A 2022-ben indult többlépcsős, ingyenes, komplex egészségügyi szűrési programot idén ősszel is megismétli munkatársai számára a PTE Általános Orvostudományi Kara.
A szűrés célja, hogy a lehető legszélesebb spektrumú, a fizikális mellett a mentális állapotra is kiterjedő szűrések során észleljék az esetleges betegségeket, terápiás szükségleteket. A szűrővizsgálatot követően, kezelési javaslat esetén a szakemberek minimális várakozási idővel a megfelelő klinikai egységhez irányítják a kollégát, és segítenek az időpontfoglalásban is.
A pécsi orvoskar számára kiemelten fontos a kari polgárok közérzetének javítása, a kari közösségek jólléte. Hosszú távú stratégiai tervének, a PotePillarsnek egyik fontos pillére az orvoskar hallgatói, dolgozói, oktatói fizikális és mentális jóllétére fókuszáló, a kar szervezeti immunrendszerének erősítésére törekvő Well-Being koncepció. Ennek jegyében, a PTE Klinikai Központ közreműködésével született a PTE ÁOK munkatársai számára a hosszas előkészítés során kidolgozott, átfogó, részletes egészségügyi szűrési program, amire 2024. október 14-től, önkéntes jelentkezési alapon várják a kar minden kollégáját. A kiterjesztett laborvizsgálaton, az általános belgyógyászati vizsgálaton (beleértve az EKG vizsgálatot is), illetve a szemészeti szakorvosi vizsgálaton történő együttes részvétel kiváltja a munkaalkalmassági vizsgálatot.
Azon kollégák jelentkezését is várjuk, akik az elmúlt években is részt vettek a vizsgálatokon.
A vizsgálatok helyszíne: PTE KK Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központjának épülete (7623 Pécs, Rákóczi út 2. „B” épület).
- A vizsgálatokra 2024. október 14-től lehet jelentkezni az egeszsegszures.pte.hu felületen,
- azokra november 14.–december 12. közötti időszakban kerül sor, csütörtökönként 12:00-15:30 között,
- a felmerülő kérdések esetén az FMK munkatársai állnak rendelkezésre a 72/507-519-es telefonszámon, vagy a 37519-es melléken.
Egy vizsgálati napra maximum 12 fő jelentkezhet, a vizsgálatok egymással párhuzamosan, 5 rendelőben zajlanak, hozzávetőlegesen 4 órát vesznek igénybe. Fontos, hogy aki tartós betegségben szenved, mindenképp vigye magával a korábbi leleteit!
A vizsgálatok előre egyeztetett időpontokban, csütörtökönként, 12:00-15:30 között zajlanak. Kivételt képeznek a laborvizsgálatok, a vérvételt ugyanis éhgyomorra szükséges elvégezni, így azokat hétfőnként a reggeli időpontokban – 7:30–9:00 között – fogják lebonyolítani. A laborvizsgálatokat a foglalt időponttal azonos héten szükséges elvégezni, kérik ezt figyelembe venni a foglaláskor. Az első laborvizsgálat 2024. november 11-én, hétfőn lesz.
A szűrővizsgálatok eredményei kizárólag az azt kérő kollégának adhatóak ki, munkahelyi vezető nem kaphatja meg azokat, és nem férhet hozzájuk. Amennyiben a vizsgálatok során egészségügyi kockázatra, esetleg már kialakult betegségre derül fény, a Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ segítséget nyújt a betegút-menedzselésben is: segít az időpontfoglalásban, elirányítja a kollégát a megfelelő egészségügyi egységhez, ahol minimális várakozási idővel fogadják. Fontos, hogy ehhez beutaló szükséges, amit a háziorvostól lehet kérni, ennek birtokában lehet bejutni a további vizsgálatokra, gyógykezelésekre.
Az általános belgyógyászati vizsgálattól a nagy laboron át a mentális egészségig
A többlépcsős program megalkotásakor fontos szempont volt, hogy a pécsi orvoskar munkatársai számára a lehető legszélesebb spektrumban biztosítsanak szűrővizsgálatokat. Ennek jegyében állt össze egy szerteágazó vizsgálatsor, lefedve azokat a területeket, amik fokozott figyelmet igényelnek.
Az általános belgyógyászati, preventív vizsgálat során, miután a munkatárs kitöltött egy általános egészségügyi állapotra vonatkozó kérdőívet és megtörtént a részletes kórelőzmény felvétele, megmérik a magasságot, a testsúlyt, megállapítják a BMI-t, azaz a testtömegindexet. A vizsgálat része a vérnyomás- és pulzusmérés is, ahogyan a nyugalmi EKG-vizsgálat és az oxigénszaturáció-mérés is. Kiegészült az általános állapotfelmérés a testösszetétel-vizsgálattal, amiből kiderül, hogy mennyi az adott páciens testzsírszázaléka, vázizomzatának a tömege, valamint az ajánlott kalóriabevitele.
A kiterjesztett laborvizsgálat során néznek egy teljes vér- és vizeletképet, ellenőrzik a vércukor- és vérzsírszintet (koleszterin és triglicerid), a máj- (GOT, GPT, seBi, GGT, ALP) és a vesefunkciót (karbamid, keratinin), ellenőrzik az ionok szintjét (nátrium, kálium, kálcium, foszfor), néznek vasszintet, ellenőrzik a CRP-t, valamint elvégzik a székletvér-vizsgálatot is. Fontos, hogy ezt a vizsgálati modult éhgyomorra szükséges elvégezni.
A bőrgyógyászati szakorvosi vizsgálat során a bőr elváltozásainak vizsgálata zajlik, különös figyelmet szentelve az anyajegyekre, beleértve a daganatok és a daganatmegelőző állapotok azonosítását.
A spirometriás vizsgálat során légzésfunkció-mérés történik, amit a leletek kiértékelése követ, szükség esetén terápiás javaslatot is adnak.
A szemészeti szakorvosi vizsgálat a közel- és távollátást ellenőrzi, kitérve a szín- és térlátásra, illetve a szemfenék-vizsgálatra is, a hallás állapotáról pedig a szűrőaudiometria során bizonyosodik meg a szakorvos.
A neurológiai szakorvosi vizsgálat folyamán az esetleges neurológiai eltérések felderítése mellett megtörténik egy szív- és érrendszeri rizikóprofil felvétele, egy kardiovaszkuláris kockázatbecslés, az eredmények kiértékelése után pedig szükség esetén intervenciós javaslatokkal is szolgál az orvos.
Mindezek mellett munkapszichológiai felmérés is történik.
A fizikai állapotot érintő vizsgálatok mellett az orvoskari szűrési program a mentális egészségfelmérésre és kockázatértékelésre, a burnout-felmérésre is kiterjed. Elsőként egy online kérdőívet kell kitölteni, amiről a személyes szűrőnap alkalmával adnak visszajelzést, amikor - amennyiben szükséges - terápiás javaslatokat is adnak.
A jelentkezőknek lehetőségük van prevenciós rendelésen, tanácsadáson is részt venni. Ennek célja az életmóddal összefüggő betegségek megelőzése az életmód helyes kialakításával, a modern életmódorvoslás eszközeivel. A fenti vizsgálatok eredményeit integrálva, vagy azoktól függetlenül, első alkalommal egy állapotfelmérés, kockázatértékelés történik. Amennyiben szükséges, lehetőség van célzott, személyre szabott tanácsadásra is, amikor a motiváció erősítésével segítik az életmódváltás folyamatát.