Oktatás

A PTE KK Klinikai Gyógyszerészeti Intézet alábbi szakgyógyszerészei átoktatással és / vagy munkafeladat kítűzéssel (egészségügyi szolgálati jogviszonyban) vesznek részt a PTE Gyógyszerésztudományi Kar graduális és posztgraduális oktatásában.

Prof. Dr. Botz Lajos, Dr. Faisal Anna Zelma, Dr. Harmat-Vincze Patricia, Dr. Somogyi-Végh Anna, Dr. Mayer Anna, Dr. Mayer Dorottya, Dr. Nyaka Bernadett, Dr. Krucsóné Dr. Hornyák Judit, Dr. Czinner Valéria, Szabóné Dr. Schirm Szilvia, Dr. Molnár Béla, Dr. Bodrogi Zsolt.

 

Kórházi-klinikai szakgyógyszerészet szakirányú szakképzés

Grémiumvezető: Prof. Dr. Botz Lajos

Grémium tagja: Dr. Nyaka Bernadett és Dr. Harmat-Vincze Patricia

A kórházi-klinikai szakgyógyszerészet elnevezésú szakképesítés esetén a szakgyógyszerészképzésben a jelöltek megismerhetik és elsajátíthatják az intézeti gyógyszertárak működését, fekvőbeteg-ellátó intézmények gyógyszerellátását és az ahhoz kapcsolódó elméleti és gyakorlati ismereteket a jogszabályi és szakmai irányelvek gyakorlati alkalmazásán keresztül, valamint a kórházi/klinikai betegellátás gyógyszerterápiás gyakorlatait.

A klinikai laboratóriumi gyógyszerészet elnevezésű szakképesítés esetén a szakgyógyszerészképzésben a résztvevők elsajátítják az általános laboratóriumi diagnosztikai és molekuláris vizsgálatok elméletét és gyakorlatát, valamint hematológia és immunológia elméleti és gyakorlati ismereteket szerezhetnek.

A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Szak- és Továbbképző Központ együttműködve a Gyógyszerésztudományi Karral biztosítja az elméleti szakgyógyszerészképzést államilag finanszírozott vagy költségtérítéses finanszírozás mellett.

A kórházi-klinikai szakgyógyszerészet szakirányú elméleti képzés megkezdéséhez a jelentkezőknek a szakképzésre akkreditált kórházi vagy klinikai gyakorlati hellyel/munkahellyel és megfelelő szakképesítéssel rendelkező tutorral (legalább 3 év megszerzett kórházi-klinikai szakgyógyszerészi, vagy azzal egyenértékű szakképesítés) kell rendelkeznie.
 

A képzés felépítése:

Kórházi-klinikai szakgyógyszerészet szakirányon belül

Szakképesítés neve

Törzsképzési

+

Szakgyakorlati idő

Felelős oktató neve

Oktató elérhetősége

kórházi-klinikai szakgyógyszerészet

12 + 24 hónap

Prof. Dr. Botz Lajos

botz.lajos@pte.hu

klinikai laboratóriumi gyógyszerészet

24 + 34 hónap

Zsoldiné Prof. Dr. Urbán Edit

Prof. Dr. Kőszegi Tamás

urban.edit@pte.hu

koszegi.tamas@pte.hu

klinikai mikrobiológiai laboratóriumi gyógyszerészet

24 + 36 hónap

Zsoldiné Prof. Dr. Urbán Edit

urban.edit@pte.hu


Jelentkezés:

A kórházi-klinikai szakgyógyszerészet szakirányú szakgyógyszerészképzésre a jelentkezést a PTE ÁOK Szak- és Továbbképző Központhoz (7624 Pécs, Szigeti út 12. elméleti tömb III. emelet) lehet benyújtani személyesen vagy postai úton. Az államilag támogatott rezidens helyekre való jelentkezés határideje adott év augusztus 1. A jelentkezésről részletesebb információ a PTE GYTK honlapján olvasható, illetve a PTE ÁOK Szak- és Továbbképző Központ tud adni.

A rendszerbevételi eljárásban való részvétel feltétele az alábbi dokumentumok hiánytalan benyújtása szakképesítésenként:

 

Szakgyógyszerész képzés a PTE KK Klinikai Gyógyszerészeti Intézetben (továbbiakban: PTE KK KGYI)

