Magyarországon elsőként Pécsett műtöttek tüdőt robottal

2022. december 16.

Az országban elsőként végeztek mellkassebészeti beavatkozást robot segítségével a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában, a DaVinci Xi robottal tüdőt műtöttek december 13-án. A beteg kisebb fájdalommal és gyorsabb felépüléssel számolhat a forradalmi technikának köszönhetően.

A PTE Klinikai Központjának robotsebészeti munkacsoportja a nemrég Pécsre érkezett dupla konzolos DaVinci Xi robot segítségével egyébként már több nőgyógyászati, sebészeti és urológiai beavatkozást is végzett.

„A robotsebészeti technika lényege, hogy a konzolsebész, aki a műtétet végzi, nem közvetlenül a beteg mellett áll, hanem egy ún. fülkéből irányítja a robot karjait. A robottal szinte minden mellkassebészeti beavatkozást el lehet végezni, viszont főként onkológiai betegségek esetén alkalmazzuk”

- nyilatkozta dr. Szalai Gábor, a Sebészeti Klinika egyetemi adjunktusa.

Mint dr. Papp András, a munkacsoport vezetője elmondta, ezt a műtétet egy teljes program követi majd, és a közeljövőben egy fül-orr-gégészeti program elindítását is tervezik.

Részletek az UnivTV videójában: