A pécsi orvoskar stratégiai tervének, a PotePillars-nak egyik fontos eleme a Well-being koncepció, melynek keretében október 9-én well-being expót, a Visegrádi Alap által finanszírozott „Well-being projekt” révén, október 10-én pedig well-being konferenciát rendeztek a pécsi orvosképzőn, így mindkét nap a „jóllét” jegyében telt. Az első napon színes programok által mutatták be, hogy miként lehet kiegyensúlyozottabbá és energikusabbá tenni a mindennapokat, a rendezvény második napján pedig megosztották a jóllétről folytatott tudományos kutatásaik tapasztalatait, sőt, ötletekkel és jó gyakorlatokkal is gazdagították a résztvevőket. A tartalmas és hangulatos együttlét megvalósítását az ÁOK well-being csapata segítette, az expó létrehozásában a Marketing- és Kommunikációs Osztály munkatársai vállaltak oroszlánrészt. A „Promoting the well-being concept at medical and public sector of the Visegrad Region Visegrad Fund” pályázat megálmodói és megvalósítói dr. Varga Zsuzsanna – aki a projekt szakmai, egyben a PotePillars Well-being pillérének vezetője - és dr. Gács Boróka, az orvoskar Pszichológiai Konzultációs Szolgálatának szakmai irányítója voltak.
Schweier Rita írása
„A kétnapos programsorozat első eleme a well-being expó volt, amit azzal a céllal rendeztünk, hogy a kar hallgatóinak és munkatársainak megmutassuk, milyen sokszínű lehet a jóllét fogalma és jelentése, valamint mennyire sokféle módon jelenik ez meg a pécsi orvosképzőn. Nemcsak azért volt értékes esemény, mert kellemes hangulatot varázsoltak az aula közepén pingpongozó hallgatók, vagy a well-being színében pompázó virágok, hanem azért is, mert most először kapott a téma időt és teret arra, hogy foglalkozzunk vele, éljük meg egymás jólléti pillanatait, egyben közvetítsük a kar vezetőségének üzenetét is, mely szerint az ÁOK stratégiai tervének, a PotePillars-nak fontos ez a pillére is” - nyilatkozta dr. Varga Zsuzsanna.
Mint mondta, a programsorozat második eleme során a tudományok felé nyitottak, interdiszciplináris megközelítéssel vizsgálva a témát, a 2023-ban elnyert Visegrad Fund pályázat záróelemeként. A konferencián a jóllét fogalmát és szerepét taglalták, mélyítették el az orvosi egyetemek hallgatói és munkatársai, továbbá a visegrádi régió közemberei számára. Az együttlét lehetőséget kínált arra, hogy a szakemberek megosszák tapasztalataikat, ötleteiket és legjobb gyakorlataikat is a jólléti programok fejlesztése érdekében.
„Öröm volt látni, ahogyan az aula megtelt élettel, mosollyal, kacagással. A hallgatók kötetlenek és jókedvűek voltak, a programok sokakat vonzottak, ahogyan a konferencia is. A résztvevők száma meghaladta a várakozásokat - közel 250 fő regisztrált -, ami jelzi, hogy a téma időszerű és fontos itthon és külföldön is. A hibrid formájú rendezés lehetőséget teremtett arra, hogy online is csatlakozni lehessen. Ugyan a pécsi orvoskaron rendeztük, mégis sokféle szakterületről érkeztek érdeklődők: voltak előadóink a műszaki-, a természettudományi-, a bölcsészettudományi, a közgazdasági- és a jogtudományi karokról, továbbá a közszférából is” - összegezte dr. Gács Boróka.
A programrészek sikere kapcsán elmondták, hogy az expón a pingpongasztal köré gyűltek a legtöbben, de sokan kóstoltak smoothie-kat, érdeklődtek a társasjátékok és a Yourlife pultja iránt is. Elégedetten nyugtázták, hogy a Pszikon standjánál is számos hallgató töltött ki szűrőtesztet a mentális egészségére vonatkozóan, ami segíthet abban, hogy ha netán baj van, azt időben észleljék. Egyedülálló módon a könyvtár is képviseltette magát, és sok fotó is készült a selfie-ponton.
A konferencián leginkább a „Health and well-being” és a „Well-being at the workplace” szekciók érdekelték a jelenlévőket, és főként azok az előadások, amik a jó gyakorlatokról, illetve a well-being valamely elemének tudományos megközelítéséről szóltak. Kiemelték, hogy a plenáris előadások között két különleges is szerepelt: az egyikben a Cambridge-i Egyetem, a másikban az ausztrál Sunshine Coast University jólléti tapasztalatairól meséltek a szakemberek.
A szép számmal kiállított, összesen 33 poszter is fontos témákat elevenített fel: olvasni lehetett a visegrádi régió szervezeteinek működéséről és hatékonyságáról, az erdei séta jótékony hatásairól, valamint a pécsi orvoskar hallgatói jóllétre vonatkozó, fókuszcsoportos kutatásának eredményeiről is.
A plenáris előadások mellett öt szekcióban foglalkoztak a jóllét és az egészség, a mentális egészség és a jóllét, a munkahelyi jóllét, a jóllét és a főként építészeti szempontú fenntarthatóság, továbbá a jóllét és az oktatás témaköreivel.
„A projekt sikerén felbuzdulva a három ország képviselőivel a jövőben is tervezzük az együttműködést, támogatva a jóllét előmozdítását és a párbeszédet a visegrádi régióban. A szakmai kapcsolódásoknak köszönhetően már most is számos intervenciós és kollaborációs lehetőséget látunk” - fogalmazott dr. Varga Zsuzsanna.
A projekt koordinátorai fontosnak tartották hozzátenni, hogy a kétnapos program csapatmunka volt, hála a Magatartástudományi Intézetben velük közvetlenül dolgozó munkatársaknak, akikkel folyamatosan tevékenykednek azon, hogy a mindennapokban is tegyenek a pécsi orvoskaron élők jóllétéért.
Fotó:
Kerekes Fotó és Film
Kapcsolódó galériák:
Well-being expó - első nap
Well-being expó - második nap
Well-being expó - PicMe élményfotózás