Kutatás

PTE KK Klinikai Gyógyszerészeti Intézet – Kutatás összefoglaló

Az optimalizált gyógyszerválasztás és használat szakterületére, valamint a gyógyszerellátással és gyógyszerészi szolgáltatásokkal kapcsolatos kutatási témákra specializálódott az intézet. Cél, hogy a valós, gyakorlati életben jelentkező gyógyszerelési kihívások megismerésével és lehetséges beavatkozási területek, megelőzési eljárások kifejlesztésével és alkalmazásának bevezetésével segítsük elő a betegek gyógyszeres terápiájának biztonságosságát, növelve a gyógyszerbiztonságot, csökkentve az ellátási anomáliák által kiváltott betegellátási problémákat.

Az intézet kutatási, fejlesztési tevékenysége során számos pályázatban vesz és vett részt, így például az NKTH által kiírt „Jedlik Ányos” program pályázatban, a „Pázmány Péter” pályázatban két önálló kutatási alprogrammal (MEDIPOLISZ Dél-Dunántúli Regionális Egyetemi Tudásközpont), az ún. INNODIAG projekt „Látható fájdalom” c. projektben. Közreműködtünk (gyógyszerész szakmai irányítóként) a BAROSS GÁBOR Programban az ún. „INTERACT Gyógyszerek, gyógytermékek és táplálékkiegészítők között fellépő nem kívánt kölcsönhatások megelőző szűrésére alkalmas szoftver kialakítása” c. pályázati munka elkészítésében. 2018. év óta a Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program „Agyműködés és betegségek vizsgálata multidiszciplináris megközelítéssel” egyik alprogramját vezeti az intézet igazgatója „A skizofréniás betegek valós-életbeli gyógyszerelési adatainak hasznosítása és elemzése a BIG DATA módszertanán alapulóan, a terápiás stratégiák javítási lehetőségeinek feltárására” címmel. 2022. óta a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium egyik szakmai pillér-programjának vezetését végzi az intézet „Gyógyszeralkalmazás és terápiás stratégiák javítási lehetőségeinek feltárása valós-életbeli adatokon és elemzéseken alapulóan pszichiátriai betegeknél” címmel.

Szakmai és intézeti jövőképet formáló, irányadó szakmai fejlesztési terve az intézetnek a Gyógyszerészeti Innovációs Ökoszisztéma kialakítása. A komplex tervezet integrálja a szakterületi fejlesztéseket, az ezekben rejlő tudományos, szakmai és üzleti lehetőségeket. A fejlesztés révén olyan korszerű, 21. századi gyakorló, közvetlen betegellátást támogató, gyógyszerészeti egység létesülhetne, mely minden vonatkozásban megfelel a korszerű nemzetközi gyógyszerészeti, klinikai gyógyszerelési követelményeknek, a humán klinikai vizsgálatoknál elvártaknak, lehetőséget nyújtva korszerű klinikai fejlesztésekre is.