Kipróbálhatjuk a sebészeti robotot a pécsi orvoskar aulájában

2023. április 28.

A pécsi orvoskar aulájában ismerkedhetnek a PTE munkatársai és hallgatói a tavaly ősszel beszerzett és azóta műtétek sorát elvégző DaVinci Xi sebészeti robottal május 4-6. között. A rendkívül szofisztikált berendezést az érdeklődők ki is próbálhatják.

A háromnapos szakmai bemutató a PTE Robotsebészeti Munkacsoport, az Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központ szervezésében, a SofMedica cég együttműködésével valósul meg.

Május 4-én, csütörtökön 17 órakor a Pécsi Rotary Club részvételével szakmai bemutatót tartanak a Robotsebészeti Munkacsoport orvosaival. Május 5-én, péntek délelőtt a sebészeti jellegű orvosi szakmák szakorvosképzése zajlik majd, május 6-án, szombaton pedig a PTE Surgical Society részvételével angol nyelvű bemutatót tartanak.

A szervezők minden PTE-s kollégát és hallgatót szívesen látnak. Akinek kedve van, be is ülhet a robot irányítóközpontjába és kipróbálhatja, hogy milyen a most elérhető legmodernebb sebészeti műszerrel látni és dolgozni.

Elsőként hajtottak vele végre mellkassebészeti és fül-orr -gégészeti beavatkozást Magyarországon

Mint ismert, vidéken Pécsett indult el elsőként a hazai robotsebészeti program. Az első robotsebészeti eszközt, egy dupla konzolos DaVinci Xi sebészeti robotot 2022. szeptember 28-án adták át ünnepélyes keretek között a PTE Klinikai Központjának Janus Pannonius Klinikai Tömbjében, hogy segítségével nőgyógyászati, sebészeti, urológiai, fül-orr-gégészeti és fej-nyaksebészeti, valamint szívsebészeti beavatkozásokat véghezhessenek.

A mintegy 3,8 millárd forint uniós támogatásból finanszírozott keretein beszerzett sebészeti robottal 2022 októberében végezte el az első beavatkozást, egy epeműtétet a Klinikai Központjának robotsebészeti munkacsoportja. A műtét komplikációk nélkül lezajlott, a páciens másnap haza is mehetett. A hagyományos műtétekkel ellentétben itt a sebész nem a beteg mellett áll, hanem egy fülkéből irányítja a robot karjait rendkívül érzékeny és precíz műveleteket lehetővé tevő kontrollerek segítségével.

"A robotsebészet egyik nagy előnye, hogy bizonyos betegségeknél a lábadozási időt is megrövidítheti. A műtét során egy rendkívül tiszta képet látunk a betegről egy háromdimenziós megjelenítésben, mely jelentősen megkönnyíti a munkát, segít a betegeknek minél jobb életminőséget, vagy, onkológiai műtétek esetén, életéveket adni" - nyilatkozta az első beavatkozást követően dr. Papp András, a robotsebészeti munkacsoport vezetője.

A sebészeti robottal 2022 decemberében végrehajtották Magyarország első, robot által támogatott mellkassebészeti beavatkozását, a berendezés és a csapat eddigre túl volt már több nőgyógyászati, sebészeti és urológiai műtéten. 2023 januárjában pedig az országban először végeztek fül-orr-gégészeti beavatkozást a segítségével.

Fotó:

Működés közben a DaVinci sebészeti robot a PTE KK-n (Verébi Dávid/PTE ÁOK)

Az elem már a listában van!
Nem tehet be a listába 5-nél több elemet!
Sikeresen mentve
Hiba a mentés során!