A PTE KK KGYI-ben a PTE számára pályázat útján biztosított országos kórházi-klinikai szakgyógyszerész rezidens keretszámok terhére történik az államilag finanszírozott szakgyógyszerész rezidensek képzése. A szakképesítés megszerzése során a rezidensek elméleti és gyakorlati oktatásban részesülnek. A gyakorlati ismeretek megszerzése a kórházi-klinikai szakgyógyszerészi képzés elméleti oktatásának megkezdésével párhuzamosan történik. A rezidensek az intézeti gyógyszertár alap-, és szakfeladatok megismerésével töltik a szakképzésük gyakorlati idejét a PTE KK KGYI különböző telephelyein. Ezalatt megismeri a PTE KK Gyógyszerellátási rendjét, az intézmény gyógyszerellátás munkafolyamatait, a vonatkozó jogszabályi és módszertani hátteret és az intézményre vonatkozó eljárásrendeket, szabályozásokat. A rezidensek 4 hónapos forgási intervallumokban töltik gyakorlati idejüket a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet egységeiben: Gyári készítmények részlege, Galenusi Labor, közvetlen lakossági gyógyszerellátást biztosító vényforgalmú egység, Citosztatikus keverékinfúzió készítő laboratórium (CATO szoftverrel támogatott keverékinfúzió készítés), valamint megismerik a HD Medi automatával támogatott betegre szabott gyógyszerosztást, és az osztályos klinikai gyógyszerészi tevékenységeket is. A képzés során a rezidensek a PTE KK KGYI klinikai betegellátó egységeinek és a kórházi betegellátó egységeinek (Harkány, Komló, Mohács, Siklós, Szigetvár) gyógyszerellátásért felelős telephelyek működését is megismerik, a gyakorlathoz tartozó elméleti tudást és kórházi-klinikai gyógyszerészi gyakorlati tapasztalatot is szereznek. A gyakorlati képzésben a rezidensek a munkájuk során elsajátított ismeretanyag összegzésére szolgáló feladatgyűjtemény kitöltésével kapnak visszajelzést a tanultakról.

Rezidensképzés megkezdéséhez szükséges dokumentumok:

A rezidensképzés az alábbi nyilatkozat megismerése és elfogadása után kezdhető meg a PTE KK KGYI-ben és a képzési idő alatt ennek betartására köteles a jelölt.

·      Nyilatkozat_rezidens_felvetelkor

 

Graduális oktatás

Graduális hallgatói gyakorlatok

A PTE KK KGYI Intézet lehetőséget biztosít a graduális gyógyszerészhallgatók számára az intézeti gyógyszertár működésének, felépítésének megismerésére szakmai gyakorlat formájában. Az Intézetünkbe jelentkező hallgatókat a pécsi telephelyen, valamint a PTE KK KGYI további telephelyein, a kórházi betegellátó egységeiben (Komló, Mohács, Szigetvár) is fogadjuk. A hallgatók megismerkedhetnek az általunk végzett alap-, és szakfeladatokkal az intézményünkben működő gyógyszerellátási rend bemutatásán keresztül. A kórházi-klinikai gyógyszerészet komplexitásának bemutatása érdekében a hallgatók forgó rendszerben megismerhetik az egységeinkben végzett munkafolyamatokat, azok szakmai és jogi szabályozási hátterét, valamit gyakorlatot szerezhetnek a fekvőbeteg-ellátás gyógyszerészi feladataival. Az egy hónapos gyakorlat során a gyári készítmények részlegével, a galenusi laboratóriummal, a közvetlen lakossági gyógyszerellátást biztosító vényforgalmú egységünkkel, a citosztatikus keverékinfúzió készítő laboratóriumunkkal (CATO szoftverrel támogatott keverékinfúzió készítés) ismerkedhetnek meg a hallgatók, valamint a HD Medi automatával támogatott betegre szabott gyógyszerosztást, és az osztályos klinikai gyógyszerészi tevékenységekbe is betekintést nyerhetnek, emellett a klinikai vizsgálatokban betöltött gyógyszerészi feladatok is bemutatásra kerülnek.

 

Szakmai gyakorlatra való jelentkezéshez kérjük töltse ki az alábbi, vonatkozó jelentkezési űrlapot.

https://forms.office.com/e/5faGMiwSy6?origin=lprLink

Valamennyi telephelyünkre való jelentkezéshez szükséges kitölteni az űrlapot, a jelentkezés regisztrálásához.

A jelentkezések elbírálásának alapja a jelentkezések időrendi sorrendje, figyelembe véve a preferált időszakot és telephelyet. A hallgató által elsőként/preferáltként megjelölt gyakorlati hely oktatási kapacitásának betöltése után a PTE KK KGYI további, szabad kapacitással rendelkező telephelyei felé irányítjuk a hallgatókat.

·   Szakmai gyakorlat 2. – kitöltési határidő: adott év április 30.

·  Záróvizsga előtti szakmai gyakorlat I. – kitöltési határidő: adott év április 30.

· Záróvizsga előtti szakmai gyakorlat II. – kitöltési határidő: gyakorlatot megelőző év október 30.

 

A szakmai gyakorlatra befogadott hallgatók befogadónyilatkozatát a PTE KK KGYI tölti ki a jelentkezéskor megadott adatok alapján és Intézetünk eljuttatja a dokumentációt a szakmai gyakorlat tantárgyfelelősének.

 

Gyakorlat megkezdéséhez szükséges dokumentumok:

A gyakorlat megkezdése előtt le kell adni a kitöltött és aláírt nyilatkozatokat, valamint be kell mutatni a nyilatkozatok mellékleteként megjelölt dokumentumokat és az adatvédelmi, kórházhigiénés és minőségirányítási online kurzusok (Moodle oktatás) elvégzéséről szóló igazolást.

·      Nyilatkozat_gyakorlat_felteteleinek_elfogadasarol_KGYI

·      Hallgatoi_titoktartasi_nyilatkozat_KGYI

·      Hallgatoi_nyilatkozat_egeszsegi_allapotrol_KGYI

 

Oktatásért felelős személyek elérhetősége:

Dr. Faisal Anna Zelma (faisal.zelma@gytk.pte.hu)

Dr. Kispéter Ádám (kispeter.adam@pte.hu)