Az orvosi szaknyelv görög-latin alapjai. Orvosi szakszövegek olvasása

Adatok

A Tantárgybejelentőben megadott hivatalos adatok az alábbi tanévre: 2026-2027

Tantárgyfelelős

  • Gerdei Zsófia Réka

    egyetemi tanársegéd,
    Egészségügyi Nyelvi és Kommunikációs Intézet

Óraszámok/félév

előadás: 0 óra

gyakorlat: 0 óra

szeminárium: 24 óra

összesen: 24 óra

Tárgyadatok

  • Kód: OFF-GOL-T
  • 2 kredit
  • Fogorvos
  • Fakultatív modul
  • tavaszi félév
Előfeltétel:

OFE-N06-T befejezett

Kurzus létszámkorlát

min. 5 fő – max. 25 fő

Campus kurzusként elérhető . Campus-karok: BTK

Tematika

A tantárgy célja a hallgatók nyelvi felkészítése a szaktárgyak terminológiájának pontos értelmezése érdekében. Aktív és mobilizálható készség kifejlesztése az orvosi görög-latin nomenklatúra területén.
Nyelvi ismereteik elmélyítése és bővítése érdekében, görög és latin szövegek fordítása, valamint azok nyelvi elemzése történik az órákon. Mindeközben számos kulturális és tudományos érdekességgel is találkozhatnak.
Történetek híres görög orvosokról (Asklépios, Hippokratés), szemelvények Aisópos, Pseudohippokratés, Celsus, Plenk, Heister műveiből.

Előadások

Gyakorlatok

Szemináriumok

  • 1. Bevezetés a görög nyelvbe, abc - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 2. Olvasási gyakorlatok - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 3. Görög szólások és közmondások - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 4. Görög szólások és közmondások - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 5. Aisópos-szövegváltozatok - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 6. Aisópos-szövegváltozatok - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 7. Pseudohippokratési szöveg a nedvekről - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 8. Pseudohippokratési szöveg a nedvekről - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 9. Görög-latin párhuzamok - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 10. Görög-latin párhuzamok - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 11. Zárthelyi dolgozat - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 12. Zárthelyi dolgozat - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 13. J. J. Plenck: Primae lineae anatomes 1775. - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 14. J. J. Plenck: Primae lineae anatomes 1775. - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 15. L. Heister: Compendium anatomicum 1721. - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 16. L. Heister: Compendium anatomicum 1721. - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 17. A. C. Celsus: De medicina (1. sz.) - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 18. A. C. Celsus: De medicina (1. sz.) - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 19. Vindicianus: Gynaecia (4. sz.) - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 20. Vindicianus: Gynaecia (4. sz.) - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 21. Zárthelyi dolgozat - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 22. Zárthelyi dolgozat - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 23. Pótszámonkérés, felelés - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn
  • 24. A nyelvi jegyek lezárása - Takáts Zsuzsanna, Gerdei Zsófia Réka, Soós Adrienn

A tananyag elsajátításához szükséges segédanyagok

Kötelező irodalom

-

Saját oktatási anyag

Teamsre vagy Moodlera feltöltött tananyagok, szemelvények

Jegyzet

-

Ajánlott irodalom

Farkas-Horváth-Mayer: Kezdő és haladó ógörög nyelvkönyv. Budapest 2017.
Nagy-Kováts-Péter: Latin nyelvtan a középiskolák számára. Oktatási Hivatal, 2021.
Ógörög-Magyar Nagyszótár (szerk. Györkösy A.-Kapitánffy I.-Tegyey I.)
A latin nyelv szótára (szerk. Finály H.)

A félév elfogadásának feltételei

Aktív hallgatói részvétel
A feladott írásbeli feladatok elvégzése

Félévközi ellenőrzések

2 zárthelyi dolgozat

Távolmaradás pótlásának lehetőségei

Indokolt esetben zárthelyi dolgozat pótlására van lehetőség.

Vizsgakérdések

-

Vizsgáztatók

Gyakorlatok, szemináriumok oktatói

  • Gerdei Zsófia Réka
  • Soós Adrienn
  • Takáts Zsuzsanna