fizikai állapot és egyensúly javítása. Kutatásunk célja, hogy feltérképezzük, hogyan segíthet a hatha jóga az idősek fizikai állapotának javításában és az esési kockázat csökkentésében. A jóga, mint testi és mentális gyakorlat, lehetőséget kínál az önmagunk feletti uralom megszerzésére, ami Szvámi Véda szerint a legnagyobb sikerünk lehet: "A hatha jóga uralom a test felett. Mindenki a külvilágot szeretné meghódítani, holott a világon a legnagyobb siker önmagunk legyőzése, és ez egy átlagembernél a test feletti uralommal kezdődik."

.

-

Társtémavezető: Dr. Börner Orsolya Mária

A projektben egy látásszűrő alkalmazás betanítási és elsajátítási folyamatát vizsgáljuk, különös tekintettel arra, hogy az alkalmazás mennyire intuitív és felhasználóbarát egészségügyi szakemberek és laikusok számára. Felmérjük a betanulási időszak hosszát és a felhasználói hatékonyságot. A vizsgálat során az oktatási és támogató anyagok kidolgozása, valamint azok hatékonyságának értékelése is fontos szerepet kap.

A vizsgálatban elemezzük különböző kötszer típusokat, beleértve az antimikrobiális és bioaktív kötszereket, hogy megértsük, hogyan segíthetik elő a sebgyógyulást. A projekt során a résztvevő diákok megismerkedhetnek a sebkezelés legújabb módszereivel, valamint a mikrobiológiai és biokémiai vizsgálati technikákkal, amelyek kulcsfontosságúak a hatékony sebkezelési stratégiák fejlesztésében.

Társtémavezető: Dr. Mikó-Baráth Eszter

A csípőtáji törések egyénre és társadalomra vetített betegségterhe jelentős. Az elesések, így a mozgásszervi sérülések, megelőzése kulcsfontosságú. Az időskori látásromlás szerepe az eséseket előidéző okként az esetek harmadában bizonyított, a tömeges szemészeti szűrés  viszont nehezen kivitelezhető. A kutatásunkban egy mobileszköz-alapú ágy melletti szűrésre alkalmas látás vizsgáló rendszer használhatóságát teszteljük a klinikumban és az alapellátásban.

.

.

Társtémavezető: Dr. Jandó Gábor

A térlátást potenciálisan érintő szemészeti megbetegedésekben végzünk méréseket pszichofizikai és elektrofiziológiai (EEG) módszerekkel. A mérések az ÁOK Élettani Intézetében zajlanak az ÁOK Szemészeti Klinikával együttműködésben gyermekek és fiatal felnőttek bevonásával.

.

-

Társtémavezető: Takács Anita 

.

.

.

.

.