"Egyedül senki nem lesz annyira sikeres, mint a csapat együtt" - az ÁOK és a GYTK tanévnyitója

2023. szeptember 4.

Ünnepélyes keretek között zajlott a PTE Általános Orvostudományi Karának és Gyógyszerésztudományi Karának tanévnyitó ünnepsége szeptember 3-án, a pécsi orvoskar dr. Romhányi György aulájában.

Írta: Kovács Hanga Lili

A Tanári Testület bemutatása után dr. Czopf László oktatási dékánhelyettes beszéde nyitotta meg az ünnepséget. „Oktatási dékánhelyettesként, oktatóként és orvosként szeretném kiemelni a tanulás fontosságát. Kérem, hogy tanuljanak hatékonyan! Ne csak olvasgassanak, ne csak nézegessenek! Biztosan tapasztalták, hogy a »hallottam róla« nem azonos azzal, hogy » elsajátítottam«. Az, hogy »olvastam róla« és az, hogy »megtanultam«, különböző jelentésű fogalmak. Próbáljanak ki több tanulási módszert, segédeszközt és környezetet! Alakítsák ki saját módszerüket, időbeosztásukat, stílusukat! Alkalmazzanak kiemelten olyan módszertant, amellyel a visszaidézésen túl megkönnyíthető a megtanultak szintetizálása, az összefüggések tisztázása és alkalmazása! Hagyjanak maguknak elegendő időt, hogy az új ismereteket a régiekhez kössék, meglássák a szépséget, és újabb motivációhoz jussanak! Ne engedjék magukat pusztán kényszeríteni a tanulásra! Így élvezhetőbb, értékesebb és jobb eredményű is lesz a munkájuk” – fogalmazott dr. Czopf László.

Ezt követte az angol program vezetőjének, dr. Gallyas Ferenc professzornak, illetve a német program vezetőjének, dr. Than Péter professzornak a beszéde, majd egy végzett hallgató, dr. Horváth Gábor, a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika gyermekgyógyász tanársegédje, a Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának elnöke mondott motivációs beszédet.

Hangsúlyozta, hogy mennyire fontos a megfelelő motiváció megszerzése és megtartása a sikeres egyetemi évekhez. Inspirációt jelenhetnek a körülöttünk lévő embereken kívül a frissen megismert, új csoporttársak, akikkel a gólyatáborban szerzett élményekre alapozva, támogathatják egymást a tanulásban és az előrehaladásban.

Később, amikor kikerültök majd a klinikumba, látni fogjátok, hogy a klinikai munka csapatmunka. Egyedül senki nem lesz annyira sikeres, mint a csapat együtt. Ha ezt az egyetemi évek alatt megtanuljátok, sokkal sikeresebbek lehettek később is” – fogalmazott. Elmondta, hogy motivációt jelenthetnek a tanárok, a professzorok és maga a Pécsi Tudományegyetem is, utóbbi lehetőségeit ki kell használni az egyetemi évek alatt.

A következőkben dr. Fittler András, a Gyógyszerésztudományi Kar megbízott dékánja szólt a hallgatókhoz. Beszédében felhívta a figyelmet a célkijelölés fontosságára, mint elengedhetetlen motivációforrásra: „Képzeljék el, hogy pontosan hova szeretnének eljutni a diplomaosztó után. Ha ezt a képet az ember előhívja, akkor ebből erőt meríthet, ami átsegítheti a nehéz időszakokon” – húzta alá.

Az ÁOK és a GYTK hallgatóinak fogadalomtételét a diákok köszöntői követték magyar, angol és német nyelven.

Az ünnepség során átadták az Évfolyam kiemelkedő hallgatója elismerő okleveleket.

A díjazottak:

• Mohamed Mansur Rajih

• Christina Felber
  • Moritz Schaller

Idén első alkalommal adták át a Gregus Zoltán díjat, amit a Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet nemzetközileg is elismert emeritus professzoráról neveztek el. Az elismerést annak a hallgatónak adományozzák, aki a gyógyszertan szigorlaton a legkiválóbb eredményt éri el. Idén Popovic Lukának ítélték.

Az ünnepség záró részeként megemlékeztek az elhunyt professzorokról és munkatársakról.

• Dr. Schneider Imre, a Bőr- Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika emeritus professzora,
  • Dr. Benkő István, a Sebészeti Klinika főorvosa,
  • Dr. Bíró Vilmos, a Traumatológiai és Kézsebészeti Klinika nyugdíjas professzora,
  • Dr. Kajtár Pálné, dr. Nagy Júlia, a Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet adjunktusa,
  • Dr. Tényi Istvánné, dr. Németh Magdolna, az I. sz. Belgyógyászati Klinika adjunktusa,
  • Horváth Tibor betegszállító, az Onkoterápiás Intézet munkatársa,
  • Schmidt Jenő ápolási asszisztens, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet munkatársa,
  • Dr. Krommer Károly, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika emeritus professzora,
  • Dr. Kontrohr Tivadar, az Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézet munkatársa,
  • Dr. Fischer Emilné, dr. Málovics Ilona, a Kórházhigiénés Szolgálat volt vezetője.

A díjazottaknak szeretettel gratulálunk!

Fotó:

Verébi Dávid