“Guess the Diagnosis!” - interaktív jótékonysági medikusvetélkedő

2021. november 25.

A tudatosság növelése és az Elefántcsontpart gyermekei számára szervezett adománygyűjtés hívta életre a norvég MedHum jótékonysági non-profit szervezet pécsi divíziójának a kezdeményezését, egy medikus vetélkedő szervezését november 12-én, az ÁOK új, elméleti tömbjében. A “Találd ki a diagnózist!” elnevezésű vetélkedőshow célja az oktatók és a hallgatók élményalapú, tanulmányi összecsapása volt, egyben közösségformálás is ebben a nehéz, pandémiás időszakban.

Az emberi test és elme működéséről az orvosok birtokolták a biztos tudást évszázadokon át, a 21. század egyik legnagyobb technológiai találmányával, az internet megjelenésével azonban riválisra leltek, hisz sokan onnan tájékozódnak, ha betegségük, rendellenességük van. Vajon helyettesíthetőek-e általa a képzett szakorvosok? Ennek tesztelése vezetett a “Guess the Diagnosis!” létrehozásához.

A vetélkedő során az orvostanhallgatók és a kar oktatói mérték össze tudásukat a diagnózisok felállításában. A kihívás abban állt, hogy a fiatal orvostanhallgatók használhatták az internetet, míg az orvos és klinikus oktatókból álló csapatok csak egymás tudására számíthattak. Izgalmas, lelkes hangulatban zajlott az együttlét, melynek során a közönség is próbára tehette tudását, és a legjobbak díjat is nyerhettek.

A norvég MedHum egy nonprofit humanitárius szervezet, amit kizárólag orvostanhallgatók működtetnek. Céljuk a tudatosság növelése és az adománygyűjtés a kiszolgáltatott gyermekeknek Elefántcsontparton és Afrikában, hogy hozzájáruljanak a tiszta ivóvízhez való hozzáférésükhöz, továbbá jobb egészségügyi feltételeik megteremtéséhez. Jelen kampányuk - #dontwastemyhealth (#dinsøppelminhelse norvégul) - az UNICEF-fel együttműködve a műanyaghulladékok felszámolását tűzte ki célul.

Köszönet illeti a programon részt vevő, támogató hozzáállású oktatókat: dr. Tamás Andreát, (Anatómiai Intézet), dr. Vida Líviát (Kórélettani Intézet), dr. Kajtár Bélát ( Pathológiai Intézet), dr. Balaskó Mártát (Transzlációs Medicina Intézet), dr. Tészás Alexandrát (Gyermekgyógyászati Klinika), dr.Sélley Esztert (II.sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai, Diabetológiai Centrum), dr. Pál Ágnest (Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézet), dr. Horváth Gábort (Gyermekgyógyászati Klinika), és dr. Caleb Ibitamunot (Sebészeti Oktató és Kutató Intézet). Mindannyian elismerésüket fejezték ki a MedHumPécs-nek a verseny megszervezéséért.

Az együttlétről érkezett pozitív visszajelzések a MedHumPécs csapatát arra sarkallják, hogy - hagyományt teremtve - a későbbiekben is megszervezzék ezt a programot, egyben ösztöntözzék az orvostanhallgatókat a humanitárius munkára, biztassák őket a megfelelő készségek elsajátítására, hogy aztán magabiztos szakorvosokként segítsék embertársaikat.

Fotó:

Brandon Beck

Galériák:

A MedHum jótékonysági sütivására - 2021. november 3.

“Guess the Diagnosis!” - interaktív jótékonysági medikusvetélkedő - 2021. november 12.